صفحه اصلی | anis | اخبار | افغانستان | داکتر عبدالله: تصوف ریشة عمیق در صدر اسلام در معنویت، فرهنگ، تاریخ و سرنوشت مردم ما داشته است

داکتر عبدالله: تصوف ریشة عمیق در صدر اسلام در معنویت، فرهنگ، تاریخ و سرنوشت مردم ما داشته است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
داکتر عبدالله: تصوف ریشة عمیق در صدر اسلام در معنویت، فرهنگ، تاریخ و سرنوشت مردم ما داشته است

سمیناربین المللی علمی – تحقیقی " نقش تصوف درگسترش فرهنگ اسلامی "دیروز درکابل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر: این سمینار به اهتمام وزارت اطلاعات وفرهنگ و به حضورداشت  داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور، شماری ازاعضای کابینه  وکلای شورای ملی ، مسئولان دولتی ، شخصیت های روحانی و فرهنگی   علما، اهل طریقت و مهمانان خارجی ، برگزار شد.

درآغازاین سمینارپوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ، دررابطه به تصوف  و اهل طریقت  معلومات داده گفت که پیروان تصوف و طریقت ازقرن ها به این سودرکنار هم با اخوت و برادری زندگی میکنند.

وی افزود که درتصوف و طریقت هرگونه صدمه به بندگان خداوند (ج ) منع میباشد وهمین موقف اسلامی و انسانی پیروان تصوف ، آنها را ازدیگر  گروه های مخرب ، منحرف و بنیادگرا جدا میسازد.

داکترعبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور دراین سمینارسخنرانی کرد و دربخشی از سخنانش گفت که تصوف ریشۀ عمیق درصدراسلام درمعنویت ، فرهنگ ، تاریخ و سرنوشت مردم ما داشته و من یقین دارم که این سمینار این زمینه را مساعد میسازد تا نسل امروز و مردم ما به خاطرعزت ، تنظیم زندگی ، حیات باهمی شان و بشریت به صورت کل درس هایی را که ما ازتاریخ وفرهنگ و معنویت مردم خود داریم ، دوباره زنده شود.

پیام محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان توسط اسد الله غضنفر مشاورریاست جمهوری درامورفرهنگی خوانده شد که درقسمت آن آمده :

خوشحال هستم که دررابطه به یک موضوع مهم تاریخ وفرهنگ ما نشستی بزرگ علمی برگزارشد و به اساس جوهر درخشان اخلاق اسلامی توسعه و انکشاف انسانیت و ترویج فرهنگ اسلامی به نقش تصوف و عرفان بحث می شود .

بزرگان صوفی برای مسلمانان وجوامع انسانی یک پیام داشتند که برای جامعه امروزی اهمیت آن نه تنها کم نشده،  بلکه اضافه هم شده است .

همینگونه دراین سمینار فیض محمد عثمانی وزیرحج و اوقاف ، غفورلیوال معین مسلکی وزارت امورسرحدات، اقوام و قبایل، قاضی نذیراحمد حنیفی عضو ولسی جرگه،عصمت الله مجددی وشماری از سخنرانان به ترتیب دررابطه به تصوف، طریقت ، اهل طریقت معلومات داده خاطرنشان ساختند که درتصوف تزکیه نفس و روح لازم است و تزکیه روح تنها با عبادت با خداوند(ج) صورت میگیرد.

آنان اضافه کردند که درتصوف اسلامی پویایی ، حرکت ، کار، زندگی و بلاخره ساختن خود ، مسأله اصلی میباشد.

همینگونه دراین سمینار سید شاه شمیم الدین مسئول خانقاه درشهرپتنا ایالت بیهارهندوستان درمورد تصوف و عرفان صحبت کرده گفت که تصوف و عرفان مرتبۀ اعلای ، عشق ، خودشناسی  خداپرستی ، انسان دوستی ، مجاهدت  ریاضت ، سلوک و طریقت برای تزکیه نفس ، صیقل دل و صفای روح به منظوردانستن رمز و راز هستی و پی بردن به خلقت و آفرینش خود انسان است .

وی افزود که گرچه برای درک این حقیقت انسان ها روش های مختلف چون علم حکمت و فلسفه را نیز تجربه کرده اند اما عرفان یکی از مهم ترین شاخص ها و شیوه های رسیدن به حقیقت و شناخت است ، به خاطریکه دردانش عرفان عشق ، ذوق و حال دخالت دارد و رهروان این مسلک توانسته اند که ازمسیرعرفان به مراتب و مقام های بلند ارزش های معنوی و حقیقت هستی دست یابند و به معرفت حق که خود شناسی و خدا شناسی میباشد نایل گردند.

دربخش دوم این سمینار پس از انتخاب څيرنوال عبدالغفور لیوال به حیث رئیس، محقق محمد متین مونس به حیث معاون و سید حاکم آریا به صفت منشی، مجلس اول علمی این سمینار به کار خود آغاز کرد.

دراین مجلس سرمحقق حبیب الله رفیع مقالۀ زیرنام ، نسخه ناسخه مثنوی مولانا، سید علیشاه روستایار مقالۀ زیرنام ، طریق فتوت و جوانمردی درخراسان ، را به خوانش گرفتند.

همینگونه مجلس دوم علمی سیمینارپس از انتخاب نجیب الله منلی به حیث رئیس و سید حاکم آریا به حیث منشی به کار خود ادامه داد.

دراین مجلس پوهنمل احمد رسول رسول مقالۀ زیرنام ، پیوند شریعت  طریقت و حقیقت درعرفان اسلامی  صوفی محمد اسماعیل شریعت یار  تصوف زمونژد فرهنگ برخه ، شمس الحق آریانفر ، ابعاد اجتماعی تصوف  اورنگ صمیم ، دعبدالرحمان بابا تصوف او شاعرانه عرفان ، حیدری وجودی ، صوفی درکارگاه بینش مولانا جلال الدین محمد بلخی ، و څيرندوی عبد الاحد منگل مقالۀ زیرنام د وحدت والو جود او وحدت الشهود ترمنځ توپیر، را به ترتیب
خواندند.

همچنان به مناسبت این سمنیارپیامی های ازطرف  اکادمی علوم ، پوهنتون کابل ، پوهنتون تعلمیم و تربیه شهید استاد ربانی و شماری از نهاد های دیگر نیز ارسال شده بود .

کار سمینار امروز نیز ادامه دارد .

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha