صفحه اصلی | anis | سرمقاله | طالبان و شايعه پراگني هاي شان

طالبان و شايعه پراگني هاي شان

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
طالبان و شايعه پراگني هاي شان

اخیراً در گزارشی که از سوی خبر گزاری آسوشيتدپرس به نقل از سخنگوی گروه طالبان به نشر رسیده، در آن آمده است که شوراي رهبری طالبان پس از حدود پانزده سال، ممکن به افغانستان برگشته باشند تا مناطق تصرف شده از سوی این گروه را حفظ کنند و زمینه حضور دایمی برای خودشان در افغانستان را فراهم سازند. اما مقام‎ها در دولت افغانستان مسئله منتقل شدن شورای رهبری طالبان را به داخل افغانستان رد کردند و از موفقیت‎های نیروهای امنیتی و دفاعی در عملیات‎های تصفیوی نيز خبر دادند، مگر والی هلمند بعد از نشر اين گزارش گفت که تلاش‎های طالبان برای انتقال شورای کویته به هلمند ناکام مانده است. اما حالا بار دیگر گزارش‎ها حاکی از آنست که برخی از منابع طالبان گفته اند که شورای کویته به هلمند انتقال نکرده، بلکه شماری از اعضای ارشد این گروه که با رهبری هبت‎الله آخُندزاده، اختلاف دارند به هلمند رفته اند. برخی از سران قومی و باشندگان ولایت هلمند نیز اخیراً آمدن شماری از قوماندانان گروه طالبان به این ولایت را تأیید می‎کنند و از مخالفت شدید میان سران این گروه نیز خبر می‎دهند.

هر چند مردم افغانستان از این بازی‎های استخباراتي آگاهی دارند و به این سخنان میان‎تهی طالبان و حامیان شان بهايی نمی‎دهند، اما به این باور اند که پاکستان درین اواخر از سوی جامعه بین‎المللی به خصوص ایالات متحده امریکا شدیداً زیر فشار قرار دارد که باید این کشور از حمایت گروه طالبان دست بکشد و مراکز طالبان را که در خاک پاکستان است مسدود و طالبان را بیرون کنند تا که پاکستان به جامعه بین‎المللی جواب داشته باشد.

از همین‎رو طالبان به دستور حامیان منطقوی‎شان گاه‌گاهي چنین شایعات را پخش می‎کنند که قابل قبول نیست، زيرا حاميان طالبان به نحوی می‎خواهند از یک سو موضوع مداخلات خود در امور داخلی افغانستان را پنهان کنند و از سويی هم توانایی و جسارت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را در نزد مردم ما زیر سوال ببرند، چون در جريان سال جاري نيروهاي امنيتي و دفاعي ما بزرگترين دشواري‎ها را موفقانه پشت سر گذاشتند و مؤفقیت‎های چشم‎گیری را نيز نصیب شده‌اند.

از اينرو اين گروه با دستور باداران شان سعي مي كنند تا با چنين شايعه پراگني در سرخط رسانه‌ها قرار گيرند، اما حقيقت اينست كه درزهاي ايجاد شده ميان گروه طالبان بر سر پول و رهبري اين گروه به جايي رسيده كه امروز خود اعتراف مي كنند كه ميان شان اختلافات به اوج‌اش رسيده است.

اما این اختلاف‎ها اگر بر سر پول و یا هم بر سر رهبری گروه طالبان باشد موضوعي است که باید جانب افغانستان از آن بزرگ‎ترین سود را ببرد و از این چند دستگی طالبان به نفع کشور و مردم افغانستان استفاده کند و تعدادی از سران طالبان را که با رهبری این گروه در تضاد اند به مذاکرات بین‎الافغانی دعوت نمايند، درست است که امروز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توانایی و ظرفیت
حراست و حفاظت از سر زمین‎شان را دارند و قادر اند که جواب مشت را با مشت بدهند، اما دولت جمهوري اسلامي افغانستان با استفاده از ارشادات دين مبين اسلام بارها تأکید کرده که دروازه مفاهمه و مصالحه برای آن‎عده از مخالفان مسلح دولت که قانون اساسی افغانستان را بپذیرند و از دستآوردهای بيش از چهارده سال گذشته حمایت کنند، باز خواهد بود.

روي اين اساس مردم افغانستان از رهبري حكومت وحدت ملي مي خواهند تا با استفاده از فرصت پيش آمده، سعي كنند با مديريت كارا و كسب تجارب گذشته، با آنعده از سران طالبان كه از رهبري اين گروه و حاميان منطقويي شان فاصله گرفته اند، تماس برقرار نموده و آنان را به مذاكرات صلح دعوت نمايند تا مجالي  نباشد به آنعده از كشورهاي منطقه و گروه‌هاي تروريستي نو ظهور (داعش)، تا  از اين وضعيت به نفع خود سود ببرند و دامنة جنگ را بيشتر از اين در كشور ما گسترش دهند.

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha