صفحه اصلی | anis | سرمقاله | برای اینکه کامیابی نهایی نصیب ما گردد لازم است با فساد و قانون شکنی مبارزه جدی کنیم

برای اینکه کامیابی نهایی نصیب ما گردد لازم است با فساد و قانون شکنی مبارزه جدی کنیم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
برای اینکه کامیابی نهایی نصیب ما گردد لازم است با فساد و قانون شکنی مبارزه جدی کنیم

همانگونه که به همه مبرهن است، فساد اداری از جمله چالشهای بزرگی در سر راه کشورهای جهان به ویژه کشورهای جهان سوم و عقب مانده میباشد. هرچند فساد اداری یک پدیده غیر قانونی و ضد ارزش های اجتماعی و اخلاقی جوامع است، اما با آنهم شایع و متداول است و ریشه کن ساختن آن، مبارزه جدی، ارادة و پیگیری و تصمیم قاطع میخواهد، زیرا فساد هم نوعی از جرم و قانون شکنی است، همانگونه که محققان معترف اند که جرم به صورت قطع نابود و ریشه کن نمی شود، فساد هم به صورت کامل از بین نمیرود، اما میتوان با رویکردهای مؤثر این پدیده را به حداقل رساند و از آن تا حدی‎زیادی‎جلوگیری کرد. افغانستان نیز از جمله کشورهایی است که ازین ناحیه نهایتاً رنج میبرد، چون پدیدة فساد، موضوعی امروز نیست، بلکه ریشه در سالیان دراز و حکومت های گذشته نیز دارد. حکومت وحدت ملی بعد از رویکار آمدنش نظر به تعهداتی که به ملت افغانستان و جامعه جهانی در راستای زدودن فساد، سپرده بود، تلاش کرد تا با ایجاد نهادهای عدلی و قضایی و کمیسیون تدارکات ملی، این پدیدة بدنام را به حد اقل کاهش دهد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری در راستای مبارزه با فساد اداری که میان لوی څارنوالی و وزارت های دفاع ملی و امور داخله، همچنان ریاست عمومی امنیت ملی دیروز به امضا رسید، گفت: برای اینکه کامیابی نهایی نصیب ما گردد و مردم در فضای امن زندگی کنند، لازم است با فساد و قانون شکنی مبارزة جدی و قوی صورت گیرد.

رئیس جمهور غنی تأکید کرد که اصلاحات در سکتور دفاعی و امنیتی  تنها انتخابی است که داریم و بدون آن پلان های امنیتی و انکشافی تحقق نخواهد یافت.

رئیس جمهور اضافه کردکه ما عوامل فساد را شناسایی کرده و نحوة اجرای اصلاحات را تشخیص داده ایم، ما با پشتیبانی مردم میتوانیم دست استفاده جویان را از این دستگاه ها کوتاه کنیم.

رئیس جمهور غنی آوردن اصلاحات را تنها در نهادهای امنیتی و دفاعی قناعت بخش ندانسته و تأکید کرد که نیاز به گفتمان سراسری و ملی در راستای مبارزه با فساد است تا نظام تقویت گردد.

بناءً مردم افغانستان از ایجاد این چنین تیم ها و امضای تفاهمنامه های همکاری در راستای مبارزه با فساد که میان لوی څارنوالی و نهادهای سکتور امنیتی امضا شد استقبال میکنند و آرزو دارند تا این نهادها با صلاحیت و استقلالیت کامل بتوانند، عدالت را بدون درنظرداشت مسایل سیاسی، حزبی و گروهی و یا اینکه زیر بار همچو مسایل بروند، یکسان بالای همه تطبیق کنند، زیرا دلیل ادامه جنگ و نابسامانی ها در کشور علاوه بر دست درازی های کشورهای بیرونی، بیشتر تشدید فساد اداری است که بی عدالتی های ناشی از فساد اداری سبب شده تا مردم روز به روز از حکومت فاصله بگیرند که بدون شک امضای تفاهمنامة همکاری در راستای محو فساد اداری میان این نهادها و مسئولیت پذیری مسئولان امور و حمایت قاطع رهبری حکومت وحدت ملی از این نهادها به یقین زمینه زدودن و کاهش فساد را در تمام عرصه مساعد خواهد ساخت.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha