صفحه اصلی | anis | سرمقاله | نشستي كه مورد پذيرش مردم افغانستان نيست

نشستي كه مورد پذيرش مردم افغانستان نيست

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
نشستي كه مورد پذيرش مردم افغانستان نيست

امروز سه شنبه (7 جدي) قرار است نشست سه جانبه ميان چين، پاكستان و روسيه در پيوند به تأمين صلح و امنيت در افغانستان، بدون حضور نمايندة افغانستان در مسكو برگزار گردد. اين نشست در حالي برگزار مي گردد كه در اين اواخر ديپلوماتان روسيه، پذيرفته اند كه به خاطر مبارزه با داعش، با طالبان مسلح مخالف دولت افغانستان، تماس برقرار كرده اند. هرچند اين تماس ها با گروه طالبان، واكنش‎هاي را در پي داشت و جانب دولت افغانستان تأكيد كرد كه روابط دولت به دولت بايد دولت محور باشد، اما نشست سه جانبه ميان روسيه، پاكستان و چين آنهم بدون مشوره و شريك ساختن دولت افغانستان بار ديگر نگراني هايي را در محافل و مجالس رسمي و غير رسمي برانگيخته است. اعضاي مشرانو جرگه روز يكشنبه در واكنش به برگزاري نشست سه جانبه ميان پاكستان، چين و روسيه در مورد افغانستان مي گويند كه برگزاري هرگونه نشست بدون حضور نمايندة دولت افغانستان، خلاف عرف ديپلوماتيك است و نتايج اين نشست بدون حضور نمايندة افغانستان، پذيرفتني و عملي نخواهد بود و خواهان پيگيري اين موضوع از مجاري ديپلوماتيك شدند.

افغانستان كشوريست كه سالهاي متمادي درگير جنگ هاي تحميلي بوده و از اين ناحيه متحمل خسارات جاني و مالي فراواني گرديده است كه برقراري صلح و ثبات را در شرايط كنوني يك ضرورت مي داند، اما از برگزاري همچو نشست هايي كه نمايندة افغانستان و يا آنهم دولت افغانستان در جريان قرار نداشته باشد، چنين بر مي آيد كه اين سه كشور حاكميت ملي افغانستان را ناديده گرفته اند كه اين موضوع براي حكومت و مردم افغانستان نگران كننده است و اين اقدام را مردم افغانستان، دخالت در امور داخلي اين كشور مي دانند.

وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي افغانستان برگزاري همچو نشست ها را مؤثر نمي داند و خاطر نشان مي سازد كه مؤفقيت اين نشست ها و مؤثر واقع شدن آن، مشروط به حضور نمايندة با صلاحيت جمهوري اسلامي افغانستان در آن است.

هرگاه چنين نشست ها در مورد افغانستان برگزار مي شود بايد در بارة آن با اين كشور مشوره صورت گيرد. همچنان هر تلاشي كه براي تأمين صلح و قطع جنگ در افغانستان رويدست گرفته مي شود بايد به رهبري و مالكيت دولت افغانستان باشد. از اينرو روسيه و هر كشور ديگري كه مي خواهد در رابطه به تأمين امنيت منطقه و افغانستان اقدام كند بايست دولت مشروع افغانستان را كه صاحب مالكيت اين كشور است را ناديده نگيرد اما متأسفانه درين اواخر ديده مي شود كه روسيه بازي هاي سياسي را در منطقه آغاز كرده كه خلاف عرف ديپلوماتيك است، چون دولت افغانستان، دولت مستقل، مشروع و با ارادة ميليون ها شهروند اين سرزمين به وجود آمده است، بايست در هر موضوع منطقوي به ويژه تأمين صلح وثبات افغانستان و مبارزه عليه تروريزم در جريان قرار گيرد، زيرا نخستين قرباني تروريزم مردم زجر كشيدة اين سرزمين است. درغير آن برگزاري همچو نشست ها علاوه بر اين كه قابل پذيرش نيست، هيچ گونه جنبة عملي را در آينده نيز به خود نخواهد گرفت.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha