صفحه اصلی | anis | سرمقاله | بخاطر جلوگیری از به درازا کشیدن جنگ اقدامات جدی و عملی لازم است

بخاطر جلوگیری از به درازا کشیدن جنگ اقدامات جدی و عملی لازم است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
بخاطر جلوگیری از به درازا کشیدن جنگ اقدامات جدی و عملی لازم است

جنرال عبدالرازق قوماندان امنیه ولایت قندهار گفته است که ملا هیبت الله رهبر گروه طالبان به ولایت هلمند سفر کرده و به زیر دستان خود دستور داده تا با گروه داعش وارد جنگ نشوند به گفته جنرال عبدالرازق، ملاهیبت الله چندی پیش به کمک سازمان استخبارات پاکستان از راه گردی جنگ پلوچستان به بهرامچه هلمند آمده و از آنجا وارد ولسوالی موسی قلعه شده است و در دیداری که با شماری از قوماندانان طالب داشته از افزایش حملات هوایی نیروهای دفاعی افغانستان برمواضع طالبان به شدت ابراز نگرانی کرده و از جنگجویان طالب خواسته، تاکتیک های جنگی خود را تغییر دهند، همچنان تأکید کرده که هدف طالبان و داعشیان در افغانستان یکی است و بعد از این با گروه داعش وارد جنگ نشوند. ملاهیبت الله رهبر گروه طالبان در حالی از قوماندانان و زیر دستان خود در هلمند دیدن می کند که چند روز پیش خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان در سفر به امریکا صریحاً هشدار داده بود

که اگر فشار ها برپاکستان بیشتر گردد، ما طالب و داعش را یکجا خواهیم کرد که این گفته های اخیر خواجه آصف ثابت میسازد که پاکستان با داعش و طالب سروکار دارد و این گروه ها حربه در دست آن کشور اهر چند بعد از ایراد سخنان خواجه آصف برخی از تحلیل گران این گفته ها را ناشی از سراسیمگی و فشار بی حد برپاکستان عنوان کردند، اما سفر ملا هیبت الله به هلمند به هدف یکجا ساختن طالب و داعش این را واضح می سازد که این پلان از قبل توسط پاکستان طرح شده، است که سفر ملا هیبت الله به این مسأله مهر تأکید گذاشت.

این مسأله اظهرمن‌الشمس است که در نابودی گروه های تروریستی به ویژه طالبان آنچنان که در این همه سالها برخورد می شد، متأسفانه اقدامات جدی و عملی صورت نگرفت و رهبران قبلی امریکا و برخی از جهانیان، همواره قضایای افغانستان را از عینک پاکستان مینگریستند وگرنه سخن به اینجا نمی کشید.

حالا که راهبرد تازه امریکا در قبال افغانستان و آسیای جنوبی اعلام شده روزنة امید را برمردم و دولت افغانستان گشوده است و پاکستان را کشور حامی تروریزم معرفی و در تنگنا قرار داده  است.  ضرورت است که از این فرصت جانب کابل استفاده اعظمی ببرد.

روی این اساس مردم افغانستان که قربانی اصلی جنگ های نیابتی اند از جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا میخواهند که باعاملان اصلی بروز طالبان، همچنان داعش در کشور که گفته می شود پاکستان است، برخورد  جدی کنند. از همین رو گفته میتوانیم تا زمانی که پاکستان در منطقه در راستای تأمین امنیت وثبات قدم نبردارد، افغانستان و در نتیجه منطقه و جهان روی آرامش را نخواهد دید، زیرا امروز از سخنان وزیر خارجه پاکستان و سفر رهبر گروه طالبان به افغانستان معلوم می گردد که این کشور خود را ژاندارم منطقه حساب می کند. بناءً اگر امریکا میخواهد که جنگ افغانستان به درازا نکشد، بایست مبارزه جدی، عملی، واقعی و سرنوشت ساز را با حمایت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در پیش گیرد ورنه ادامه جنگ در افغانستان، خطر جدی را برامنیت جهانی، متوجه خواهد ساخت. ¡

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha