صفحه اصلی | anis | سرمقاله | بیلانس وارداتی، کلانترین خطر برای آینده افغانستان

بیلانس وارداتی، کلانترین خطر برای آینده افغانستان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
بیلانس وارداتی، کلانترین خطر برای آینده افغانستان

چهارمین کنفرانس ملی شهری دیروز پیرامون مدیریت منابع آبی، محیط زیست، زلزله و مواد ساختمانی، شهرسازی و مسکن، زیربنا و ترانسپورتیشن، اقتصاد و فرهنگ شهری، حوادث طبیعی و مدیریت بحران در ارگ ریاست جمهوری برگزار گردید.در این کنفرانس محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور بیلانس وارداتی افغانستان را “کلانترین خطر” برای آینده این کشور خواند و گفت: “از دومیلیارد دالر زیادتر موادغذایی وارد می‌کنیم، از یک میلیارد دالر زیادتر مواد ساختمانی و چیزهای دیگر وارد می‌کنیم، هیچکدام این مواد ضرور نیست که از خارج وارد شوند.رئیس جمهورغنی با تاکید بر مدیریت زمین، ایجاد پارک‌های صنعتی و سپردن آن به سکتور خصوصی افزود که باید کیفیت ساختمان‌های رهایشی افزایش و قیمت‌ها کاهش یابد. همچنان، وی به ایجاد بانک اطلاعات زمینی، جلوگیری از غصب زمین، برنامۀ واضح برای اصلاحات در شاروالی‌ها و تبدیل شدن ساحات غیرپلانی به ساحات پلانی تأکید کرد.

به گفته رئیس جمهور، در سه سال آینده ۷۵۰ میلیون دالر در پروژه میثاق شهروندی به مصرف می‌رسد که سبب رشد متوازن در تمام نقاط افغانستان خواهد شد.

چهارمین کنفرانس ملی شهری در حالی برگزار می گردد که شهرهای بزرگ کشور از نگاه ترانسپورتیشن، سطح پایان آب های زیرزمینی، محیط زیست ناسالم، اعمار منازل و بلندمنزل های خودسر و غیر معیاری، واردات مواد بی کیفیت ساختمانی و مواد اولیه و غصب زمین های دولتی و... در وضعیت بدی قرار دارند که ادامه این وضعیت در آینده نه چندان دور مشکلات و معضلاتی را به بار خواهد آورد، زیرا زندگی در شهرها همواره با مخاطرات، آسیب ها و تهدیدهای به همراه بوده است که بخش عمده این مخاطرات به چگونگی جریان کار و فعالیت در سطح شهرها، عدم هماهنگی و وقایه و آسیب های حاصل از آن، مربوط می شود.

از این رو گفته می توانیم که مدیریت و کنترول ایمنی فعالیت ها و نیز عوامل آسیب زا و نارسایی ها مربوط به مدیریت شهری می شود که باید در این راستا نه تنها کارفرمایان و مدیران، بلکه  شهروندان نیز احساس مسئولیت نمایند.

بناءً از اینکه این کنفرانس دو روز دیگر را دربر می گیرد، امید است که اشتراک کنندگان این کنفرانس با بهره گیری از نظریات پژوهشگران، صاحب نظران، متخصصان، کارشناسان امور و دست اندرکاران دولتی و خصوصی، فرصتی را برای بحث و مباحث این عرصه و همچنان پیوند میان دانش نظر و ملاحظات عملی، فراهم آورند.

زیرا امروز جهان به سرعت در حال توسعه و تحول است و حرکت به سوی تحول و پیشرفت به صورت خواست فردی، اجتماعی، ملی و جهانی درآمده است که ما نیز باید هم سطح با دیگر کشورهای جهان، خود به سوی ترقی، پیشرفت و خودکفایی گام برداریم، البته این تحول و ترقی در حالی انجام می گیرد که هر فرد از جامعه خود را نیز مسئول بداند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha