صفحه اصلی | anis | سرمقاله | رسانه ها صدای مردم

رسانه ها صدای مردم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رسانه ها صدای مردم

آزادی بیان در افغانستانِ پس از طالبان، یکی از دستاوردهای بزرگ به حساب می آید، زیرا افغانستان دارای قانون مطبوعاتی است که در سطح منطقه بی نظیر می باشد که با اتکا به این قانون و با پشتیبانی جامعه جهانی، تعداد کثیری از رسانه های همگانی امروز در این کشور به صورت آزاد، فعالیت دارند، همچنان میلیون ها انسان این سرزمین نیز از طریق شبکه های اجتماعی و رسانه های بین المللی آزادانه با یکدیگر و جهان در ارتباط اند. هرچند در افغانستان آزادی بیان عمر کوتاه نسبت به دیگر کشورها دارد، اما علیرغم مشکلات و چالشهایی که در این سالها وجود داشت، با آنهم توانسته در پرتو قانون اساسی کشور، به خوبی از آزادی بیان و مطبوعات، حفاظت و حمایت کند و در راستای نهادینه شدن آزادی بیان از بیشترین کشورهای منطقه، سبقت جوید. روی این اساس اگر آزادی بیان برای حکومت مطرح نمی بود، یقیناً این همه دستاوردها در عرصه آزادی بیان و نهادینه شدن آن، قابل پیشبینی نبود. اما حالا یافته های اخیر دفتر نی (حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان) نشان میدهد که وضعیت آزادی بیان در دوره حکومت وحدت ملی نسبت به حکومت پیشین بدتر شده است.

به گفته دفتر نی این نظر سنجی به اساس شاخص های مانند اعمال خشونت علیه خبرنگاران، اعمال سانسور، بازداشت های کوتاه مدت، بسته شدن رسانه ها، محدودیت دسترسی به اطلاعات و فرار خبرنگاران از کشور انجام شده است.

در حالی که آزادی بیان و تعدد رسانه ها و ایجاد بستر مناسب کار و فعالیت رسانه یی، یکی از مهم ترین دستاوردهای حکومت در طی سال های پسین بوده که در سه سال اخیر بهبود یافته است.

هرچند حکومت وحدت ملی در واکنش به این نظر سنجی گفته است که این نظر سنجی علمی و ستندرد نیست، زیرا در افغانستان نه سانسور قبل از نشر اعمال میشود و نه سانسور بعد از نشر وجود دارد  اما یافته های نی نشان میدهد که قوانین و مقرره های تصویب شده در این دوره نقض  شده اند.

ازینرو اگر بیطرفانه و غیر جانب دارانه به این قضیه نظر اندازیم: تصویب قانون دسترسی به اطلاعات، پاسخگو ساختن مقام های حکومتی در برابر پرسش خبرنگاران، فرامین ریاست جمهوری مبنی بر تسهیل دسترسی به اطلاعات از سوی ادارات و نهادهای دولتی، ایجاد کمیته مشترک مصونیت رسانه ها و خبرنگاران، تلاش برای بهبود وضعیت رسانه های کشور از نگاه مالی و اقتصادی، تخفیف مالی در برابر تضمین و مالیات وضع شده به رسانه ها و... را از مهم ترین دستاوردهای حکومت وحدت ملی در راستای حمایت از آزادی بیان دانست که این فرامین، طرزالعمل ها، لوایح، مقرره ها و قانون دسترسی به اطلاعات در طی نزدیک به سه سال تصویب و مرعی الاجرا قرار گرفت، مگر از این مسأله هم چشم پوشی نمی گردد که کمی ها و کاستی هایی وجود ندارد، بدون شک، وجود دارد، اما نظر به شرایط و اوضاع اگر دقت کنیم، هیچگونه محدودیت های وضع نشده، برعکس حکومت وحدت ملی، تسهیلات بهتر را بخاطر سهولت متقاضی به اطلاعات، مهیا ساخته است به گونه مثال تصویب قانون حق دسترسی به اطلاعات.

روی این اساس نهادینه شدن و حمایت از آزادی بیان، همچنان تقویت و استحکام بخشیدن نظام دموکراسی و مردم سالار، بدون همکاری شهروندان و به ویژه دست اندرکاران رسانه ها غیر ممکن است، چون امروز افغانستان در وضعیت قرار دارد که به خاطر بیرون رفت از این وضعیت کار و فعالیت همگانی و هماهنگ می طلبد، زیرا حکومت، رسانه ها را در امر اطلاع رسانی و نظارت بر کارکردهای حکومت به شیوه های حرفوی و مسئولانه فرا خوانده و رسانه ها را صدای مردم دانسته است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha