صفحه اصلی | anis | سرمقاله | اخراج اجباری پناهجویان را سیاسی نسازید

اخراج اجباری پناهجویان را سیاسی نسازید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اخراج اجباری پناهجویان را سیاسی نسازید

کابینه حکومت پاکستان ضرب الاجل 30 روزه را برای اخراج پناهجویان افغان از این کشور، تعیین کرده است، اما کمیساری عالی سازمان ملل در امور پناهنده گان نسبت به این اقدام، پاکستان ابراز نگرانی نموده است. ضرب الاجل پاکستان برای اخراج پناهجویان افغان از آن کشور، پس از آن اعلام شد که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در نخستین پیام سال نو میلادی در تویتر خود نوشت «ایالات متحده امریکا به ساده لوحی در پانزده سال گذشته پیش از 33 میلیارد دالر به پاکستان کمک کرده است و آنها در عوض به جز از دروغ و فریب، چیزی به ما نداده اند، با این تصور که رهبران ما احمق هستند. آنها (پاکستانی ها) به تروریستانی که ما در افغانستان به دنبال شان هستیم، پناهگاه داده و به ما کمک زیادی نکرده اند، این رویه دیگر بس است. گفتنیست میلیونها انسان این سرزمین پس از تجاوز قوای سرخ شوروی وقت، همچنان پس از سقوط حکومت داکتر نجیب الله و اوج گیری جنگ های داخلی در افغانستان، این کشور را به قصد زنده ماندن ترک کردند و علاوه بر کشور های اروپایی و امریکایی، شمار قابل ملاحظه یی شان در پاکستان نیز پناه گزین شدند.

گزارش ها حاکی از آن است که  حدود 1.4 میلیون تن از این پناهجویان در پاکستان با مدرک زندگی می کنند و میان 700 تا 800 هزار تن دیگر شان بی مدرک اند که از این میان 600 هزار تن شان به گفته وزارت عودت و مهاجرین افغانستان به اساسی توافق با دولت پاکستان اجازه زیست قانونی را در آن کشور اخذ کرده اند.

هرچند کتله بزرگی از این پناهجویان در سال 2016 میلادی از پاکستان به افغانستان بازگشت کردند، اما در سال گذشته، رقم پناهجویان باز گشت کننده به دلیل اوج گیری جنگ ها دربعضی از ساحات افغانستان رو به کاهش نهاد.

هرچند پیش از این نیز پاکستان به دلایل مختلف بارها با پیشگیری چنین روش ها سعی کرده تا افغانستان را زیر فشار قرار دهد اما این بار واضح است که پاکستان با این اقدام خود، تلاش دارد تا فشار ها را کاهش دهد، چون پاکستان در این اواخر به دلیل پناه دادند به گروه های تروریستی در خاکش، سخت زیر فشار است. 

از همین رو رئیس اجرائیه کشور روز شنبه دریداری که با سرپرست نمایندگی سازمان ملل متحد برای افغانستان داشت، چگونگی رسیدگی به امور مهاجرین مقیم پاکستان را به بررسی گرفت اما  وزارت مهاجرین و عودت کننده گان می گوید، ما از پاکستان تا یک سال وقت می خواهیم تا زمینه برگشت مهاجرین افغان را بگونه تدریجی فراهم سازیم، زیرا پالیسی دولت افغانستان در عرصه مهاجرت این است که برگشت مهاجرین و پناهجویان، باید به صورت تدریجی و داوطلبانه صورت گیرد تا این برگشت با مدیریت کامل انجام پذیرد.

روی این اساس مردم افغانستان انتظار دارند که پاکستان اخراج اجباری پناهجویان را نباید سیاسی بسازد، باید به پناهجویان به عنوان پدیده انسانی برخورد کند، زیرا دلایل روشنی به قطع کمک های امریکا بر پاکستان وجود دارد آن هم اینکه پاکستان سال ها است بازی دوگانه را نه تنها با افغانستان بلکه با جهان و بویژه امریکا، انجام میدهد و هیچگاهی دست از حمایت تروریستان برنمی دارد و همواره از این گروه ها منحیث ابزار فشار علیه همسایگان و دوستان ستراتیژیک خود، استفاده کرده است.

حالا که وزارت مهاجرین و عودت کننده گان کشور از پاکستان مدت یک سال مهلت میخواهد باید در این مدت، برای بازگشت پناهجویان افغان از پاکستان تدابیری بسنجد و زمینه بازگشت آبرومندانه همه پناهجویان افغان را فراهم سازد، تا دیگر هیچ شهروند افغانستان قربانی سیاست های دو پهلوی پاکستان در آن کشور نگردد

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha