صفحه اصلی | anis | سرمقاله | 6 جدی؛ و پیامدهای آن

6 جدی؛ و پیامدهای آن

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
6 جدی؛ و پیامدهای آن

6 جدی 1358 برابر است با 37مین سال روز تجاوز قشون سرخ شوروی به افغانستان، در این روز حدود 150 هزار نیروی تا به دندان مسلح اتحاد جماهیر شوروی وقت به افغانستان حمله کردند که این تجاوز آشکار سبب ویرانی همه زیربناهای افغانستان، شهادت، معلولیت و مهاجرت میلیون ها انسان این سرزمین گردید. این روز به دلیلی به نام روز سیاه در تاریخ افغانستان یاد می شود که سالهای متمادی سبب عقب ماندگی، ناامنی، دوام جنگ و عدم توسعه افغانستان شده است. هرچند علت تجاوز شوروی، اشغال افغانستان، پاکستان و رسیدن‎اش به آب های گرم عنوان شده است، اما به عقیده آگاهان امور سیاسی دلیل لشکرکشی شوروی سابق به افغانستان، رقابت با قدرت های دیگر جهان که در قضایای جهانی دخیل بودند گفته شده است که متأسفانه این رقابت و برتری جویی قدرت نظامی الی اکنون در منطقه و به ویژه در سرزمین رنج کشیده ما افغانان ادامه دارد و این مردم شهیدپرور افغانستان اند که تبعات ناگوار آنرا تا به امروز با گوشت و پوست خود لمس نموده و هر روز قربانی میدهند.

همچنان این مردم قهرمان افغانستان بود که در مدت بیش از 9 سال با رشادت و دلیری همچو نیاکان شان، توانستند به نصرت الهی دشمن تا به دندان مسلح را که آفتاب در قلم روش غروب نمی کرد وادار سازند که افغانستان را ترک کنند و شکست خود را بپذیرند.

اگرچه مردم افغانستان با متحمل شدن خسارات جانی و مالی فراوان و سپری کردن روزهای سخت، توانستند که نتیجه جان فشانی های خود را ثبت تاریخ جهان و افغانستان سازند، اما در پهلوی آن الگوی شدند به یک عده کشورهایی که در زیر سلطه این قدرت جهانی زندگی فلاکت بار را سپری می کردند.

اما متأسفانه نه تنها این کشورها، بلکه کشورهای دیگری که در نتیجه جهاد و از خودگذری مردم افغانستان از شر تهدید کمونیزم نجات یافتند بعد از پیروزی جهاد مردم افغانستان، این مردمان آزاده را تنها گذاشتند و هیچ گونه کمک و همکاری بخاطر درمان رنج ها، بازسازی ویرانی ها و... نکردند که این عدم توجه کشورهای قدرتمند جهان سبب شد تا افغانستان بار دیگر به میدان تاخت و تاز هیولای دیگری به نام تروریزم، مبدل شد که تا همین اکنون نه تنها مردم افغانستان، بل مردمان صلح دوست دیگر جهان نیز از این ناحیه رنج می برند.

آنچه که مهم و اساسی در شرایط کنونی به شمار می رود، ارج گذاری و پاس داری از ارزشهای جهاد و مقاومت مردم افغانستان در برابر بزرگترین لشکر جهان است از اینرو نسل های حاضر و آینده بایست از بزرگان و نیاکان خود درس وطن دوستی، از خودگذری و آزاده زیستن را بگیرند و نگذارند تا دشمنان قسم خورده این سرزمین به عناوین مختلف داشته های تاریخی و ماندگار ما را دست خوش توطئه های خود سازند و این سنت دیرینه را که همانا جانفشانی در راه خداوند(ج) و حفظ ارزشهای ملی و اسلامی کشور است، به باد  فراموشی نسپارند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha