صفحه اصلی | anis | سرمقاله | افغانستان خواهان اقدامات جدی و عملی است

افغانستان خواهان اقدامات جدی و عملی است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افغانستان خواهان اقدامات جدی و عملی است

بعد از سفر جیمز متیس وزیر دفاع امریکا و ینس استولتنبرگ سرمنشی عمومی ناتو، روز یکشنبه جنرال قمرجاوید باجوه لوی درستیز اردوی پاکستان در رأس یک هیئت به کابل آمد و با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، دیدار کرد.رئیس جمهور غنی سفر هیئت پاکستان را فصل جدیدی برای همکاری میان دو کشور عنوان کرد و آنرا در شرایطی که فرصت های همکاری خوبی ایجاد شده است، مهم خواند و دو طرف روی مسایل مهم به ویژه امنیت منطقه، روابط دوجانبه، صلح و ثبات، مبارزه با تروریزم، روابط ترانزیت و تجارت، مناسبات میان مدت و درازمدت افغانستان و پاکستان، بحث و تبادل نظر نمودند. این هیئت در حالی از افغانستان دیدن می کند که رئیس جمهور غنی روز چهارشنبه 5 میزان در یک نشست مشترک خبری با وزیر دفاع امریکا و سرمنشی ناتو در کابل بار دیگر تأکید کرد که حکومت افغانستان خواهان صلح با پاکستان است، همچنان رئیس جمهور غنی پیش از این نیز در نشست عمومی سازمان ملل گفته بود که پاکستان وقت را ضایع نکند و به مذاکرات صلح با افغانستان حاضر شود. همچنان رئیس اجرائیه کشور نیز روزجمعه 7 میزان در نشست شورای روابط جهانی هند در دهلی نو گفت که کشورش به سوی تمام کشورهای دور و بر خود دست دوستی دراز کرده و از آنها توقع چنین کاری را نیز دارد و خاطر نشان ساخت که افغانستان تهدیدی به همسایه ها نبوده و نخواهد بود.

 هر چند لوی درستیز اردوی پاکستان تا حال چند بار با مقام های افغانستان در کابل دیدار کرده است، اما پس از اعلام راهبرد تازه امریکا در قبال افغانستان و آسیای جنوبی، این اولین بار است که جنرال قمر جاوید باجوه از کابل دیدن می کند و در این دیدار جانب پاکستان تعهد می سپارد که آن کشور به هرگونه همکاری در راستای مبارزه با تروریزم که تهدید مشترک می باشد، آماده است و از میکانیزم صلح به رهبری و مالکیت افغانها حمایت می کند.

این هیئت در شرایطی اعلام همکاری در راستای مبارزه با تروریزم می کند که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا ماه گذشته میلادی در هنگام اعلان راهبرد تازة امریکا روی اقدامات جدی علیه گروه های تروریستی در پاکستان تأکید نمود و از پاکستان انتقاد کرد که در زمینه مبارزه با تروریزم ودهشت افکنی در قلمرواش گام های لازم نبرداشته است، اما پاکستان این انتقاد ها را رد می کند.

حالا پاکستان درک کرده که در قصل تازه‌یی از مناسبات منطقوی و فرا منطقوی قرار گرفته، از اینرو سعی می کند تا با دیپلوماسی فعال باردیگر دستگاه سیاست افغانستان را به آزمون بگیرد و اعتماد افغانستان را نسبت به پاکستان کسب کند و در همسویی با سیاستمداران افغانستان ازتنگنای که در آن قرار دارد عبور نماید.

اما آگاهان امور به این باور اند که این گونه سفرهای مقامات پاکستانی زمانی مؤثر واقع می شود که تعهدات صورت گرفته از جانب پاکستان جنبه عملی و اجرایی را به خود گیرد.

اما ناگفته نباید گذاشت که این بار فرصت خوب به جانب کابل دست داده، زیرا کشورهای جهان به ویژه امریکا که در این همه سالها دوست ستراتیژیک پاکستان بود، نیز از موضع دولت افغانستان نسبت به پاکستان، حمایت می کنند.

روی این اساس افغانستان باید بیشترین استفاده بهینه را از شرایط کنونی ببرد و صرف با تعهد سپردن و اعلام همکاری در راستای مبارزه با تروریزم و ...، اکتفا نکند برعکس خواهان اقدامات عملی و جدی جانب اسلام آباد باشد، همچنان به جانب پاکستان تفهیم نماید که افغانستان کشور مستقل و دارای تاریخ پنجهزار ساله است و بهبود روابط با کشورهای همسایه ومنطقه در صدر اولویت های این حکومت قرار دارد به همین ترتیب تأکید کند که تأمین امنیت و ثبات در افغانستان نه تنها به نفع این کشور است بل به نفع پاکستان نیز می باشد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha