صفحه اصلی | anis | مصاحبه | رئیس عمومی برشنا: میتر های دیجیتلی بسیار دقیق اند حتا مصرف چارجر موبایل را ریکارد می کنند

رئیس عمومی برشنا: میتر های دیجیتلی بسیار دقیق اند حتا مصرف چارجر موبایل را ریکارد می کنند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس عمومی برشنا: میتر های دیجیتلی بسیار دقیق اند حتا مصرف چارجر موبایل را ریکارد می کنند

انرژی برق یگانه وسیله عام المنفعه است که برای شهروندان کشور در امور زندگی سهولت های مزیدی را به وجود آورده است. از جمله در پاکی و حفظ محیط زیست از انواع مختلف آلوده کننده آب و هوا نقش بارزی را ایفا می نماید اما از چگونگی استفاده انرژی برق و تبدیل کردن میتر های انالوگ به میتر های دیجیتلی،مشترکین برق را وادار به شکایت از اضافه ستانی نموده است، در این رابطه خبرنگار روزنامة ملی انیس مصاحبه یی را با امان الله غالب رئیس عمومی شرکت برشنا انجام داده که نشر می گردد.

موصوف در نخست گفت:پنج سال پیش ۱۰۰ میگاوات برق در شهر کابل وجود داشت اما اکنون این رقم به ۴۰۰ تا ۵۰۰ میگاوات برق افزایش یافته که حدود ۸۰ در صد این شهر تحت پوشش برق قرار دارد.

در گذشته ۲۰ الی ۲۵ در صد پوشش برق از طریق شبکه ملی در افغانستان وجود داشت اما فعلاً این رقم به ۴۰ درصد بالا رفته است.

شرکت برشنا یک اداره دولتی مستقل و غیر بودجوی می باشد که ما به خاطر تطبیق کار های این شرکت از وزارت مالیه کشور بودجه نمی گیریم.

این شرکت دو نوع عواید دارد که از جمله خرید برق و فروش برق می باشد که از عواید آن سالانه ما پلان توسعه ای خود را انجام میدهیم.

ما تلاش می کنیم که از این طریق پلان و برنامه های خویش را گسترش دهیم و شبکه ملی توزیع برق را برای مردم در شهر های مختلف کشور افزایش دهیم.

در حال حاضر پنج پروژه انرژی سرمایه گذاری شده است سکتور خصوصی برق را بالای شرکت برشنا می فروشد و آن را ما برای مردم عرضه می کنیم.

این شرکت پلان دارد مطابق تعهدات حکومت وحدت ملی شبکه ملی برق را در ولایت های مشرقی، مرکزی و جنوبی افغانستان وصل کند.

ما شبکه ملی برق را در ولایات وردک،غزنی و شهر گردیز مرکز پکتیا ایجاد کردیم و قرار است در آینده نزدیک ولایت لوگر به شبکه ملی برق وصل گردد.

قرار داد ولایت مرکزی بامیان از کمیسیون تدارکات ملی تکمیل شد و به زودی قرار داد شبکه ملی برق دوشی-بامیان امضا خواهد شد.

سال گذشته تشکیل ریاست برشنا 8400 تن بود و ما امسال پلان داریم که این آمار را افزایش دهیم زیرا همه روزه برنامه های جدید توسعه و ایجاد می گردد و به خاطر حفظ و مراقبت سیپ استیشن و لین آن به کارمندان نیاز داریم.

تعهدات حکومت افغانستان اینست که پوشش تمام ولایات افغانستان از منابع داخلی،وارداتی و شبکه های کوچک صورت گیرد تا بتوانند برق مطمئن، پایدار و قیمت مناسب را برای مردم کشور عرضه نمایند.

شرکت برشنا روی سه هدف اساسی کار می کند که چه گونه بتواند برق وارداتی را آهسته آهسته به برق ترانزیتی تبدیل کند تا افغانستان به یک چهار راه ترانزیتی انرژی برق مبدل گردد.

این ریاست روی برنامه های خودکفایی انرژی در کشور تمرکز دارد. تا سال گذشته ۱۲ ولایت کشور به شبکه ملی برق وصل نبود اما این ریاست تلاش می کند تا این شبکه ملی به زودی در ۴ ولایت کشور وصل گردد و ما کوشش می کنیم که در ۸ ولایت باقی مانده نیز شبکه ملی برق وصل گردد.

در این ۸ ولایت که شبکه ملی برق وصل نیست ما از طریق جنراتور برای مردم برق را عرضه می کنیم.در حال حاضر در ۳۲ ولایت کشور نمایندگی ریاست برشنا فعالیت دارد و برای مردم برق را عرضه می دارد.

متأسفانه در حال حاضر در ولایات دور دست کشور قیمت برق نیز بلند می باشد که ما روی طرحی کار می کنیم تا این مشکل حل گردد و برق را به قیمت ارزان عرضه بداریم.

در سال ۱۳۹۶ بودجه انکشافی ریاست برشنا حدود ۲۰ میلیارد افغانی بود که باوجود مشکلات امنیتی و اجتماعی ۶۵ در صد آن به مصرف رسیده است.

سال گذشته ۳۸ تا ۴۰ درصد ضایعات برق در افغانستان وجود داشت که خوشبختانه توانستیم
 این رقم را به
۳۳ در صد کاهش بدهیم.

موصوف در مورد جمع آوری عواید برق در کشور چنین گفت: متأسفانه سال گذشته در قسمت جمع آوری عواید مشکلات وجود داشت.

بیشترین انرژی برق را ادارات دولتی و پارک های صنعتی و تجارتی در کشور مصرف می کنند.

در حال حاضر ۹۰ درصد از مشترکین ریاست برشنا منازل رهایشی و ۱۰ در صد دیگر ادارات دولتی و پارک های صنعتی و تجارتی می باشد ولی در مصرف برق همین ۱۰ درصد ادارات دولتی و پارک های صنعتی و تجارتی ۵۰ درصد برق را به مصرف می رسانند.

اگر ما بتوانیم ۱۰ در صد ادارات دولتی و پارک های صنعتی و تجارتی را کورج کنیم در آن صورت ۵۰ در صد عواید این ریاست بهتر خواهد شد.

خوشبختانه چندی پیش پیشنهاد ادارات دولتی را جلسه وزرای کابینه افغانستان منظور کرد که مصرف برق ادارات دولتی توسط وزارت مالیه کشور پرداخت می‎شود.

وی در ارتباط به پرداخت پول برق پارک های صنعتی و تجارتی چنین گفت: تفاهم میان ریاست برشنا و اتاق تجارت و صنایع افغانستان به خاطر مصرف بل برق صورت گرفته است.

رئیس عمومی شرکت برشنا نبود امنیت را یک مشکل بزرگ در کار و فعالیت های برق در کشور خوانده گفت: در حال حاضر از ۱۳ قریه در پنج ولایت کشور جمع آوری پول برق به دلیل نبود امنیت صورت نمی گیرد چون انجنیران ما در ساحه رفته نمی توانند که میتر را بخوانند.

آوازه ها و گزارشات در این راستا وجود دارد که عواید برق را مخالفان مسلح دولت جمع آوری می کند ریاست برشنا به دلیل نبود امنیت نمی تواند بل برق را در قریه های یاد شده توزیع کند.

به همین دلیل حدود ۲۰ تا۴۰ میگاوات برق ریاست برشنا ضایع می شود که باید حکومت افغانستان در این عرصه ریاست برشنا را همکاری نماید.

به دلیل نبود امنیت کار اکثراْ پروژه های برشنا در ساحه به تأخیر می افتد که ارگان های امنیتی در قسمت تأمین امنیت تطبیق پروژه های برق و جمع آوری عواید برق کمک کند و کسانی که پول برق را نمی دهند باید بازداشت و مجازات شوند.اگر ریاست برشنا در ساحاتی که جمع آوری پول برق صورت نمی گیرد لین برق را قطع کند مخالفان مسلح دولت دیگر پایه های برق را تخریب می کنند که باعث مشکل سایر شبکه های برق در کشور می گردد.

در مجموع ریاست برشنا با مشکل امنیتی، اجتماعی و جمعآوری پول برق در بعضی از ساحات مواجه می باشد.

ریاست برشنا به خاطر حل این مشکلات پلان و برنامه های را روی دست دارد اما باید حکومت در این قسمت با ما همکاری جدی داشته باشد.

موصوف گفت که تعهد ما برای حکومت، جامعه جهانی و مردم کشور اینست که این ریاست علیه فساد مبارزه جدی می کند.

حلقات مافیایی در ریاست برشنا است و بوده اما تا حدی دست های شان را قطع کردیم. اکنون قرار داد ها بطور شفاف از طریق کمیسیون تدارکات ملی صورت می گیرد.

قبلاْ مردم از پروسه استخدام در ریاست برشنا شکایت داشتند که کمیته ها به خاطر استخدام در این ریاست ایجاد شده و باید تمام کار ها از طریق کمیته پیش برود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه ملی انیس مبنی بر این که با نصب میتر های دیجیتالی بل برق شهروندان کابل بیشتر می آید گفت:

میتر های دیجیتالی بسیار دقیق است حتی چارجر موبایل که در ساکت انداخته شده باشد و چراغ آن روشن باشد مصرف را ریکارد می کند اما در گذشته میتر های انالوگ به طور دقیق کار نمی کرد و حتی چراغ های عادی را روشن می کردیم مصرف برق را

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha