صفحه اصلی | anis | سرمقاله | مشکلات کشور را از راه مفاهمه و مذاکره حل و فصل کنید

مشکلات کشور را از راه مفاهمه و مذاکره حل و فصل کنید

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مشکلات کشور را از راه مفاهمه و مذاکره حل و فصل کنید

این روزها موضوع توزیع تذکره های برقی باردیگر جنجال بر انگیز شده است و سبب تأخیر این روند گردیده است. در جلسه عمومی روز شنبه ولسی جرگه بار دیگر نمایندگان ملت به این موضوع پرداختند، شماری از نمایندگان، فیصله کمیتة مختلط شورای ملی، در مورد طرح تعدیل قانون ثبت احوال نفوس را غیرقانونی دانستند و تأکید بر این داشتند که باید ولسی جرگه دوباره این فرمان را شامل آجندا بسازد و درباره اش تصمیم بگیرد، اما شماری دیگر از نمایندگان، روی قانونی بودن این فیصله، پافشاری نمودند که این تفاوت دیدگاه سبب شد تا در برابر یکدیگر قرار گیرند که این رویا رویی و تفاوت دیدگاه بعضی از نمایندگان در شرایط کنونی به صلاح کشور نیست.

هرچند زمان آغاز روند توزیع تذکره های برقی مشخص شده بود که در اوسط هفته گذشته با توزیع، نخستین تذکره برقی به رئیس جمهور کشور، این روند آغاز گردد، اما این روند نظر به بحث های جنجالی نمایندگان ملت در ولسی جرگه به تأخیر افتاده است و ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی نیز اعلام کرده، تا زمانیکه اختلافها پیرامون چگونگی درج هویت شهروندان در تذکره های برقی حل نگردد، روند توزیع آن آغاز نخواهد شد.

روی این اساس، رویارویی نمایندگان و جنجال برانگیزشدن این روند در شرایط فعلی آنقدر به ضرر کشور است که به تأخیر انداختن توزیع تذکره های برقی، به زیان مردم کشور نمی باشد.

اگرچه با توزیع تذکره های برقی، بسا از مشکلات کشور که امروز مردم و حکومت از آن ناحیه رنج می برند، مرفوع می شود و حکومتداری خوب در سطح کشور تقویت می یابد و زمینه برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه نیز مساعد می گردد و...، اما اظهارات احساساتی نمایندگان ملت و قومی سازی این روند از سوی آنان در شرایط کنونی که دشمن در کمین نشسته و منتظر فرصت است، نهایتاً به زیان کشور بوده و مردم افغانستان نیز از نمایندگان شان این چنین انتظار را ندارند.

از اینرو نظر به شرایط، باید تمام مشکلات و معضلات کشوری از راه تفاهم و دیالوگ حل و فصل گردد، زیرا شورای ملی افغانستان، علاوه بر این که از قاطبه ملت نمایندگی می کند و مظهر اراده مردم افغانستان است. عالیترین نهاد قانون گذار نیز در کشور به حساب می رود که نظر به صلاحیت و مسئولیتی که در برابر مردم و نظام دارد، باید همچو موارد را بدون اینکه بحث بر انگیز شود، از راه اصولی و قانونی به حل آن اقدام نمایند، نه اینکه با اظهارات و دیدگاه های احساساتی و کینه توزانه، مشکلی بر مشکلات کشور افزوده، وحدت و همبستگی ملی شهروندان کشور را خدشه دار سازند، زیرا تاریخ گواه آنست که اتحاد، یکپارچگی، همدیگر پذیری و همدلی شهروندان افغانستان، بزرگترین و موثرترین حربه در مقابل توطئه و دسایس دشمنان قسم خورده این مرز وبوم بوده و است.¾

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha