صفحه اصلی | anis | سرمقاله | حمايت و تعهد نسبت به رشد مطبوعات و آزادي بيان در سياست و عملكرد دولت جا دارد

حمايت و تعهد نسبت به رشد مطبوعات و آزادي بيان در سياست و عملكرد دولت جا دارد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
حمايت و تعهد نسبت به رشد مطبوعات و آزادي بيان در سياست و عملكرد دولت جا دارد

امروز خوشبختانه در افغانستان در حدود پنجاه شبكه تلويزيوني، اضافه از اين رقم استيشن راديويي و صدها نشريه چاپي فعاليت دارند، اين نمايانگر آنست كه در طول پانزده سال گذشته مطبوعات و نهادينه شدن آزادي بيان به عنوان يك اصل در برنامه هاي حكومت افغانستان دنبال گرديده و اين پديده با تحمل و حوصله مندي از سوي دولتمردان حمايت شده و تعهد نسبت به رشد مطبوعات كثرت گرا، همچنان در سياست و عملكرد دولت افغانستان جادارد. گسترش مطبوعات در جوامع براساس ضرورت اجتماعي، اقتصادي وسياسي استوار بوده و رشد چشمگير مطبوعات در افغانستان نيز پاسخ به همين ضرورت است. دولت افغانستان به منظور حمايت و رشد آزادي بيان و گسترش مطبوعات آزاد، اقدامات و برنامه هاي زيادي را رويدست گرفت كه مي شود از توشيح قانون حق دسترسي به اطلاعات به گونه مثال در راستاي حمايت از مطبوعات كثرت گرا نام برد، همچنان ايجاد طرزالعمل مصونيت و امنيت خبرنگاران و به كار گيري قانون طرز ايجاد رسانه هاي خصوصي و... كار هاي ارزشمندي حكومت وحدت ملي در امر حمايت از مطبوعات، آزادي بيان و كاركنان رسانه ها مي باشد.

اما ديده بان حمايت از رسانه هاي آزاد افغانستان «ني» درارائه گزارش سالانه اين نهاد، سال 2016 ميلادي را خونين ترين سال براي خبرنگاران و دست اندركاران رسانه ها خواند.

مجيب خلوتگر رئيس اجرايي (ني) گفت: 415 مورد خشونت در سال 2016 عليه خبرنگاران به ثبت رسيده است و عدم پيگيري دوسيه هاي خشونت در برابر خبرنگاران در پانزده سال گذشته سبب شده است تا آمار خشونت ها عليه خبرنگاران افزايش يابد.

خلوتگر خاطر نشان ساخت كه بيشترين رقم خشونت عليه خبرنگاران 326 مورد بوده كه از سوي گروه طالبان در سال 2016 صورت گرفته است، همچنان وي 64 مورد ديگر خشونت عليه خبرنگاران را به نهاد هاي دولتي نسبت داد.

گفتنيست متباقي آمار خشونت عليه خبرنگاران از سوي زورمندان و افراد ناشناس ثبت گرديده است. كه در كل قابل نگراني است.

در همين حال شاه حسين مرتضوي معاون سخنگوي رياست جمهوري افغانستان مي گويد كه يك كميته زير نظر معاون دوم رئيس جمهور فعاليت دارد تا چگونگي مصونيت بهتر خبرنگاران و رسانه ها را جستجو و شناسايي كند.

از اينرو بايد گفت با آنكه دولت افغانستان، آزادي بيان و رشد مطبوعات را با حوصله مندي تعقيب مي كند اما با آن هم مشكلات در برابر آزادي بيان در بعضي از ولايات نسبتاً‌ نا امن وجود دارد كه نمي شود از آن چشم پوشيد مگر اين مسأله واضح و روشن است كه گروه طالبان كه آمار بيشتر خشونت عليه خبرنگاران را در گزارش سالانه (ني) به خود اختصاص داده اند در حقيقت يك تهديد بالقوه عليه رسانه ها نيز است و عملكرد اين گروه در سال پار كه هفت عضو موبي گروپ را دريك حمله انتحاري به شهادت رسانيد و در ولايات ديگر نيز به كاركنان رسانه ها صدمه وارد نمود، نشان ميدهد كه اين گروه متحجر از آزادي بيان چيزي نمي دانند و از منافع ملي تعريفي ندارند. حكومت وحدت ملي با آن كه در دو سال گذشته براي رشد و آزادي بيان با تدبير و درايت عمل كرد و مهمتر از همه كميتة با صلاحيت را تحت نظر و رهبري معاون دوم رئيس جمهور ايجاد نمود تاچگونگي مصونيت بهتر خبرنگاران و دست اندركاران رسانه ها را جستجو كند تا جلو اين خشونت ها گرفته شود اما با آن هم هنوز امنيت و  محدوديت هاي اقتصادي به عنوان عامل باز دارنده در امر رشد مطبوعات در كشور باقي مانده است.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha