صفحه اصلی | anis | سرمقاله | ما متعهد هستیم تا اصلاحات را به ادارات انکشاف دهیم

ما متعهد هستیم تا اصلاحات را به ادارات انکشاف دهیم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ما متعهد هستیم تا اصلاحات را به ادارات انکشاف دهیم

فساد اداری به عنوان خطرناک ترین تهدید و بزرگترین مانع در برابر توسعه و پیشرفت کشور همچنان یکی از کلیدی ترین مباحث مطرح درسال های اخیر، جامعه افغانستان و گفتمان دوجانبه افغانستان و متحدان جهانی اش به حساب می‌رود فقدان اداره سیاسی در حکومت های قبلی موانع بزرگ در برابر سیاست های مبارزه با فساد حکومت وحدت ملی را نیز به چالش های زیادی مواجه ساخت. هرچند بیش از دو سال گذشته، طرح مبارزه با فساد اداری به شکل سیستماتیک و نظام‌مند روی دست گرفته شد که خوشبختانه یکی از اولویت‌های حکومت وحدت ملی به شمار می رود اما گستردگی و عمق ابعاد فساد اداری سبب شده است که فعالیت های انجام گرفته در این دو سال گذشته چندان چهره نمایی نکند. در حالی که اگر بیطرفانه به کارنامه های مبارزه با فساد اداری در نظام کنونی نگاه کنیم در می یابیم که راهکارهای مبارزه و نتایج بدست آمده از روند مبارزه با فساد اداری در حکومت کنونی نظر به حکومت قبلی کاملاً متفاوت است، زیرا اراده و عزم راسخ برای محو و ریشه کن ساختن فساد اداری همچنان تدوین راهکارهای جامع و سیستماتیک و... در حکومت کنونی به وضاحت نشان میدهد که در این راستا مسئولیت پذیری دارد به یک فرهنگ تبدیل می شود.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان دیروز در سومین کنفرانس سالانة اتحادیه اروپا برای مبارزه با فساد «تشدید مبارزه علیه فساد اداری در افغانستان» گفت که مبارزه با فساد پروسه دوامدار است و ما متعهد هستیم که زندگی خویش را تا نابودی این پدیدة شوم قربان کنیم. دراین کنفرانس که مقام های بلند پایه حکومت افغانستان، نمایندة خاص اتحادیة اروپا، نمایندة خاص سرمنشی ملل متحد، سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف حضور داشتند رئیس جمهور غنی افزود: کشورهای که فساد را از بین بردند با اقدامات همآهنگ و ستراتیژی های سازمان یافته، تلاش ورزیدند و این ستراتیژی ها منظم بود که نتیجه داد.

وی افزود که میلیون ها دالر تا اکنون به گونة غیر شفاف در افغانستان به مصرف رسیده است و تأثیر روی کاهش فساد نداشته است.

رئیس جمهور بیان داشت که اصلاحات باید از بنیاد صورت گیرد، عدالت ما هزاران سال تاریخ دارد ما ملت قوی هستیم و با پر کردن ضعف های دولت ما در مبارزه با فساد نایل خواهیم شد.

رئیس جمهور غنی اظهار داشت که تا حال در بخش تدارکات 900 قرارداد بررسی گردیده که پیش از این به هیچ اصول مطابقت نداشته است.

رئیس جمهور غنی گفت: من و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه تعهد سیاسی قوی برای مبارزه با فساد و آوردن اصلاحات داریم، ما متعهد هستیم تا اصلاحات را به ادارات انکشاف دهیم، برگزاری 99 جلسة تدارکات ملی خود بیانگر تعهد سیاسی مبارزه علیه فساد است.

ناگفته نباید گذاشت که در بیش از دو سال گذشته اصلاحات در نهادهای عدلی و قضایی صورت گرفته و نهادهای زیادی برای مبارزه علیه فساد ایجاد و کارهای نیز انجام شده اما نظر به عمق و گستردگی این پدیده بدنام، کارهای انجام شده آنقدر قابل لمس نمی باشد.

بناءً مبارزه با فساد اداری تلاش همگانی می طلبد که باید در این راستا مسئولان حکومتی، نهادهای عدلی و قضایی، علمای دین، فعالان جامعه مدنی، رسانه های همگانی، شهروندان و... دست به دست هم دهند تا از این پدیدة شوم رهایی یابیم و از سوی هم مبارزه با فساد و جرایم در افغانستان به گفتة رئیس ضرورت به اصلاحات ضروری و بنیادی دارد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha