صفحه اصلی | anis | سرمقاله | تمام شهروندان افغانستان برای تطبیق قانون اساسی اجماع کامل دارند

تمام شهروندان افغانستان برای تطبیق قانون اساسی اجماع کامل دارند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تمام شهروندان افغانستان برای تطبیق قانون اساسی اجماع کامل دارند

محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان می گوید، درک واقع بینانه و تشخیص درست وضعیت از پیش شرط های رسیدن به صلح است، اما با وجود آن در صورتی که روند صلح با قانون سازگاری نداشته باشد به جز از ناکامی چیز دیگری در قبال نخواهد داشت. رئیس جمهور کشور روز دوشنبه در آغاز چهارمین سمپوزیم زنان افغانستان تحت نام (زنان افغانستان پیام آوران صلح) که به منظور تقویت حضور و نقش زنان در روند تأمین صلح و کاهش خشونت، در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود طی صحبتی گفت: صلح در افغانستان زمانی تحقق می یابد که تمام شهروندان بر اساس قانون، حقوق شان را از تعرض مصون احساس کنند. رئیس جمهور غنی، در این سمپوزیم از تأمین صلح و آرامش در کشور به عنوان حیاتی ترین و اساسی ترین خواست مردم یاد کرد و با اشاره به امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی و بازگشت رهبر این حزب به کابل، گفت: رعایت قانون از پیش شرط های صلح است، وی تأکید کرد که قانون اساسی به عنوان مهمترین سند هویت ملی و ضامن حقوق اساسی مردم باید در روند صلح در نظر گرفته شود.

رئیس جمهور غنی افزود که تمام شهروندان افغانستان برای تطبیق قانون اساسی اجماع کامل دارند و دولت نیز به جز از پابندی به قانون اساسی، هیچ گونه مفکوره و ایدیولوژی دیگر ندارد. محمد اشرف غنی در حین حال از تداوم جنگ و ناامنی در کشور به عنوان یکی از عوامل مهم بی عدالتی جنسیتی یاد کرد و خاطر نشان ساخت که زنان قربانیان اصلی ناامنی ها و خشونت ها هستند.

گفتنیست که این سخنان به نحوی این مسأله را بازگو می کند که حکومت وحدت ملی در تلاش است تا بر علاوه تأمین صلح و ثبات در کشور توانایی ها وظرفیت زنان را در تمام عرصه ها بلند ببرد و حضور و مشارکت زنان را در ادارات دولتی و تصمیم گیری های کلان نیز پررنگ سازد.

از همین رو باید گفت که در جریان بیش از شانزده سال گذشته نیز، برای توانمندسازی زنان و تأمین حقوق آنان، گام های مهمی برداشته شده است تا زنان کشور به عنوان بخشی از نیروی فعال جامعه در نوسازی و بازسازی زیر ساخت های کشور نقش به سزایی‎را ایفا کنند.

زیرا اگر به تاریخ پربار اسلام، نظر اندازیم، زنان مسلمان همواره به برکت حقوقی که اسلام عزیز برای شان قایل شده است در عرصه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی سهم ارزنده و حضور فعال داشته اند.

روی این اساس تمام مردم افغانستان صلح را یکی از ضرورت های مبرم و اساسی جامعه افغانستان میداند که در پرتو آن همة انسان های جامعه به حق و حقوق خود دست می یابند، زیرا اگر صلح و ثبات تأمین نگردد به یقین که به گفته رئیس جمهور غنی زنان بیشتر از همه قربانی خشونت ها و ناامنی ها می‎گردند. اما این مسأله را نباید فراموش کرد که مردم زجرکشیده افغانستان، صلحی را می خواهند که عزت، شرف و دستاوردهای بیش از پانزده سال گذشته در آن حفظ گردد. که یکی از آن دستاوردها این همه سالها اعاده حقوق زنان است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha