صفحه اصلی | anis | سرمقاله | پاکستان پیوسته به تعهدات خود پشت پا زده است

پاکستان پیوسته به تعهدات خود پشت پا زده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پاکستان پیوسته به تعهدات خود پشت پا زده است

خواجه آصف وزیر خارجه پاکستان به تازه گی در واشنگتن گفته است که نمایندگان طالبان حاضر اند که با میانجیگری اسلام آباد وارد مذاکره با حکومت افغانستان شوند.این مقام پاکستانی افزوده که هرچند کشورش نفوذ زیادی بالای طالبان ندارد، اما تمام تلاش خود را برای تأمین امنیت در افغانستان انجام می دهد. خواجه آصف تأکید کرده که اسلام آباد پالیسی خود در قبال افغانستان را تغییر داده و بعد از این با افغانستان همکاری بیشتر خواهد کرد، اما این مقام پاکستانی از حکومت افغانستان، کشوری که همواره همسایه های خود را به اجماع منطقوی در راستای مبارزه با تروریزم فراخوانده، حالا دعوت می نماید تا در امر مبارزه علیه تروریزم با پاکستان همکاری کند. وزیر خارجه پاکستان در حالی از تغییر پالیسی اسلام آباد در قبال افغانستان سخن می گوید که پاکستان پس از اعلام راهبرد تازه امریکا در قبال افغانستان و آسیای جنوبی به شدت زیر فشار قرار گرفته است، علاوه بر مقامات بلند پایه امریکا که به صراحت گفته اند که گروه های تروریستی پایگاه های امن در خاک پاکستان دارند، وزیر دفاع و لوی درستیز اردوی امریکا نیز در نشست روز سه شنبه 4 میزان در کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا به نحوی پاکستان به ویژه سازمان آی اس آی را متهم به روابط با تروریستان نموده اند.

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا دراین نشست گفته که اگر چه دولت پاکستان بر ضد تروریستان عملیات می کند، اما ظاهراً آی اس آی سیاست خارجی خویش را دنبال می نماید، به تعقیب آن جنرال دانفورد لوی درستیز امریکا نیز سازمان اطلاعاتی اردوی پاکستان را به صراحت به داشتن ارتباط با گروه های تروریستی متهم کرد.

این جنرال چهار ستاره امریکایی که تجربه قوماندانی عمومی نیروهای ائتلاف بین المللی را در افغانستان دارد افزوده که برای من واضح است که سازمان آی اس آی با گروه های تروریستی رابطه دارد.

گفتنی است که پیش از وزیر خارجه پاکستان، جنرال جاوید باجوه از کابل دیدن کرد و با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و مسئولان امنیتی دیدار نموده گفت که جانب پاکستان تعهد سپرده که به هرگونه همکاری در راستای مبارزه با تروریزم که تهدید مشترک است، آماده است.

حالا که با اعلام راهبرد جدید امریکا، موضع و موقف دولت افغانستان در مجامع بین المللی برجسته شده است و برعکس پاکستان را به انزوای گستردة جهانی روبرو ساخته که ادامة این وضعیت مقامات پاکستانی را وادار ساخته که از برقراری صلح و ثبات در افغانستان و مبارزه با تروریزم سخن برانند و اعلام همکاری کنند.

چه بهتر است که دولتمردان ما با استفاده از جوِ سیاسی، هوشیارانه و زیرکانه با قضایا، رفت و آمدها و ارائه سخنان در ظاهر دلپسند، برخورد جدی نمایند و با دیپلوماسی فعال و شفاف قضایا را پیگیری و برفشارهای مضاعف علیه پاکستان تأکید نمایند و از جانب اسلام آباد خواهان اقدامات عملی و جدی شوند و بر مذاکرات صلح بین‌الافغانی بیشتر دل ببندند، زیرا پاکستان بارها در زمینة حمایت از پروسه صلح افغانستان و همکاری با کابل، تعهد سپرده اما پیوسته به تعهدات خود پشت پا زده است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha