صفحه اصلی | anis | مصاحبه | ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل : مردم سرپل از جابجایی خانواده های گروه داعش سخت نگران اند

ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل : مردم سرپل از جابجایی خانواده های گروه داعش سخت نگران اند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل : مردم سرپل از جابجایی خانواده های گروه داعش سخت نگران اند

ولایت سرپل یکی از ولایات دور دست در شمال کشور است که بیشترین اراضی آن را کوهستانات تشکیل میدهد، کوهستانی بودن این ولایت سبب شده تا نفوذ دشمن در آن جا بیشتر شود همین اکنون گروه های طالبان ، داعش و اتباع خارجی که در ترکیب مخالفین مسلح نظام فعالیت های هراس افگنانه را انجام میدهند حضور فعال دارند. ولسوالی کوهستانات یکی از مراکز اصلی این گروه و مرکز آموزش برای افرادی که انتحار و انفجار میدهند مبدل شده است و دولت تا اکنون نتوانسته تا این ولسوالی را از وجود تمامی این گروه ها پاکسازی نماید برای اینکه از وضعیت کنونی ولایت سرپل آگاه شویم گزارشگر روز نامه ملی انیس مصاحبه یی را با ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل انجام داده که نشر میگردد .

پرسش : آقای امانی وضعیت امنیتی در حال حاضر در ولایت سرپل چه گونه است ؟

پاسخ: در حال حاضر وضعیت امنیتی در ولایت سرپل به همان حالت قبلی است اما از دو ماه به این  سو تحرکات جنگی دشمن بیشتر شده است و این گروه نسبت به سال قبل به سلاح های پیشرفته و تک تیر اندازها و دوربین های شب دید مجهز شده اند  این گروه ها با استفاده از کاربرد همین سلاح ها از یک ماه به این سو  عملیات را
در 5 قسمتی از ولسوالی ها و اطراف مرکز شهر  انجام داده اند . در اولین حمله دشمن نیرو های ما غا فلگیرشدند که در نتیجه تعدادی از سر بازان و نیرو های خیزش های مردمی شهید شدند اما در مقابل نیرو های دفاعی و امنیتی ما هم با راه اندازی یک حمله متقابل در برابر دشمن توانستند  به این تروریستان جواب دندان شکن بدهند و تلفات سنگین را به آن ها به بار بیا ورند. از همین سبب برای تمام نیرو های امنیتی در ولایت سرپل امر  آماد باش داده شده است تا از سوی دشمن غافلگیر نشوند . برای سایر نیرو ها نیز امر آماد گی برای مقابله در برابر  تروریستان داده شده است ، وضعیت در سرپل به طوریست که باید برای ریشه کن کردن تمام گروپ های مسلح دولت یک عملیات بزرگ راه اندازی شود تا آن محلات و ولسوالی ها را که به دست دارند از تصرف شان خارج سازیم . اکنون نسبت به گذشته نگرانی ما از موجودیت و جابجایی خانواده های گروه داعش بیشتر شده است که این خانواده ها در منطقه شاه توت ولسوالی صیاد در نقاط مرزی میان ولایت جوزجان و سرپل صورت گرفته است تا فعلاً از ارقام و تعداد این خانواده های گروه داعش کدام اطلاع دقیق در دست نداریم اما امکان زیاد میرود که این گروه دست به عملیات های گسترده بزند . مردم و نیرو های موجود در ولایت سرپل به امید این اند تا از طریق دولت مرکزی و نیرو های نظامی از هوا و زمین یک عملیات وسیعی صورت گیرد تا این گروه ها به صورت کل در ولایت سرپل سرکوب شوند .

پرسش: گروه های مسلح مخالف  که در ولایت سرپل علیه مردم و نظام فعالیت های ضد بشری را انجام میدهند چه تعداد است و از چند گروه تشکیل شده و همچنان قرار گزارش ها که اتباع خارجی بیشتر در میان آنان حضور دارند از کدام کشور ها می باشند که با این گروه ها  دست به  کشتارمردم  میزند ؟

پاسخ : بیشترین افراد این گروه را طالبان و داعش تشکیل میدهند آمار دقیق در دست نداریم اما سال قبل در یک عملیات در ولسوالی صیاد دو تن از تروریستان خارجی  یک تن  آن از ازبکستان و دیگر ش از قزاقستان بودکه از سوی نیرو های امنیتی گرفتار شدند. هردو تن را به دولت مرکزی تسلیم نمودیم  تا هنوز تعداد اتباع خارجی معلوم نیست که به کدام شمار اند چون از سه سال به این سو ولسوالی صیاد به دست دشمن قرار دارد و با استفاده ازآن  موقعیت توانسته اند  تا آن جا را به مرکز سوق ، ادارۀ و مرکز تعلیم و آموزش برای افراد انتحاری و انفجاری مبدل وساختمان های مکاتب و مدارس  رانیزبرای  استفاده آموزش  تروریستان و تربیه آنان تبدیل کرده اند بناًء این موضوعاتی است که برای حکومت محلی سرپل قابل نگرانی های زیاد است چون از آن جا همه روز ه تحرکات جنگی دشمن بیشتر شده میرود امید است تا در این زمینه دولت مرکزی توجه جدی نماید .

پرسش: آقای امانی مردم افغانستان  شاهد بوده  اند که گروه های مسلح مخالف دولت در ولایت سرپل ظلم  استبداد نموده  و باعث قتل های بزرگ شده اند. از این بابت شکایات مردم زیاد بالا شده است چرا مقامات محلی سرپل به این خواست مردم یک عملیات بزرگ را راه اندازی نمیکند تا مردم از زیر این شکنجه رها شوند؟

پاسخ : از این بابت مردم شریف ولایت سرپل در جریان قرار دارند که مقامات در ولایت سرپل چندین بار از طریق رسانه ها از دولت مرکزی خواهان  راه اندازی یک عملیات وسیعی از سوی دولت شده است چنانچه چند روز قبل والی سرپل به مرکز کابل رفته بود تا موضوع ظلم و استبداد گروه های مسلح تروریست را با مقامات حکومت مرکزی در میان بگذارد ، با وزیران سکتور امنیتی صحبت شده و از آنان تقاضا صورت گرفت  تا برای پاکسازی یک عملیات وسیعی در سرپل راه اندازی شود . وعده های جدی از سوی حکومت مرکز ی داده شده است . ما به خوبی میدانیم که در اکثرولایت ها جنگ جریان دارد و مشکلات را هم میدانیم اما باز هم به خاطر بیرون رفت از بحران در ولایت سرپل خواهان توجه دولت مرکزی هستیم .

پرسش: شما در جریان قرار دارید که از چند روز به این سو طالبان زیر نام خندق عملیات های بزرگی را
 راه اندازی  کرده اند  آیا این فراخوان گروه طالبان در ولایت سرپل تا حال عملی شده است  ؟

پاسخ : گروه های مسلح مخالف بدون عملیات خند ق هر شب بالای پوسته های امنیتی در ولسوالی و اطراف دور دست شهر تحرکات جنگی  را انجام میدهند اما کدام دستاورد ندارند ودر مقابل تمامی نیرو های امنیتی و خیزش های مردمی در برابر این جنایت کاران آماده باش می باشند ، اینکه تا هنوز  گروه طالبان زیر نام  خندق دست به عملیات بزنند چنین چیزی صورت نگرفته است .

پرسش: دو ماه قبل در نشست کابل رئیس جمهور  برای طالبان مسلح پیشنهادداد  است؟

 پاسخ : فراخوان صلح رئیس جمهور در میان مخالفان مسلح دولت در ولایت سرپل سبب شد تا یک گروپ 15 نفری گروه طالبان به پروسة صلح لبیک بگوید و با دولت یکجا شد ه است ما امیدواریم تا متباقی افراد این گروه به پروسة صلح بپیوندند.

پرسش: اقای امانی مراکز ثبت نام برای رأی دهند گان انتخابات آیند ه شورای ملی و ریاست جمهوری در ولایت سرپل  به کار آغاز کرده است؟

پاسخ : مراکز ثبت نام برای رأی دهندگان انتخابات پارلمان  از سوی کمیسیون مستقل انتخابات باز شده تنها در مرکز ولایت به تعداد 38 مرکز تثبیت شده بود اما یک تعداد از این مرکز ها خارج از شهر موقعیت داشت که بنا بر تهدیدات امنیتی در ساحات اطراف شهر سرپل این مرکز ها باز نشده صرف 18 مرکز در داخل خود شهر فعال است که همه روز ه مردم  ثبت نام مینمایند
 ما منتظر هستیم تادولت آن عده مراکزی که زیر تهدیدات امنیتی قرار دارد یک عملیات بزرگ را
 راه اندازی نماید ، تا دشمن از آن ساحات رانده شوند  تا ثبت نام رأی دهند گان در ولسوالی ها آغاز شود در صورتی که عملیات صورت نگیرد از 149 مرکز ثبت نام صرف 18 مرکز که در داخل شهر فعال است متباقی با تهدیدات بلند و متوسط مسدود خواهد بود اماتا حال  در مرکز سرپل مردم به علاقمندی برای ثبت نام مراجعه مکنند

رمز

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha