صفحه اصلی | anis | سرمقاله | تأمین حاکمیت قانون، نهادینه کردن فرهنگ قانون گرایی

تأمین حاکمیت قانون، نهادینه کردن فرهنگ قانون گرایی

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
تأمین حاکمیت قانون، نهادینه کردن فرهنگ قانون گرایی

سیزده سال پیش از امروز، قانون اساسی کنونی افغانستان از سوی لویه جرگه قانون اساسی به تصویب رسید. این قانون در حالی به تصویب رسید که افغانستان سالها جنگ، ناامنی و بی قانونی را پیشت سر گذاشته بود و از این ناحیه به شدت رنج می برد، خوشبختانه بعد از روی کار آمدن حکومت جدید به تاریخ 14 جدی سال 1382 بار دیگر این کشور صاحب قانون اساسی شد که از طریق لویه جرگه قانون اساسی به تصویب و توسط حامدکرزی رئیس جمهور پیشین توشیح گردید که تا کنون مبنا و اساس تصمیم گیری ها در افغانستان بوده و می باشد. ما در حالی از سیزدهمین سالروز قانون اساسی کشور تجلیل به عمل می آوریم که در مدت این سیزده سال گذشته یکی از انتقاد هایی که همواره مطرح بوده، عدم احترام به قوانین و رعایت آن از سوی عدة از زورمندان بوده است که این عدم رعایت به قوانین سبب یک سلسله نابسامانی ها و در برخی از موارد مانعی در سر راه تطبیق قوانین و ایجاد فاصله میان حکومت و مردم گردیده است. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم سیزدهمین سالروز تصویب قانون اساسی که روز پنجشنبه 16 جدی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود این روز را، روز تجدید عهد برای عملی ساختن تمام مواد قانون اساسی افغانستان دانست.

رئیس جمهور غنی با اشاره بر اینکه در این راستا، هم کامیابی هایی بوده است و هم کمبودی ها، گفت که امیدوار هستیم که حاکمیت قانون و احترام به قانون در این کشور تبدیل به واقعیت و فرهنگ شود.

رئیس جمهور کشور تأمین حاکمیت قانون، نهادینه ساختن فرهنگ  قانونگرایی  و تدوین قوانین معیاری در مطابقت با قانون اساسی را، از اهداف مهم حکومت وحدت ملی دانست.

آگاهان امور یکی از مشکلات مردم افغانستان را، عدم آگاهی مردم از قوانین، رعایت نشدن قانون و همچنین فرهنگ معافیت از مجازات در این کشور میدانند.

اگرچه حکومت وحدت ملی در مدت 2 سال گذشته در راستای تطبیق قوانین تلاش های زیادی را به خرج داد، اما با آنهم در بعضی از موارد دیده شده که مجریان قانون خود قانون را نقض کرده اند، روی این اساس یکی از راه های عبور از این وضعیت و نهادینه ساختن قانون، تدریس این قوانین در مکاتب کشور می باشد. زیرا دیده می شود تعدادی از افراد جامعه از قوانین کشور آگاهی ندارند پیرامون این موضوع رئیس جمهور غنی چندی پیش در دیدار با اعضای کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، گفت که قانون اساسی باید در مکاتب این کشور تدریس گردد.

هرچند تدریس این قانون در مکاتب یکی از کارهای بنیادی و ضروری به شمار می رود، ولی با آنهم رعایت قانون از سوی مسئولان حکومتی، شرط اساسی برای نهادینه شدن قانون در جامعه می باشد. ازینرو نباید فراموش کرد، تا زمانی که قانون‏گذاران و مجریان قانون به قانون احترام نگذارند و آنرا نخست بالای خود و بعد بر دیگران   تطبیق نکنند، هیچگاه قانون در جامعه نهادینه نخواهد شد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha