صفحه اصلی | anis | سرمقاله | با توزیع تذکره های برقی بسا از مشکلات مرفوع می‏گردد

با توزیع تذکره های برقی بسا از مشکلات مرفوع می‏گردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
با توزیع تذکره های برقی بسا از مشکلات مرفوع می‏گردد

یکی از اولویت ها و اهداف ستراتیژیک حکومت وحدت ملی توزیع تذکره های برقی است. با توزیع این سند قانونی، بسا از مشکلاتی که امروز دامنگیر نظام و مردم است مرفوع میگردد. هرچند حکومت وحدت ملی از زمان ایجادش به اجرایی شدن این روند مصمم بوده و در این مدت همواره تلاش کرده تا این معضل را حل نماید، اما نظر به دلایل گونه گون این روند باربار به تعویق افتاده است. گفتنیست طرح تعدیل قانون ثبت احوال نفوس در اوایل ماه عقرب سال روان جهت تصویب به ولسی جرگه فرستاده شد. اعضای این مجلس پس از بررسی آن، این طرح را رد کردند، اما در اواخر ماه عقرب بار دیگر این طرح به مشرانو جرگه سپرده شد تا آنان نیز در این باره تصمیم بگیرند.

 مشرانو جرگه پس از رأی زنی های زیاد این طرح را مورد تأیید قرار داد که به اساس آن طبق قانون می بایست یک کمیته مختلط از هردو مجلس شورای ملی تشکیل گردد تا روی آن طرح بحث نمایند. خوشبختانه کمیته یادشده هردو مجلس پس از بحث و گفتگوهای زیادی به تاریخ 27 قوس اعلام کردند که فرمان تقنینی رئیس جمهور کشور را مورد تأیید قرار دادند. به اساس این قانون باید روند توزیع تذکره های برقی هرچه زودتر آغاز گردد.روند تذکره های برقی در حالی بار دیگر جنجالی گردیده که شماری از نمایندگان ولسی جرگه آنرا غیر قانونی دانسته و میگویند که باید ولسی جرگه دوباره این فرمان را شامل آجندا بسازد و در باره اش تصمیم بگیرد. در حالیکه کمیته مختلط هردو مجلس شورای ملی همزمان طرح تعدیل قانون ثبت احوال نفوس را تأیید کردند. اما حالا پرسش های مطرح می شود که چرا این نمایندگان در همان زمان، مخالفت خود را نشان ندادند.

روی این اساس مردم افغانستان انتظار دارند تا این روند هرچه زودتر به منصة اجرا قرار گیرد تا با توزیع این سند قانونی بسا از مشکلاتی که امروز مردم ما از آن رنج می برند مرفوع گردد. با توزیع  تذکره های برقی علاوه بر اینکه حکومت داری خوب تقویت میگردد و سبب برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه می شود، جلو فساد اداری و حتا در تأمین امنیت نیز ممد واقع می‎گردد.

زیرا امروز در نبود تذکره برقی علاوه بر اینکه در دیگر عرصه ها مشکلات وجود دارد، افراد نفوذی دشمن نیز به نام شهروند افغانستان در صفوف نیروهای امنیتی ما رخنه کرده، سبب بسا از مشکلات و دشواری ها شده و تلفات جانی و مالی را به بار آورده است.  با توزیع این سند ملی جلو اشخاص نفوذی دشمن گرفته شده و مردم افغانستان صاحب سند هویت ملی می گردند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha