صفحه اصلی | anis | سرمقاله | توزیع تذکرة الکترونیکی یکی از مهمترین نیازهای مردم افغانستان

توزیع تذکرة الکترونیکی یکی از مهمترین نیازهای مردم افغانستان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
توزیع تذکرة الکترونیکی یکی از مهمترین نیازهای مردم افغانستان

توزیع تذکره الکترونیکی یکی از ضرورت های عاجل امروز کشور است، بسیاری از برنامه های کلان ملی نیاز به یک احصائیه دقیق دارد که تنها با توزیع تذکره الکترونیکی می توان به آن دست یافت. گفتنیست در جلسة کابینة دولت جمهوری اسلامی افغانستان مورخ 12 حوت 1395، طرح تعدیل قانون ثبت احوال نفوس که قبلاً در کمیتة قوانین کابینه، مورد تأیید قرار گرفته بود، مطرح گردید و تصویب شد، در همان جلسه رئیس جمهور غنی این قانون را طی فرمان تقنینی، توشیح کرد که بدین ترتیب گام بزرگی در راستای توزیع تذکره الکترونیکی برداشته شد. خوشبختانه به تاریخ 23 ثور سال روان رئیس جمهور محمد اشرف غنی رسماً در مورد روند توزیع تذکرۀ برقی فرمانی را صادر کرد که در این فرمان موضوعات چون برنامه توزیع تذکره برقی، تطبیق پلان عملیاتی، تفتیش امور مالی و اجرائیوی، ایجاد کمیته رهبری، تأمین شفافیت در پروسه استخدام و گزارش دهی برنامه توزیع تذکره برقی را در شش ماده مشخص ساخته است

براساس این فرمان، اداره مرکزی ثبت احوال نفوس مسئول تطبیق برنامه توزیع تذکره برقی می باشد، وزارت داخله، مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و وزارت مالیه موظف شده اند که تجهیزات و وجوه مورد نیاز این اداره را تأمین نمایند.

رئیس جمهور بر اساس این فرمان، نظارت از تطبیق این پروسه ملی را به کمیته ای تحت رهبری استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور و رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی و با عضویت مشاور رئیس جمهور و نهادهای ذیربط سپرده است.

هم چنین در این فرمان تصریح شده است که از این پس تفتیش امور مالی و اجرائیوی اداره مرکزی ثبت احوال نفوس به یکی از نهادهای معتبر بین المللی تفتیش سپرده می شود.

در این فرمان تصریح شده است که پلان عملیاتی مرحله آزمایشی توزیع تذکره برقی در ظرف 90 روز پس از صدور فرمان رئیس جمهور، عملی می گردد.

براساس این فرمان تمام ادارات دولتی مکلف اند که در زمینه تطبیق این روند همکاری همه جانبه نمایند.

خوشبختانه تصمیم اخیر رئیس جمهور غنی و صدور فرمان به منظور تسریع روند تذکره الکترونیکی نشان دهندة آنست که حکومت وحدت ملی برای رفع مشکلات اساسی مردم و انجام تصمیم های کلان ملی، تصمیم و ارادة جدی دارد که خوشبختانه این ارادة دولت از سوی تمام شهروندان افغانستان به گرمی استقبال شد. زیرا یکی از مواردی که نیاز شدید به تذکره الکترونیکی دارد و بدون این تذکره به مشکل مواجه می گردد روند برگزاری انتخابات است. چون روند برگزاری انتخابات های گذشته توأم با مشکلات و چالش‌ها به همراه بود.

از اینرو توزیع تذکره الکترونیکی یکی از مهمترین نیازهای مردم افغانستان است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha