صفحه اصلی | anis | سرمقاله | آلودگی هوا و تأثیر آن بر سلامتی انسان

آلودگی هوا و تأثیر آن بر سلامتی انسان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آلودگی هوا و تأثیر آن بر سلامتی انسان

امروز یکی دیگر از معضلات شهروندان کابل و سایر شهرهای بزرگ کشور مشکل آلودگی محیط زیست است که این آلودگی هوا و محیط زیست،نگرانی های زیادی را به بار آورده است، زیرا هوا یکی از پنج عنصر ضروری برای ادامه حیات انسان به شمار می رود که روزانه هر فرد نزدیک به 22000 بار تنفس می کشد و تقریباً به 15 کیلوگرام هوا در روز نیاز دارد، معمولاً انسان میتواند به مدت 5 هفته بدون غذا و مدت 5 روز بدون آب زنده بماند، اما نمی تواند بدون هوا 5 دقیقه نیز به زندگی خود ادامه دهد. از اینرو بایست توجه بیشتر به این عنصر حیاتی و محیط زیست سالم داشته باشیم تا از عوارض ناشی از هوای آلوده در امان بمانیم اما با تأسف باید گفت که این روزها هوای شهر کابل چنان آلوده و غیر قابل زیست است که نه تنها سلامت جسمی انسان ها را تهدید می کند، بلکه در ایجاد افسردگی پرخاشگری، خواب آلودگی و دیگر اختلالات روانی نیز تأثیر منفی خود را دارد. دلیل اصلی که چرا در فصل زمستان هوای شهر کابل به شدت آلوده می گردد و باشندگان این شهر به امراض گوناگون تنفسی، قلبی، جلدی و... مبتلا می گردند، اینست که مردم شهر ما به دلیل فقر و نبود مواد سوخت بدیل، ترجیح میدهند تا از زغال سنگ در گرم کردن منازل، داش های نان پزی حمام ها و... استفاده نمایند که استفاده بی رویة زغال سنگ که دارای گاز کاربن دای اکساید و مونواکساید می باشد و به عقیده آگاهان امور صحی، تنفس مقدار زیاد آن حتی کشنده نیز می باشد، هوا و محیط زیست ما را غیر قابل استفاده ساخته، مشکلات محیط زیستی را خلق کرده است.

اما متأسفانه نظر به شرایط بد امنیتی و پیچیدگی سیاسی به این معضل بزرگ توجه چندانی صورت نگرفته و به باد فراموشی سپرده شده است و هیچ نهادی در راستای آگاهی دهی از اضرار این مواد سوختی و کشنده اقدامات جدی و عملی را رویدست نگرفته است، در حالیکه اگر به شفاخانه ها و درمانگاه های شهر سری زده شود، آنگاه متوجه خواهیم شد که تلفات ناشی از هوای آلوده بیشتر از تلفات حملات انتحاری در این کشور می باشد.

در صورتیکه اگر مردم ما به برق دایمی و یاهم به گاز معیاری با قیمت مناسب، دسترسی داشته باشند، بلاشک در آنصورت میتوانیم مانع استفاده از مواد سوختی زغال سنگ شویم، در غیر آن نظر به ارقام و آماری که در سال های قبل از سوی نهادهای صحی، ارائه شد و سالانه حدود بیش از 3 هزار نفر در سراسر کشور به دلیل بیماری های آلودگی هوا جان شان را از دست میدهند که ادامه این وضعیت نگران کننده است.

روی این اساس تردیدی نیست که مردم افغانستان از نظر محیط زیست، وضعیت اسفباری را تجربه می کنند، نبود بودجه کافی، برنامه های لازم برای بهبود وضعیت محیط زیست در کشور و از جانبی هم خشک سالی های پیاپی در سالهای اخیر در افغانستان، تأثیرات منفی را بر محیط زیست کشور گذاشته است، اما این دلیلی شده نمی تواند که مسئولان امور دست زیر دست بگذارند و در این راستا هیچ کاری انجام ندهند.

بناءً برای نگهداری از محیط زیست سالم بایست نهادهای مسئول، هماهنگی و حمایت شهروندان را بخاطر ایجاد محیط سالم برای زندگی سالم، به دست آورند تا حد اقل به این سونامی خاموش نقطه پایان گذاشته شود.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha