صفحه اصلی | anis | سرمقاله | دیگر جای به انکار نمانده

دیگر جای به انکار نمانده

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
دیگر جای به انکار نمانده

نزدیک به چهار دهه است که مردم افغانستان صلح را چون رویای پنداشته، هر از گاهی که صدایی برای کمک به این روند، بلند شده، آنرا به فال نیک گرفته و از آن حمایت و استقبال کرده اند، اما به نظر می رسد که این رویا در این روزها، تبدیل به یک حقیقت تلخ شده است.طالبان که مخاطب اصلی جنگ هستند، قصد صلح را ندارند و بر جنگ و کشتار آنهم به دستور باداران شان، پا فشاری می کنند، در حالی که حکومت وحدت ملی به تعقیب سیاست حکومت های گذشته بعد از ایجادش، نهایتاً تلاش به خرج داد تا به جنگ و خشونت در این کشور پایان دهد و با طالبان از راه مذاکره و مفاهمه به پیش آید، اما متأسفانه دیده شد که این گروه از خود هیچ اراده و صلاحیتی ندارد و صرف به خاطر تطبیق اهداف و برنامه های دشمنان اسلام و انسانیت و تخریب تأسیسات عام المنفعه و قتل عام افراد ملکی و ... به وجود آمده اند و آگاهانه یا هم غیر آگاهانه به اوامر و دستورات حامیان شان عمل می کنند و پاسخ شان کشتار مردم مظلوم و بی گناه بوده است.گزارشها حاکی از آنست که در دو هفته گذشته این گروه چندین حملة مرگبار تروریستی را در شهرهای افغانستان به ویژه پایتخت انجام داده اند که از اثر آن ده ها تن از افراد ملکی شهید و ده ها تن دیگر جراحت برداشتند.

ادامه و تشدید این وضعیت، در حالی رقم می خورد که تلاشهای جهانی برای برقراری صلح در افغانستان و یافتن راه حل برای پایان خشونت ها در این کشور، افزایش یافته است و علاوه بر ایالات متحده امریکا، شورای امنیت سازمان ملل و دیگر کشورهای حق بین پرده از مداخلات پاکستان برداشته و از آن کشور خواسته اند تا دست از حمایت تروریستان و دست درازی در امور داخلی افغانستان بردارد. همچنان پناهگاه های تروریستان در خاکش را نیز مسدود نماید.

هر چند ادعای افغانستان همواره این بوده که پاکستان امنیت و ثبات خود را در بی ثباتی افغانستان جستجو می کند، اما تشدید حملات مرگبار انتحاری و انفجاری اخیر، این را می رساند که پاکستان برای بیرون شدن از زیر بار فشارهای بین المللی به ویژه ایالات متحده امریکا از طریق گروه های زیر دست خود در افغانستان، حملات مرگبار و ددمنشانه را در نقاط مزدحم شهرها، موسسات کمک رسان و محلات ملکی و غیر نظامی افزایش داده است.

روی این اساس کابل، یک هیئتی را که متشکل از وزیر امور داخله و رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان می باشد، به اسلام آباد فرستاد تا شواهد و مدارک مستند از حملات اخیر را به مسئولان نظامی پاکستان تحویل دهند.

هرچند اسلام آباد همواره از حضور و فعالیت گروه های تروریستی به ویژه گروه طالبان در خاکش انکار کرده، اما این بار جای به انکار نمانده و جانب پاکستان تأکید کرده که بعد از بررسی همه جانبه این مدارک و شواهد، موضوع را با کابل شریک خواهد ساخت.

به هر صورت حملات اخیر گروه های تروریستی واکنش های زیادی را به همراه داشت و تمام کشورهای جهان، ادامه همچو حملات مرگبار تروریستی را که در آن افراد ملکی و بی گناه قربانی می شوند، جنایت بشری خوانده اند، همچنان دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در یک اقدام تازه، به نظامیان آن کشور صلاحیت تفویض کرده که در تبانی با نیروهای قهرمان افغانستان، پناه گاه ها و مراکز مهم طالبان و هراس افگنان را در افغانستان و خارج از افغانستان آماج قرار داده و نابود سازند.

همچنان ترامپ هفته گذشته در دیدار با اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل، هشدار داد که در برخورد با طالبان و حامیان منطقوی این گروه باید تمام کشورها اقدام جدی نمایند.

اما مردم افغانستان از این کشورها انتظار دارند که احساسات شانرا صرف با اعلامیه ها، واکنش ها و بیانیه ها تبارز ندهند، بلکه یکبار خود را به جای این ملت درد دیده و زجرکشیده که سالیان دراز است قربانی جنگ های نیابتی و تحمیلی اند، قرار دهند و با یک اجماع جهانی، علل، عوامل و پیامدهای ادامه این وضعیت را، بررسی و به تحلیل بگیرند و مانع ادامه آن شوند، زیرا امروز افغانستان به نمایندگی از مردم جهان با بیش از 20 گروه تروریستی در نبرد است.

هرگاه دستور رئیس جمهور امریکا و کشورهای عضو ناتو و شورای امنیت سازمان ملل جدی و در عمل پیاده شود، قطعاً در وضعیت جنگ و کاهش حملات تروریستی تغییرات مثبت رونما خواهد شد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha