صفحه اصلی | anis | سرمقاله | افغانستان کشوری نیست که با اندک طوفانی بلغزد

افغانستان کشوری نیست که با اندک طوفانی بلغزد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
افغانستان کشوری نیست که با اندک طوفانی بلغزد

بحث برقراری صلح و ثبات در افغانستان به یک کلیشه مداوم، یک نواخت و بی‎ثمر مبدل شده است. در حالی‎که این چنین نیست، بلکه صلح و برقراری آن یک واقعیت اجتماعی و سیاسی است که تحقق آن اراده و نیت نیک هر دو جناح درگیر را می‎طلبد تا مطابق احکام دین مقدس اسلام به این موهبت الهی دست یابند، اما اگر سر نخ آن به دست بیرونی‎ها باشد، بلاشك هيچ گاهي به صلح نخواهيم رسيد. زیرا تجربه نشان داده است، ستراتیژی پاکستان در قبال صلح افغانستان هیچ‌‎گاهی نتوانسته به یک رویکرد واقعی تبدیل گردد، در حالی‎که افغانستان برای تأمین صلح و ثبات در کشور، حاضر است. اما این کشورهای بیرونی اند که در این راستا دولت افغانستان را صادقانه همکاری نکرده‎اند، هر چند نظر به ضرورت صلح و عواقب ناشی از آن، دولت افغانستان در این سال‎های پسین تلاش‎های زیادی‎را به خاطر تأمین صلح و ثبات به خرج داده و همواره به مخالفان مسلح دولت خطاب کرد که دروازه مذاکره و مفاهمه به روی تمام کسانی‎که قانون اساسی افغانستان را بپذیرند و دست از جنگ بر ‎دارند باز است، اما این موضوع را نیز گوش‎زد کرده که جواب مشت را با مشت خواهد داد، اما دیده شد که برقراری صلح و قطع جنگ ریشه در بیرون کشور دارد.

اخیراً ضمیرکابلوف نماینده، ویژه رئیس جمهور روسیه، در امور افغانستان در مصاحبه‎یی با خبرگزاری آناتولی گفته است که در افغانستان باید صلح میان طالبان و دولت افغانستان برقرار شود، وی تأکید کرده که من فکر می‎کنم که صلح در افغانستان در درجه اول از همین امروز و فردا، باید تأمین شود. اگر به افغانستان برای ارتقای سه چیز یعنی اقتصاد، مدیریت و اردو از طریق تلاش‎های بین‎المللی کمک نشود، این کشور آیندۀ مثبت و روشنی نخواهد داشت، آنگاه فرو پاشیده و از بین می‎رود.

حالا در رابطه به سخنان کابلوف باید گفت که، این دیپلمات کهنه‎کار روسی و نمایندۀ ویژه رئیس‎جمهور آن کشور مشخصاً از افغانستان چه می‎خواهد، اگر خواست كشور‎ش برقراری صلح در افغانستان است، بدون‎شک این یکی از آرزوها و خواست‎های دیرینه مردم افغانستان است و به خاطر تحقق این مأمول لحظه‎شماری می‎کنند و اگر هدف‎شان کمک در عرصه اقتصاد، مدیریت و تجهیز و تسلیح اردوی‎ملی افغانستان است، این کشور می‎تواند در این عرصه‎ها افغانستان را بیشتر از هر کشور دیگر کمک کند تا تهدیدهای که از این ناحیه متوجه افغانستان و کشورهای منطقه است، توسط نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان مهار گردد.

اما اگر با این تبلیغات که گویا در صورت عدم کمک در بخش‎های یاد شده، افغانستان فرو پاشیده و از بین می‎رود، نمی‎توانند جنگ روانی را در میان مردم افغانستان دامن بزنند و این را نه تنها دیپلمات روسی، بل  هرکشور دیگر بایست بدانند که افغانستان کشوری نیست که با اندک طوفان بلغزد، چون این کشور دارای تاریخ پنجهزار ساله می‎باشد.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha