صفحه اصلی | anis | سرمقاله | تروریزم دشمن مشترک و تهدید مشترک علیه تمام منطقه

تروریزم دشمن مشترک و تهدید مشترک علیه تمام منطقه

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تروریزم دشمن مشترک و تهدید مشترک علیه تمام منطقه

هفتمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا- پروسة استانبول زیر عنوان «امنیت و اتصال اقتصادی به سوی یک منطقه قدرتمند قلب آسیا» روز جمعه در شهر باکو پایتخت آذربایجان به اشتراک محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، رسماً برگزار شد و نمایندگان بیش از سی کشور منطقه بار دیگر تعهدشان را به ادامه کمک و همکاری به افغانستان در راستای تامین امنیت و بهبود اقتصاد تجدید کردند. پروسه قلب آسیا- استانبول از جمله ابتکارهای سیاسی افغانستان در منطقه بوده که حکومت افغانستان همواره کوشیده تا زمینة همکاری های منطقه ای میان کشورهای جنوب آسیا و آسیای مرکزی را هموار سازد. هفتمین نشست پروسه استانبول روی موضوعات مانند تأثیر چالشهای امنیتی، تولید و قاچاق مواد مخدر، متمرکز بود. رئیس جمهور غنی در این نشست اعلام کرد که افغانستان با جدیت و شدت با گروه داعش برخورد می کند و تخریب کارخانه های پروسس تولید مواد مخدر نیز در دستور کار برنامة چهارساله امنیتی این کشور قرار دارد. رئیس جمهور کشور در سخنان خود این را بیان کرد که افغانستان کماکان برسر تعهداتی که در قبال خود و کشورهای منطقه داشته، وفادار باقی مانده، همچنان در این راه تلاش های پیگیری را به خرج داده است.

هرچند شرکت کنندگان این نشست روی تعیین مصداق تروریزم باهم اختلاف نظر داشتند، اما با آن هم کشورهای شرکت کننده در این نشست توافق کردند که گروه های طالبان، شبکه حقانی، القاعده داعش، لشکر طیبه و حرکت اسلامی ازبکستان مصداق روشن تروریزم اند که باید بر علیه این گروه ها مبارزه جدی آغاز گردد، همچنان در این نشست توافق صورت گرفت که از تلاش های دولت افغانستان در راستای مذاکره با گروه طالبان حمایت شود و کشورهای حوزه قلب آسیا از تمام اهرم های فشار و نفوذ خود، کار گیرند تا گروه طالبان روی میز مذاکره حاضر شوند.

رئیس جمهور غنی ضمن تأکید بر نقش افغانستان در اتصال آسیای مرکزی به آسیای جنوبی از  پاکستان انتقاد کرد که اسلام آباد باید به اصل رابطه ای دولت به دولت متعهد باشد و به حق حاکمیت دولت افغانستان احترام بگذارند. همچنان رئیس جمهور غنی گفت که تروریزم و حمایت برخی دولت ها از آن، تهدید جدی برای امنیت کشورهای حوزه قلب آسیا و مانع عمده فرا راه اتصال اقتصادی منطقه است.

گرچه در این نشست اختلاف نظرها هم در رابطه به تدوین ستراتیژی برای مبارزه با تروریزم و اقتصاد جرمی یکی از نکات مهم این نشست را دربر می گرفت، اما دستاوردها و فرصت های نشست قلب آسیا- استانبول را نمی توان کم اهمیت شمرد، زیرا افغانستان طی سال های اخیر توانسته حد اقل از این طریق توجه جامعه جهانی به ویژه کشورهای منطقه را در راستای اهمیت و ویژگی افغانستان در منطقه را، جلب کند.

بناءً کمک های هنگفت در بیش از دو سال گذشته از طریق کنفرانس های جهانی و منطقه ای، برای افغانستان و محور قرار دادن این کشور در ذهنیت بازیگران بین‌المللی، موفقیت کمی نیست و نباید دست کم گرفته شود.

روی این اساس همچو نشست ها فرصتی  است تا افغانستان با دیپلماسی فعال و روشن بتواند کشورهای عضو و شرکت کننده را متقاعد سازد که تروریزم دشمن مشترک و تهدید مشترک علیه تمام منطقه است و استفاده ابزاری از این پدیده به نفع امنیت و ثبات منطقه و جهان نیست.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha