صفحه اصلی | anis | سرمقاله | مبارزه علیه گروه های تروریستی یک گام ضروری و بنیادی است

مبارزه علیه گروه های تروریستی یک گام ضروری و بنیادی است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
مبارزه علیه گروه های تروریستی یک گام ضروری و بنیادی است

تجربه نشان داده که تأمین صلح و ثبات در افغانستان، کلید صلح و ثبات منطقه و جهان است، اما این را نیز نباید از یاد برد که بدامنی و اوضاع پیچیده و شکنندة این کشور، نه تنها به نفع کشورهای همسایه نیست، بل چالشی برای کشورهای فرا منطقه نیز خواهد بود. وقوع حادثه 11 سپتامبر 2001 میلادی و حوادث خونین و مرگ بار سال های پسین در کشورهای آسیایی، اروپایی و امریکایی این مسأله را کاملا واضح می سازد که اگر جامعه جهانی افغانستان را بعد از شکست و خروج قوای سرخ شوروی وقت، از نظر نمی انداخت، شاید امروز ما شاهد اتفاقاتی که جهان را تکان میدهد، نمی بودیم. گرچه یادآوری از بی تفاوتی های گذشته، دردی را درمان نمی کند، اما لازم است که حوادث تاریخی و عواقب ناگوار آن، بازنگری شود که از تکرار آنچه که به نفع جهانیان به ویژه مردم افغانستان نیست، جلوگیری گردد.

بیش از 16 سال است که ائتلاف ضد تروریزم تحت عنوان مسئولیت های امنیتی و حمایت قاطع به منظور نابودی تروریزم در افغانستان حضور دارند، اما طوریکه دیده می شود این ائتلاف به جای این که، پدیده تروریزم و دهشت افگنی را ریشه کن نمایند، برعکس گزارش ها می رساند که امروز بیش از 20 گروه تروریستی مخوف دیگر در افغانستان، حضور و فعالیت دارند.

روی این اساس اگر در این مبارزه جدیت، قاطعیت و صداقت به خرج داده نشود و بر حامیان منطقوی این گروه ها، از مجاری دیپلماتیک فشار و تعزیرات وضع نگردد، بلاشک امنیت کشورهای منطقه و فرا منطقه نیز به خطر مواجه خواهد شد.روی همین ملحوظ محمود صیقل نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در نشستی که اخیراً زیرنام «گفتگو روی تطبیق راهبرد جهانی سازمان ملل برای مبارزه بر ضد هراس افگنی» سخنرانی می کرد از کندی روند مبارزه جامعه جهانی بر ضد هراس افگنی و از حمایت و پشتیبانی کشور همسایه پاکستان از گروه های تروریستی به شدت انتقاد کرد و خاطرنشان ساخت که وحشت و خون ریزی در افغانستان یک عمل تکراری شده است که از پناهگاه های امن هراس افگنان در منطقه، گسترش می یابد.

آقای صیقل گفت: پناهگاه های که در منطقه وجود دارد، در آن گروه های تندرو تولید، حمایت وسپس به افغانستان فرستاده می شوند. همچنان وی از میزان کنونی تهدیدهای هراس افگنی در جهان که بیانگر کندی روند مبارزه جامعه جهانی بر ضد هراس افگنی است، شدیداً انتقاد و تأکید کرد که این روند در مقایسه با چالشهای موجود نافراگیر و غیر کافی است.

محمودصیقل پرداختن به مسأله پناهگاه های امن هراس افگنان را یک گام ضروری و بنیادی خواند.

این گفته ها در حالی از سوی نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد مطرح می شود که بارها رهبری حکومت وحدت ملی در مجالس و محافل ملی و بین المللی تأکید کردند که گروه های هراس افگن به ویژه طالبان و شبکه حقانی از پناهگاه های امن در آن سوی خط فرضی دیورند، حملات مرگبار و خونین را در افغانستان طرح و عملی می سازند.

این گفته ها به خوبی میرساند که جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده امریکا که در امر مبارزه علیه هراس افگنی بیشترین هزینه و قربانی را متحمل شده است، باییست در همسویی و همگرایی مشترک با نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، اقدامات عملی و جدی را در امر نابود سازی هراس افگنان روی دست گیرند لانه ها، مراکز، آموزشگاه ها و قرارگاه های تروریستان را در هرکجایی از منطقه که باشد منهدم سازد، در غیر آن هرچه زمان بگذرد، مهار تروریزم و دهشت افگنی در منطقه دامنه دار و چالش برانگیز خواهد شد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha