صفحه اصلی | anis | سرمقاله | انتظار صلح و ثبات از نشست امنیتی افغانستان- ازبکستان

انتظار صلح و ثبات از نشست امنیتی افغانستان- ازبکستان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
انتظار صلح و ثبات از نشست امنیتی افغانستان- ازبکستان

محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان در رأس هیئت بلند پایه امنیتی به ازبکستان رفت و در نخستین نشست کمیسیون مشترک امنیتی دو کشور، شرکت نمود. این نشست روز شنبه به ریاست مشترک مشاور امنیت ملی افغانستان و همتای ازبکستانی اش ویکتور محمدوف، برگزار شد.در این نشست هر دوطرف به ایجاد برنامه های تطبیقی از بهر عملی شدن تفاهم ها برای تنظیم امور کمیسیون مشترک، موافقت کردند، همچنان هردو طرف در کنار بحث روی گسترش همکاری های دوجانبه و چند جانبه، صلح و تطبیق پروژه های توسعوی دراز مدت را برای امنیت وثبات منطقه مهم دانستند وبرعملی شدن کامل و تطبیق توافقنامه های موجود، میان دو کشورتأکید کردند، مبارزه علیه هراس افگنی و جلوگیری از تولید و قاچاق مواد مخدر از دیگرموضوعاتی بود که در این نشست روی آن بحث شد.

 این درحالیست که کمیسیون مشترک امنیتی میان افغانستان و ازبکستان در جریان سفر محمد

 اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان  به آن کشور در حدود هفت ماه پیش به منظور همکاری های دوجانبه امنیتی وثبات منطقوی ایجاد شد، همچنان در این سفرتوافقنامه و اسناد همکاری در زمینه های گوناگون به ویژه سکتورهای امنیتی ترانزیت زمینی و هوایی، اقتصاد وتجارت، تحصیلات عالی، انرژی، زراعت و معاهدة مساعدت های خصوصی با حضور سران افغانستان و از بکستان از سوی مقام های دو کشور به امضا رسید.

گفتنیست در حاشیه نخستین نشست کمیسیون مشترک امنیتی، مشاور امنیت ملی کشور با وزیران دفاع، امور خارجه و معاون نخست وزیر وشماری از مقام های بلند پایه سیاسی ازبکستان دیدار و در مورد توسعه روابط سیاسی، امنیتی و اقتصادی میان این دو کشور وچگونگی ساختار تطبیق توافقنامه های که هنگام سفر رئیس جمهور غنی به آن کشور امضا گردیده  بود، بحث کردند. همچنان مشاور امنیت ملی کشور در دیداری که باوزیر خارجه ازبکستان داشت در مورد نشست صلح که قرا راست در تاشکند برگزار شود بحث نمودند. و وزیر خارجه ازبکستان تعهد کرد که کشورش متعهد به صلح و ثبات در افغانستان و منطقه بوده، تلاش هایش را در این راستا، افزایش خواهد داد تا برای مؤثریت هرچه بیشتر نشست پیشرو که از بهر تأمین صلح افغانستان برگزار می شود، گفتگو ها و مشوره های جداگانه را با کشور های منطقه ادامه می دهد. همچنان وی تأکید کرد که نشست صلح به ابتکار افغانستان و ازبکستان، مشترکاتی با اهداف روند کابل دارد و در عرصه تطبیق فیصله ها و بدست آمدن اهداف، آن مؤثر ثابت خواهد شد.

تلاشهای حکومت وحدت ملی در حالی جدی تر شده است که افغانستان دارد روزهای سخت و دشواری را سپری می کند، اما حکومت با گذشت هر روز برتأمین امنیت و ثبات افغانستان و منطقه مصمم تر می شود، و گام های بلندی را برمی دارد تابتواند از این آزمون موفقانه بدرآید، زیرا حکومت وحدت ملی در نخستین روزهای آغاز به کارش، خطوط اساسی سیاست خارجی دولتش را در پنج حلقه تعریف کرد که حلقه نخست آن بر می گردد به بهبود روابط میان کشور های همسایه، چون افغانستان با داشتن موقعیت خاص جغرافیایی و داشتن منابع وافر معدنی، میتواند در آینده جایگاه خاصی را در منطقه به خود اختصاص دهد.

هرچند افغانستان به دلیل نبود ظرفیت کافی و تعریف مشخص از مناسبات با کشور های منطقه در این سالهای پسین از فرصت های طلایی، استفاده لازم رانبرد، اما حکومت وحدت ملی با تعریف دقیق و مشخص از بهبود روابط میان کشور های منطقه و تطبیق پروژه های منطقوی دراین مدت توانست که علاوه برامضای توافقنامه های همکاری، پروژه های بزرگ و کلان منطقوی را نیز در همکای با کشور های منطقه رقم بزند. که میتوان به گونه مثال از پروژه کاسا 1000، تاپی، خطوط آهن، دسترسی به بندر جابهار و... یاد آورشد. زیرا به باوررهبری حکومت وحدت ملی، تطبیق پروژه های منطقوی، زمینه صلح، ثبات و بهبود زندگی را در میان مردمان منطقه به وجود خواهد آورد، چون افغانستان با داشتن پتانسیل بالا، ظرفیت تبدیل شدن به پل ارتباطی مهم میان کشور های، جنوب آسیا، آسیای میانه، چین و کشور های اروپایی را دارد.

روی این اساس مردم افغانستان این تلاشها حکومت را به دیده قدر می نگرند، از تمام اقشار جامعه به ویژه سیاسیون کشور میخواهند تا حکومت را در راستای توسعه اقتصادی، بهبود روابط، با کشور منطقه و تطبیق پروژه های بزرگ، برقراری صلح و ثبات دایمی و.... یاری رسانند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha