صفحه اصلی | anis | سرمقاله | پاکستان در رابطه به پایان دادن حمایت از گروه های تروریستی، هیچ اقدامی نکرده است

پاکستان در رابطه به پایان دادن حمایت از گروه های تروریستی، هیچ اقدامی نکرده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پاکستان در رابطه به پایان دادن حمایت از گروه های تروریستی، هیچ اقدامی نکرده است

جنرال جان نیکلسن قوماندان عمومی نیروهای ناتو و امریکایی در افغانستان اخیراً تأکید کرده است که وضعیت جنگی در افغانستان تغییر خواهد کرد. جنرال نیکلسن گفته است که هنوز بن بست جنگ در افغانستان شکستانده نشده است. اما وی بر این باور است که راهبرد تازه امریکا برای افغانستان و افزایش نیروهای نظامی، این وضعیت را تغییر خواهد داد. این جنرال امریکایی افزایش فشار ها برحامیان بیرونی هراس افکنان را بخشی از پیروزی در امر مبارزه با هراس افکنی در افغانستان عنوان کرد. جنرال جان نیکلسن در حالی از تغییر وضعیت در افغانستان خبر میدهد که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا بعد از اعلام راهبرد تازه اش در مورد افغانستان و آسیای جنوبی روز جمعه گذشته 3 قوس در گفتگوی تصویری با سربازان امریکایی در افغانستان، گفت که پس از راهبرد تازه امریکاپیشرفت های قابل ملاحظه ای در میدان های جنگ در افغانستان رونما شده و تغییرات مثبت به وجود آمده است.

راهبرد تازه امریکا در قبال افغانستان دو ماه قبل اعلام شد، رئیس جمهور امریکا، گفته بود که مطابق با این راهبرد، فشارهای نظامی و سیاسی بر پاکستان برای پایان دادن به حمایت از گروه های تروریستی از جمله طالبان افزایش می یابد و همزمان طالبان نیز هدف قرار خواهند گرفت.

اگر چه حکومت افغانستان از این راهبرد حمایت کرده و رئیس جمهوری نیز گفته است که با اعلام راهبرد تازه ناپایداری ها در افغانستان ازمیان رفته است اما وی در عین حال تصریح کرده است که تعهد امریکا به حل سیاسی معضل افغانستان نیز مهم است.

اما تاکنون دیده می شود که از جانب اسلام آباد در رابطه به پایان دادن حمایت از گروه های تروریستی هیچ اتفاقی نه افتاده، بلکه پاکستان هنوز هم برحمایت از گروه‌های تروریستی ادامه میدهد که رهایی حافظ سعید از بازداشت خانگی گواه این حقیقت است.

هرچند از این مسأله چشم پوشی نمی گردد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در تبانی با نیروهای ماموریت حمایت قاطع، دستاورد ها و پیشرفت های قابل ملاحظه ای در این اواخر داشته اند به گونه مثال نابودی هشت کار خانه پروسس مواد مخدر در ولایت هلمند و عملیات های تصفیوی در نقاط مختلف کشور، اما با آن هم تا زمانی که لانه های امن تروریستان در خاک پاکستان نابود نگردد و منابع تمویل، تجهیز و تسلیح شان شناسایی، مسدود و منهدم نشود پایان جنگ در افغانستان که یکی از توقعات حکومت ترامپ است، غیر ممکن خواهد بود.

از اینرو ایالات متحده امریکا، بایست فشار های سیاسی، نظامی و اقتصادی را برپاکستان بیشتر سازد و براین کشور و عمال آن، نظارت جدی داشته باشد. ¡

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha