صفحه اصلی | anis | سرمقاله | از فرصت های پیش آمده استفاده بهینه نماییم

از فرصت های پیش آمده استفاده بهینه نماییم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
از فرصت های پیش آمده استفاده بهینه نماییم

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه دولت جمهوری اسلامی افغانستان قرار است امروز با شماری از اعضای کابینه و تاجران افغانستان به هند سفر کند. رئیس اجرائیه کشور در جریان این سفر ضمن اشتراک در نمایشگاه مشترک هند و افغانستان با صدراعظم و شمار دیگری از مقامهای دولتی هند دیدار و در مورد راهبرد جدید حکومت امریکا در قبال افغانستان و آسیای جنوبی با نارندرامودی صحبت خواهد کرد، همچنان قرار است که با تاجران و سرمایه گذاران هندی در مورد فرصت های سرمایه گذاری در افغانستان، توسعه زراعت، سرمایه گذاری بشری، مدیریت آب و انکشاف دهلیز هوایی میان این دو کشو بحث و تبادل نظر نمایند. داکتر عبدالله عبدالله در حالی به هند سفر می کند که شاهدخاقان عباسی صدراعظم پاکستان در نشست شورای روابط خارجی امریکا گفته بود که هند نباید نقش سیاسی و نظامی در افغانستان داشته باشد، در حالیکه رئیس جمهور ترامپ در راهبرد تازه اش از کمک های هند در این همه سالها برای تأمین ثبات در افغانستان قدردانی نمود و از هند منحیث شریک ستراتیژی امریکا خواست تا برای کمک به افغانستان به ویژه در زمینه اقتصاد و توسعه، همکاری کند.

هرچند دولت افغانستان به دنبال واکنش صدراعظم پاکستان در رابطه به افزایش حضور هند در این کشور تأکید کرده که ما یک دولت مستقل هستیم، در سیاست خارجی خود نیز مستقلانه عمل میکنیم و این مربوط به افغانستان میشود که با کدام کشور در چه سطحی روابط داشته باشد، اما از این گفته های خاقان عباسی بر می آید که پاکستان نقش فعال هند در افغانستان را در تضاد به منافع خویش میداند. در صورتیکه حکومت وحدت ملی در نخستین روزهای کاری اش، سیاست خارجی خود را در پنج حلقه مشخص ساخت که یکی از این حلقه ها بهبود روابط با کشورهای همسایه و منطقه می باشد.

از همین رو حکومت وحدت ملی همواره سعی کرده تا با تمام دول جهان به ویژه کشورهای همسایه و منطقه که مشترکات زیادی در عرصه های مختلف با افغانستان دارند، روابط نیک و دوستانه داشته باشد. از همین لحاظ همواره به اجماع منطقوی در راستای مبارزه با تروریزم و رفاه و توسعه اقتصادی منطقه تأکید کرده و با طرح ها و برنامه های اقتصادی سعی نموده تا منطقه را به رفاه و آسایش برساند، همچنان خاطرنشان ساخته که افغانستان به هیچ کشوری حق نمی دهد تا با استفاده از خاک افغانستان همسایه های ما را تهدید کند، اما اینکه پاکستان و یا هر کشور دیگر در سیاست خارجی افغانستان و روابط اش با دول جهان نظر منفی دارند این را بدانند که از نگاه عرف دیپلوماتیک هیچ نوع صبغه قانونی ندارد، الی مداخله در امور داخله افغانستان پنداشته شود.

حالا که بعد از گذشت چند سال بار دیگر افغانستان در محراق توجه جامعه جهانی قرار گرفته، ضرور است تا دولتمردان ما با تلاشهای خسته گی ناپذیر، از این شانس طلایی استفاده اعظمی نمایند و سعی کنند تا با بهبود روابط با کشورهای همسایه، منطقه و جهان و مدیریت زمان از این روابط و فرصت های پیش آمده استفاده بهینه نمایند و این را در عمل ثابت سازند که افغانستان نقطه اتصال فرهنگ ها و تمدن ها است.

از اینرو بهبود روابط افغانستان با کشورهای منطقه و تأمین صلح و ثبات در این کشور نه تنها به نفع افغانستان است، بلکه به نفع کشورهای منطقه و جهان نیز میباشد.

بناءً آقای شاهد خاقان عباسی باید درک کند که ثبات و ترقی افغانستان، ثبات و ترقی منطقه و جهان است و افغانستان با ظرفیت هایی که دارد میتواند در موجودیت صلح و ثبات، آسیای میانه را با آسیای جنوبی وصل کند و با تطبیق پروژه های اقتصادی در میان مدت منطقه را به رفاه و آسایش برساند که بدون شک پاکستان منحیث همسایه افغانستان از این امتیازها به دور نخواهد بود.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha