صفحه اصلی | anis | اخبار | افغانستان | معاون دوم رئیس جمهوری: میزان سواد آموزی در کشور تا سال 2020 شصت در صد ارتقا خواهد یافت

معاون دوم رئیس جمهوری: میزان سواد آموزی در کشور تا سال 2020 شصت در صد ارتقا خواهد یافت

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
معاون دوم رئیس جمهوری: میزان سواد آموزی در کشور تا سال 2020 شصت در صد ارتقا خواهد یافت

قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری حین سخنرانی در اجلاس جهانی سواد آموزی و جامعه پایدار که از سوی یونسکو در پاریس برگزار شده است، اظهار داشت: دولت و مردم افغانستان سواد آموزی را به لحاظ اهمیت و اولویت همپای تامین امنیت و دولت سازی پس از طالبان می دانند. وی افزود: افغانستان در گذشته های دورتر مهد علم و تمدن و سرزمین ده ها چهره ماندگار تاریخ در عرصه های علم و فرهنگ بوده است، اما متاسفانه در دهه های اخیر در زمره کشورهایی قرار گرفته است که از لحاظ علم و دانش در سطح نازلی قرار دارند.

وی تصریح کرد:  دولت افغانستان در سال های اخیر اقدامات موثری را در زمینه تعلیم و تربیه انجام داده است ولی باید اذعان داشت که جنگ و نا امنی، فقر فراگیر، کمبود تعمیرات در بیش از 50% مکاتب، نبود معلمین مسلکی، نبود تجهیزات آموزشی و نگاه های متحجرانه و علم ستیز از سوی برخی از حلقات، از مهم ترین مشکلات و چالش های فراروی این عرصه در افغانستان است.

قانونپوه دانش علاوه داشت: دولت افغانستان به علاوه این که اراده سیاسی قوی برای ایجاد صلح پایدار در جهت استقرار یک جامعه پایدار را دارد، طرح ها و استراتیژی های کلان ملی در همه عرصه ها به خصوص عرصه معارف و سواد آموزی دارد.

معاون دوم ریاست جمهوری واضح ساخت نتیجه انتظار ما از برنامه ها و استراتیژی های موجود این است که میزان سواد در کشور ما تا پایان سال 2020 به 60 فی صد ارتقا یابد و اگر چنین شود ما به یک تحول و پیشرفت بسیار بزرگ نایل خواهیم شد،دولت افغانستان مصمم است تا سیاست های تشویقی را در قبال نهادهای دینی و مدنی، رسانه های همگانی، اشخاص خیر و نیکوکار، انجمن های خیریه، مکاتب خصوصی و هرکسی که در عرصه سوادآموزی کار می کند، در پیش گیرد و از این طریق یک جنبش عظیم عمومی را به وجود آورد. وی افزود: انتظار ما این است که جامعه جهانی و همکاران بین المللی برای ارتقای سطح تعلیم و تربیه و به طور خاص در مورد مبارزه با بی سوادی در کنار دولت و مردم افغانستان بایستند تا بتوانیم با کمک آنها ریشه های بی سوادی که یکی از منابع اصلی تروریزم و افراطی گری است، بخشکانیم.

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha