صفحه اصلی | anis | سرمقاله | اقدامی که مردم افغانستان انتظار آنرا داشتند

اقدامی که مردم افغانستان انتظار آنرا داشتند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
اقدامی که مردم افغانستان انتظار آنرا داشتند

رئیس جمهور ایالات متحده امریکا این روزها به شدت پاکستان را زیر فشار قرار داده و تلاش دارد علاوه بر خاتمه دادن سیاست مداراجویی بزرگترین کمک نظامی به این کشور را نیز قطع کند. هرچند پیشنهاد رئیس جمهور امریکا از آغاز ریاست جمهوری اش و به تعقیب آن اعلام راهبرد تازه اش در قبال پاکستان و آسیای جنوبی در امر مبارزه با تروریزم، کاملاً واضح و روشن بود و از پاکستان خواسته بود در صورتیکه این کشور میخواهد از کمک های مالی و نظامی امریکا مستفید شود، بایست صداقت خود را در امر مبارزه با تروریزم، نشان دهد، اما این پاکستان بود که به این پیشنهادات امریکا، علاوه بر اینکه هیچ وقعی قایل نشد، برعکس تأکید کرد که اجازه خواهیم داد تا جهان حقیقت را بداند و... همچنان تظاهرات ضد امریکایی را در پاکستان سازمان دهی و پرچم امریکا را نیز به آتش کشیدند.

 گزارشها حاکی از آنست که دونالدترامپ از این سیاست کجدارمریز پاکستان در قبال تروریستان، ناامید شده و منبعد این کشور را به عنوان همکار ستراتیژیک خود نه، بلکه حامی تروریزم در محاسبات خود، قلمداد خواهد کرد که این تغییر سیاست امریکا در قبال پاکستان عمق بدگمانی این کشور را در برابر پاکستان نشان میدهد.

روی این اساس با این اقدامات ترامپ چنان استنباط می گردد که کاسه صبر امریکا، لبریز شده دیگر حاضر نخواهد شد تا با سخاوتمندی، دالرهای مالیه دهندگان امریکا را به خزانه پاکستان واریز کند.

اگرچه مقام های ارشد پاکستانی در برابر اظهارات ترامپ و حکومت وی واکنش، نشان دادند و تأکید نمودند که ما در مقابل هرگونه تهدیدی خواهیم ایستاد، حتی اگر این تهدید، تهدید نظامی از سوی امریکا باشد، اما به صراحت باید گفت که این واکنش ها و اظهارات مقام های پاکستان، سراسیمگی و دست پاچگی، سیاستمداران پاکستانی را نشان میدهند، زیرا این سیاستمداران، میان دو سنگ قرار گرفته اند، اگر از یکسو از دست دادن شریک ستراتیژیک شان یعنی امریکا برای شان دشوار است از سویی هم مبارزه، با گروه های تروریستی، گروه هایی که سالیان درازی در پاکستان لانه کرده و امروز از توانایی قابل
 ملاحظه یی در پاکستان برخور دار هستند طبعاً مقابله با آنان نیز برای پاکستان چالشزا می باشد.

روی این اساس مردم افغانستان از این اقدام بی پیشینة امریکا در قبال پاکستان حمایت می کنند، همچنان از ایالات متحده امریکا انتظار دارند تا نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را با سلاح های مدرن و عصری، که جوابگوی عصر حاضر باشد تجهیز و تسلیح نمایند.

هرچند که مذاکره و مفاهمه با مخالفان مسلح دولت یکی از اولویت های کاری حکومت به شمار می رود، اما این مذاکرات اگر از یک موضع قوی صورت گیرد، بدون شک مذاکرات صلح  دستاوردی ملموسی در قبال خواهد داشت.

بناءً سیاستمداران افغانستان باید از این فرصت پیش آمده استفاده مؤثر نمایند و امریکا را بیشتر از این وادار سازند تا تعزیرات دوامدار و فشارهای مضاعف سیاسی و اقتصادی بر پاکستان را، افزایش دهد تا در رفتار و عملکرد پاکستان نسبت به افغانستان تغییرات چشمگیری به وجود آید.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha