صفحه اصلی | anis | سرمقاله | تروریزم مرز نمی شناسد

تروریزم مرز نمی شناسد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تروریزم مرز نمی شناسد

پس از حملة مرگبار و تروریستی اخیر، حکومت افغانستان هیئتی را به پاکستان فرستاد، تا شواهد و مدارک مستند، مبنی بر حمایت و پناهدادن پاکستان به گروه های تروریستی را با مقام های امنیتی آن کشور شریک سازد. هیئت جانب افغانستان پس از سفر از پاکستان در یک نشست خبری در کابل تأکید کرد که اسناد و مدارک غیر قابل انکار در مورد پناهگاه های هراس افگنان و حضور رهبران گروه طالبان در پاکستان را به مقام های ارشد این کشور شریک ساخته همچنان از سفر هیئت پاکستانی به کابل نیز خبر داد و خاطر نشان نمود که مقام های پاکستانی تعهد سپردند تا بعد از بررسی همه جانبه مدارک و شواهد، نتایج و دیدگاه های خود را در کابل با مردم و حکومت افغانستان شریک خواهند ساخت. سرانجام روز شنبه هیئت جانب اسلام آباد به کابل آمد و هدف از سفر این هیئت به کابل را برگزاری اولین جلسه گروه های کاری مشترک افغانستان- پاکستان، عنوان کردند. سفر هیئت افغانستان به پاکستان واکنش های متفاوتی را به همراه داشت، عدة از تحلیلگران سیاسی سفر هیئت افغانستان به پاکستان را به باد انتقاد گرفتند و پاکستان را به عدم همکاری متهم کردند، اما شماری دیگر از آگاهان امور سیاسی، این سفر را جزء از دیپلماسی فعال حکومت وحدت ملی خواندند و بر این مسأله تأکید کردند که حکومت وحدت ملی با سیاست واضح و روشن در قبال حامیان گروه های تروریستی و ارائه اسناد و مدارک دقیق در نشست های ملی و بین المللی، امروز جهان را به دنبال خود کشاند و در سطح بین المللی از مداخلات پاکستان و حمایت این کشور از گروه های تروریستی پرده برداشته است که فشارهای سیاسی، نظامی و اقتصادی اخیر بر پاکستان نمایانگر این حقیقت است.

هرچند حکومت افغانستان یگانه راه حل معضل کنونی‎را، مذاکرات بین الافغانی عنوان کرده و گروه های مخالف مسلح را به صلح و آشتی دعوت نموده، اما با این هم تأکید نموده در صورتی که گروه های مخالف مسلح  دست از خشونت برندارند و به جنگ تأکید کنند، جواب مشت را با مشت خواهیم داد.

چنانکه رئیس جمهور غنی در نشست شورای عالی صلح تأکید کرد که دو هدف واضح است، هم باید جنگ را ببریم و هم صلح را کمایی کنیم. وی اضافه کرد که وقت انتخاب برای طالبان و حامیان شان فرا رسیده است.

رئیس جمور کشور گفت: کسانیکه مسئول حوادث اخیر هستند صلح پذیر نبوده و دروازه صلح به روی آنان باز نیست، این ها تنها عزم و ارادة ما را برای نابودی کامل خود شاهد خواهند بود و برعکس کسانیکه صلح را می پزیرند، شاهد آغوش باز ملت خواهند بود.

رئیس جمهور غنی در این نشست اضافه کرد که بر اساس عقل و تدبیر انتقام خواهیم گرفت و یقین داشته باشند که در هر سوراخی که پنهان شوند از آنجا بیرون شان می کنیم.

روی این اساس از این دیدگاه و واکنش ها، چنان استنباط می گردد که حکومت وحدت ملی دیگر وقت خود را روی تمرین تسوید اسناد و اوراق ضایع نمی سازد، بلکه بعد از این روی جنبه عملی تأکید می کند، زیرا امروز جهان به ویژه ایالات متحده امریکا که هزینه های زیاد مالی، همچنان تلفات انسانی را به خاطر ایجاد حکومت با ثبات در این کشور متحمل شده، بر اقدامات جدی و عملی برای نابودی گروه های تروریستی و پناهگاه های امن شان در افغانستان و خارج از افغانستان تأکید دارند.

از اینرو باید گفت با وجود سیاست واضح و روشن حکومت در مقابل گروه های جنگ افروز و حامیان منطقوی شان، مردم افغانستان، انتظار دارند تا از این فرصت طلایی که امروز جهان به ویژه ایالات متحده بر سرکوب گروه های دهشت افگن و تحت فشار قرار دادن حامیان شان، تأکید دارد، استفاده اعظمی نماید، همچنان اگر پاکستان می خواهد افغانستان و جامعه جهانی را در امر مبارزه با تروریزم صادقانه همکاری کند، بهتر است به واقعیت های عینی منطقه متوسل شود و سعی نماید تا مردمان منطقه به ویژه افغانستان و پاکستان را از شر تروریزم که مرز، دین، زبان و... را نمی شناسد، نجات دهد، زیرا حمله اخیر منطقه سوات که در آن دست کم 24 تن کشته و زخمی شدند، گواه این حقیقت است.¾


 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha