صفحه اصلی | anis | اخبار | افغانستان | طرح قانون دسترسی به اطلاعات در جلسه اختصاصی کمیته قوانین نهایی شد

طرح قانون دسترسی به اطلاعات در جلسه اختصاصی کمیته قوانین نهایی شد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
طرح قانون دسترسی به اطلاعات در جلسه اختصاصی کمیته قوانین نهایی شد

درجلسه اختصاصی کمیته قوانین کابینه که دیروز به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری برگزار شده بود، طرح قانون دسترسی به اطلاعات و تعدیل برخی از مواد قانون تحصیلات عالی ملکینهایی گردید.

نخست، طرح قانون دسترسی به اطلاعات که از جانب وزارت عدلیه و وزارت اطلاعات و فرهنگ در جلسه اختصاصی کمیته قوانین ارائه شد، از جانب اعضای جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طرح قانون دسترسی به اطلاعات به منظور تأمین حق دسترسی اشخاص حقیقی و حکمی به اطلاعات از ادارات، تأمین شفافیت، تقویت فرهنگ اطلاع رسانی ومشارکت مردم در حکومتداری و حساب دهی از اجراآت ادارات و مبارزه علیه فساد اداری، تهیه و تنظیم شده است.

این طرح قانونی در جلسات قبلی کمیته قوانین کابینه تأیید و توسط وزارت عدلیه به کابینه حکومت وحدت ملی ارائه شده بود که براساس فیصله کابینه، برخی از مواد این طرح قانون باید مجددا در جلسه اختصاصی کمیته قوانین زیر نظر معاون دوم ریاست جمهوری، مورد بررسی قرار می گرفت.

جلسه که به همین هدف دایر شده بود، در مورد تعداد اعضای کمیته گزینش برای تعیین اعضای کمیسیون دسترسی به اطلاعات، تعداد اعضای کمیسیون دسترسی به اطلاعات، تدویر جلسات و تطبیق تصامیم کمیسیون، مسایل بودجوی، وظایف وصلاحیت های

کمیسیون دسترسی به اطلاعات، پس از بحث و تبادل نظر، تصامیم لازم اتخاذ شده و این طرح قانون نهایی شد. براساس این بازنگری مجدد، کمیسیون دسترسی به اطلاعات در اجراآت خود مستقل بوده و بودجه این کمیسیون در موافقه با حکومت ترتیب و کمیسیون در مصرف آن طبق احکام قانون، مستقلانه عمل می کند.

طرح تعدیل برخی از مواد قانون تحصیلات عالی ملکی نیز در جلسه اختصاصی دیروز کمیته قوانین مورد تدقیق قرار گرفت. این طرح، در جلسات قبلی کمیته قوانین مورد تأیید قرار گرفته و غرض تصمیم نهایی به جلسه کابینه ارائه شده بود. در جلسه کابینه ضمن تأیید این طرح فیصله شد که برخی از مواد آن، به منظور دقت و غنامندی بیشتر، دوباره زیر نظر معاونیت دوم ریاست جمهوری مورد بررسی مجدد قرار گیرد.

در جلسه اختصاصی کمیته قوانین، در خصوص طرح تعدیل برخی از مواد قانون تحصیلات عالی ملکی، راجع به موضوعاتی چون شرایط پذیرش در کادر علمی، مکلفیت های اعضای کادر علمی، شرایط ترفیع و تثبیت رتبه علمی کادر علمی و دیگر موضوعات مورد نظر کابینه، بحث و تبادل نظر صورت گرفته واین طرح تعدیل نهایی گردید.  

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha