صفحه اصلی | anis | سرمقاله | دولت افغانستان علاوه بر ارتقای توانایی های امنیتی برحکومتداری خوب و مبارزه با فساد تأکید می کند

دولت افغانستان علاوه بر ارتقای توانایی های امنیتی برحکومتداری خوب و مبارزه با فساد تأکید می کند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
دولت افغانستان علاوه بر ارتقای توانایی های امنیتی برحکومتداری خوب و مبارزه با فساد تأکید می کند

مقام ها در وزارت دفاع ملی کشور اعلام کردند که شمار نیروهای ویژه (خاص) افغانستان افزایش یافته است. هرچند آمار دقیق از شمار این نیرو ها اعلام نشده، اما گفته می شود که شمار سربازان نیروهای کماندو به پنج هزار رسیده است. طارق شاه بهرامی سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان گفته است که با افزایش تهدیدات مخالفان مسلح دولت، نیروهای ویژه کشور افزایش یافته است. بهرامی تأکید دارد که در عملیات های سال گذشته نقش نیروهای ویژه مؤثر بوده و با توجه به تهدیدات ناشی از حملات گروه های تروریستی شمار این نیروها دوبرابر شده است. گفتنیست کندک نیروهای خاص وزارت دفاع ملی افغانستان، به لوای خاص ارتقا یافته، مقام های نظامی افغان می گویند که بر بنیاد برنامه چهارسالة امنیتی، تا چهار سال دیگر این لوا تا به سطح قول اردو خواهد رسید. شمار نیروهای ویژه کشور در حالی رو به افزایش است که دولت جمهوری اسلامی افغانستان طرح ستراتیژی چهارسالة امنیتی را برای تقویت نیروهای دفاعی و امنیتی کشور روی دست دارد که قرار است در مدت این چهار سال نیروهای ویژه کشور تا به مرحلة قول اردو پیش برود.

 هرچند نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان بعد از به عهده گرفتن تمامی مسئولیت های امنیتی با چالش های زیادی مواجه گردیدند، اما این نیروها با شجاعت و متانت از این آزمون ها مؤفقانه بدر شدند و اکنون هم میتوانند که از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور دفاع کنند، آگاهان امور  به این باور اند که با وجود میزان رشد فوق العادة نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، توانایی این نیروها تا کنون به شدت محدود و اندک است، عمدتاً به دلیل این که این نیروها با سلاح های نه چندان پیشرفته و نبود سلاح های ثقیله و قوای هوایی مجهز، نمی توانند بدون حمایت مستمر نیروهای بین المللی به صورت مؤثر عمل کنند.

این آگاهان تأکید دارند که اگرچه اردو و پولیس ملی کشور به تدریج مهارت ها و قابلیت های خود را در امر مبارزه با تروریزم و دهشت افگنی، بهبود بخشیده است، اما در کل ظرفیت موجود نظر به حجم تهدیدات، هنوز هم ناکافی است.

اگرچه آمادگی و مؤثریت نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان با افزایش میزان تلفات، میزان بالای ترک خدمت و افراد نفوذی دشمن در این نهادها و بی اعتمادی فزاینده شرکای بین المللی افغانستان به دلیل افزایش حملات خودی، بیش از پیش تحت الشعاع قرار گرفته و آسیب دیده بود، اما حکومت وحدت ملی با پشت سر گذاشتن بیش از دو سال، درک کرد که نگرانی ها در مورد آینده افغانستان، بالا گرفته که این وضعیت سبب شد تا این حکومت تصمیم بگیرد تا طرح ستراتیژی چهار سالة امنیتی را تدوین نماید تا در پرتو این طرح بتواند از هر حیث نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را تجهیز، تسلیح و ارتقای ظرفیت نماید.

هرچند حکومت وحدت ملی تأمین امنیت، ثبات سیاسی و استحکام پایه های نظام را نه تنها در ارتقای سطح مسلکی و توانایی های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می داند، بلکه بیشتر بر مبارزة جدی علیه فساد اداری، ارائه حکومتداری خوب، شفاف، پاسخگو و... تأکید می کند که با عملی شدن این مؤلفه ها و حل معضلات بدون شک پایه های نظام تحکیم و استحکام پیدا کرده، اما با طرح و ستراتیژی چهارسالة امنیتی که دربرگیرندة افزایش، ارتقای سطح مسلکی و تجهیز این نیروها با سلاح های مدرن و عصری  می باشد، بدون شک میتواند کشور را از وابستگی به ائتلاف های بیرونی ضد تروریزم و کشمکش های داخلی نجات دهد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha