صفحه اصلی | anis | سرمقاله | جامعه وقتی فرزانگی و سعادت را تجربه می کند که مطالعه، کار روزانه اش باشد

جامعه وقتی فرزانگی و سعادت را تجربه می کند که مطالعه، کار روزانه اش باشد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
جامعه وقتی فرزانگی و سعادت را تجربه می کند که مطالعه، کار روزانه اش باشد

دین، فرهنگ و تاریخ ما اُنس و علاقه یی وافری با کتاب و کتابخوانی دارد، معجزه پیامبر گرامی اسلام حضرت محمدمصطفی(ص) کتاب انسان ساز، قرآن کریم است که در این کتاب آسمانی و دین مبین اسلام، کتاب و کتابخوانی از جایگاهی بس عظیم برخوردار است. روی این اساس کتاب را حافظه یی بشریت خوانده اند که مجموعه دانش و معارف تاریخ مدون چند هزار ساله را میتوان در کتاب یافت. بناءً هیچ کدام از وسایل ارتباطی، در اندیشه، تفکر و حوزه قدرت خلاقیت انسان آن گونه که خواندن و نوشتن پدید می‎آورد، ایجاد نمی کند. فرهنگ، محوری ترین برگ هویت یک ملت محسوب می شود و یکی از راه های مهم توسعه فرهنگ، اهمیت دادن به کتاب و کتابخوانی و ترویج مطالعه در جامعه، خصوصاً در میان جوانان و نوجوانان است. در واقع از شاخص های مهم توسعه یک جامعه، سرانه مطالعه، میزان تولید و مصرف اطلاعات و کالاهای فرهنگی در آن جامعه است، بنابر اهمیت این مسأله، دولت ها، سیاست گذاران، نهادهای تحصیلی و فرهنگی، رسانه ها و والدین، مکلف اند تا دراین راستا مسئولیت خود را نمادین نه بلکه ریشه یی و بنیادی، ادا کنند و سعی نمایند تا این فرهنگ عظیم را که در دین و کلام آسمانی جایگاه خاصی دارد. در جامعه ما نهادینه سازند.

 

هرچند در شرایط کنونی که روابط پیچیده اجتماعی و مشکلات روزمره، توان مطالعه را حتا برای علاقه مندان کتاب نیز کاهش داده است. و وجود رسانه های متعدد صوتی و تصویری و رسانه های اجتماعی نیز به دلیل سهولت برقراری ارتباط، اوقات فراغت ما را پر کرده، اما با آن هم ضرورت گسترش نشر کتاب و فراگیر شدن کتابخوانی برای حفظ فرهنگ انسانی، اخذ غذای روحی و به ثمر رساندن عناصر معنوی نهایتاً مهم و با ارزش است و ایجاب می کند که همه گان تلاش نمایند تا نسل های آینده و امروز بیاموزند تا گام های موفقتر در زندگی بردارند تا دست خوش دیدگاه های منفی نگردند.

از اینرو ترویج کتاب و کتابخوانی، وظیفه و رسالت اصلی دست اندرکاران فرهنگ و دانش جامعه ما می باشد.

روی این اساس وزارت اطلاعات و فرهنگ به تأسی از پالیسی فرهنگی خود همه ساله هفته اخیر ماه ثور را به هفته کتاب و کتابخوانی اختصاص داده و در این هفته علاوه بر وزارت اطلاعات و فرهنگ، ریاست های اطلاعات و فرهنگ و نهادهای فرهنگی در ولایات کشور نیز با تدویر نمایشگاه های کتاب و محافل ادبی و فرهنگی، از این هفته بزرگداشت می کنند.

امروز نیز وزارت اطلاعات و فرهنگ با همکاری انستیتوت گویته، پوهنتون کابل، موسسه حمایه اطفال و انتشارات خصوصی سعی نموده اند تا مدت دو روز در دو مکان متفاوت (باغ بابر و پوهنتون کابل) از این هفته تجلیل و گرامیداشت به عمل آورند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha