صفحه اصلی | anis | سرمقاله | مردم افغانستان انتظار دارند تا امریکا در قبال سیاست خود علیه پاکستان، تجدید نظر کند

مردم افغانستان انتظار دارند تا امریکا در قبال سیاست خود علیه پاکستان، تجدید نظر کند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مردم افغانستان انتظار دارند تا امریکا در قبال سیاست خود علیه پاکستان، تجدید نظر کند

شماری از کشورهای همسایه همواره در قبال افغانستان سیاست‌های ستراتیژیک و راهبردی داشته و سعی نموده‌اند تا اهداف و برنامه‌های میان مدت و دراز مدت خود را در حمایت از مخالفان مسلح دولت در این کشور دنبال کنند، زیرا امنیت و ثبات خود را در بی‌ثباتی و ناامنی افغانستان می بینند. از همین رو تاریخ ثابت ساخته که این کشورها در این همه سالهای ناامنی افغانستان، مخالفان مسلح حکومت را به نحوی حمایت مالی، لوژستیکی، تسلیحاتی نموده و حتا افسران نظامی خود را نیز در جبهات نبرد به نفع مخالفان دولت افغانستان، فرستاده اند. حالا با گذشت زمان کشورهای دنیا پی برده اند که دلیل به درازا کشیدن نبرد و ادامه خشونت ها در افغانستان، مداخله کشورهای منطقه به ویژه پاکستان است، این کشور اکنون علاوه بر پیشروی در سرحدات و ایجاد تأسیسات نظامی در نقطه صفری، بی باکانه ترو آشکارا تر در امور داخلی افغانستان مداخله میکند. اگر کمی به گذشته نظر اندازیم به وضاحت درخواهیم یافت، دخالت نابجای کشورهای همسایه در بی ثباتی افغانستان در این سالهای پسین، عمیق تر از آن است که در این مقاله به آن اشاره شده است. با وجودآنهم متأسفانه کشورهایی که عضو ائتلاف ضد تروریزم اند، در این مدت در خطی حرکت نکردند که عملکرد شان محسوس و قابل لمس باشد.

 حالا که با گذشت این همه سالها، جنرال مک ماستر مشاور امنیت ملی حکومت جدید امریکا، برای اولین بار از حمایت اسلام آباد از گروه طالبان پرده بر میدارد و به صراحت لهجه میگوید که پاکستان باید از حمایت گروه طالبان دست بردارد.

هرچند بارها مقامهای بلند پایه پنتاگون، رابطه شبکه حقانی با سازمان استخباراتی پاکستان را افشا کرده، اما دیده شده که حکومت وقت امریکا از پهلوی آن سطحی گذشته است، مگر حالا به نظر میرسد که حکومت ترامپ میخواهد متفاوت تر از دیگر سران امریکا، علیه گروه های تروریستی در افغانستان و حامیان منطقوی شان برخورد کند و ترامپ انتظار دارد، شاهد تغییر در رفتار اسلام آباد در زمینه پشتیبانی از گروه طالبان باشد.

رئیس جمهور امریکا در حالی انتظار تغییر ستراتیژی پاکستان در قبال گروه های تروریستی به ویژه طالبان است که امریکا تا کنون 700 میلیارد دالر در افغانستان هزینه کرده و حدود 2500 سربازش کشته شده و 20 هزار دیگر زخمی داشته است.

اگرچه تاحال ترامپ از بازی دوگانه پاکستان در امر مبارزه علیه تروریزم، مشخصاً لب به انتقاد نگشوده، اما سخنان مشاور امنیت ملی امریکا از قول دونالدترامپ، تازه ترین تهدید کاخ سفید علیه پاکستان قلمداد می شود.

شاه حسین مرتضوی سخنگوی ریاست جمهوری میگوید، انتقادهایی که فعلاً از کشورهای مختلف و از آدرس های مختلف علیه پاکستان و منابع تروریزم و تمویل کنندگان شان صورت می‌گیرد، حقانیت حکومت و مردم افغانستان را ثابت می سازد، این موضوعی است که ما بارها مطرح کردیم که جنگ در افغانستان تحمیل شده است، ما از پاکستان صلح نمی خواهیم، میخواهیم با پاکستان صلح کنیم.

حالا که امریکا یکی از شرکای ستراتیژیک خود یعنی پاکستان را مستقیماً متهم به حمایت گروه های تروریستی به ویژه طالبان و شبکه حقانی مینماید، کشوری که پس از سال 2001 میلادی الی اکنون 19میلیارد دالر امریکایی را در امر مبارزه با تروریزم بدست آورده، نهایتاً قابل درک است و انتظار میرود که امریکا با این کشور چگونه برخورد خواهد کرد، زیرا اگر امریکا یا ناتو بخواهد که به جنگ افغانستان که پر هزینه ترین جنگ امریکا است، پایان دهند، این بهتر است که منابع تمویل، تجهیز، تسلیح و مراکز این گروه ها را در خاک پاکستان هدف قرار دهند، زیرا پاکستان از حضور رهبران گروه طالبان و خانواده این گروه ها انکار نمی کند، اما از محدودیت‌های خود سخن میگوید.

از این رو باید امریکا و ناتو پیش از اینکه دیر شود به صورت جدی پاکستان را تحت فشار قرار دهند تا دیگر در امور داخلی افغانستان مداخله نکند. زیرا ادامه وضعیت بدامنی و حوادث خونین و ناگوار این روزها در حضور نیروهای نظامی ناتو و امریکا درا فغانستان، پیمان امنیتی کابل- واشنگتن و کابل- ناتو نیز زیر سوال قرار خواهد گرفت. 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha