صفحه اصلی | anis | سرمقاله | ریکا یک فرصت غرض توضیح وضیعت جاری در منطقه

ریکا یک فرصت غرض توضیح وضیعت جاری در منطقه

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ریکا یک  فرصت غرض توضیح وضیعت جاری در منطقه

کنفراس ریکا یا نشست همکاری های اقتصادی منطقه یی امروز در عشق آباد مرکز ترکمنستان رسماً برگزار می گردد که افغانستان محور بحث این نشست خواهد بود. نشست ریکا٬ یک ابتکار دیپلوماتیک است که از سوی افغانستان در سال2005 میلادی شکل گرفت. هدف از راه اندازی نشست ریکا ایجاد منافع مشترک اقتصادی میان افغانستان وکشور های منطقه است. نشست ریکا درست زمانی برنامه ریزی شد که رقابت های منطقه یی در قبال افغانستان در حال شکل گیری بود، مگر شرکت کنندگان ریکا توانستند تا توجه جامعه جهانی‏را به افغانستان معطوف سازند وبه جای رقابت زمینه همکاری وهمگرایی منطقه یی را به میان آورند. ریکا در جریان دوزاده سال گذشته جلسات ونشست های خود را با همین انگیزه دنبال نموده وهمیشه بر تقویت اجماع منطقه یی در خصوص حل معضلات منطقه بخصوص معضل افغانستان تاکید دارد.

 آگاهان سیاسی باآنکه اهداف وبرنامه ریکا را استقبال می کنند، اما تاکید دارند وضیعت کنونی منطقه وافغانستان با وضیعت دوازده سال گذشته فرق دارد رقابت های منطقه یی شکل گرفته وجنگ های نیابتی کشور های مختلف در میدان افغانستان تیز تر شده است،  بازی های چند گانه شماری از کشورهای منطقه به ویژه پاکستان وضعیت را آشفته ساخته است وضعیت که نسبت به سال 2005 میلادی فرق فاحش دارد.

زمانیکه ریکا شکل گرفت همه بر این باور بودند که طالبان یک گروه  تروریستی ودنبال رو القاعده در سطح منطقه وجهان است، مگر پاکستان امروز این گروه را یک گرو، منحصر به افغانستان معرفی داشته وبعضی از کشور های منطقه دنباله رو پاکستان شده ویا بهتر بگویم از سوی این کشور اغوا گردیده اند ومیکوشند متحدین جهانی افغانستان  را در میدان این کشور گیر آورند و برای افغانستان مشکل تراشی کنند در حالیکه دیگاه وباور مردم  افغانستان این است که مشکل تراشی دربرابر افغانستان، معضل این کشور واز طریق آن ٬معضل منطقه را چاق تر میسازد.

با تاسف شماری از کشورهای که شامل نشست ریکا اند خود به گونه یی در شکل دهی چنین ناهنجاری  نقش دارند در حالیکه هدف نشست ریکا همکاری اقتصادی ومنطقه یی است پس این کشور ها از حضور شان دراین نشست چه تعریفی دارند؟

انتظار مردم افغانستان از اشتراک کننده گان نشست ریکا این است که باورمند بر این باشند که رشد اقتصادی وایجاد منافع مشترک  میان افغانستان ومنطقه، ثبات وآرامش را نه تنها در افغانستان، بل در منطقه بازمیگرداند ضمنا به دستگاه دیپلوماسی وهیئت شرکت  کننده افغانستان لازم است تا این مسئله را تفهیم نمایند که فعالیت طالبان وگروه های ترورستی دیگر منحصر به افغانستان نیست،  بل این گروه عامل اصلی بی ثباتی افغانستان ومنطقه است که باید این وضعیت برای شرکت کنندگان ریکا توضیح داده شود  و ریکا به سوی یک همکاری واقعی منطقه یی واقتصادی رهنمایی گردد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha