صفحه اصلی | anis | سرمقاله | آزمون بزرگ نمایندگان در برابر ملت

آزمون بزرگ نمایندگان در برابر ملت

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
آزمون بزرگ نمایندگان در برابر ملت

حکومت افغانستان دیروز دوازده نامزد وزیر را غرض کسب رأی اعتماد به ولسی جرگه معرفی کرد. قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، حین معرفی این نامزد وزیران، افراد معرفی شده را کادر های شایسته و با تجربه خطاب نمود و از اعضای ولسی جرگه خواست که این نامزدان را در چوکات قانون اساسی و وظایف قانونی خود، رأی اعتماد بدهند. گفتنیست سال گذشته ولسی جرگه شانزده وزیر کابینه را استیضاح و هفت تن آنان را به دلیل عدم مصرف بودجه انکشافی، رد صلاحیت کرد که برخی از این وزارت خانه ها الی اکنون از سوی سرپرستان اداره می شوند در حالیکه به اساس قانون، هیچ اداره نباید بیش از دو ماه از سوی سرپرست اداره شود.قابل ذکر است که ولسی جرگه پیش از این بارها از حکومت خواسته بود که نامزد وزیران را برای وزارت خانه هایی که از سوی سرپرستان اداره می شود به این جرگه معرفی کند.

عبدالرووف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه دیروز بار دیگر از حکومت خواست تا برای متباقی وزارت خانه ها نامزد وزیران را معرفی نماید.

حالا که دوازده نامزد وزیر غرض کسب رأی اعتماد به ولسی جرگه معرفی شده و قرار است به گفته معاون دوم ریاست جمهوری، سه نامزد وزیر دیگر نیز، غرض رأی اعتماد در آینده نزدیک به ولسی جرگه معرفی گردد، بهتر است همان گونه که اعضای ولسی جرگه گفته اند که بعد از بررسی مدارک تحصیلی، تجربه و چگونگی تابعیت این نامزد وزیران به برنامه های کاری شان گوش داده و برای آنان رأی اعتماد و یا عدم اعتماد خواهند داد.

روی این اساس انتظار عمومی بر این است تا نمایندگان ملت هرچه زودتر به سرپرستی وزارت خانه ها خاتمه دهند، زیرا شرایط کنونی کشور ایجاب می کند تا به نظرداشت توانایی ها و شایستگی های افراد  برای شان رأی اعتماد داده شود تا از یکسو فرهنگ سرپرستی خاتمه یابد و از سوی هم به مشکلات عدیدة که امروز دامنگیر ملت و حکومت است خاتمه داده شود.

از همین رو مردم افغانستان از نمایندگان ملت در ولسی جرگه انتظار دارند که با درک اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور به نامزد وزیرانی که منافع ملی و مصالح علیای کشور را نسبت به منافع شخصی، گروهی، سمتی و حزبی ترجیح میدهند، رأی اعتماد دهند تا آنان بتوانند با طرح ها و برنامه های ارائه شدة شان، افغانستان را از بحران کنونی نجات دهند نه اینکه با آن عده از نامزد وزیران از روی علایق سیاسی و زدوبندهای شخصی رأی دهند. بناءً اعضای ولسی جرگه باید در جریان رأی دهی توانایی کاری نامزد وزیران و تعهد شان نسبت به جامعه دردمند افغانستان را مدنظر داشته باشند تا بتوانیم با تکمیل کابینه کشور را از حالت کنونی به سوی رفاه و آسایش سوق دهیم.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha