صفحه اصلی | anis | مصاحبه | روح الله احمدزی: برای بیش ازهفتصدهزارتن درسراسرکشور سند هویت توزیع گردیده است

روح الله احمدزی: برای بیش ازهفتصدهزارتن درسراسرکشور سند هویت توزیع گردیده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
روح الله احمدزی: برای بیش ازهفتصدهزارتن درسراسرکشور سند هویت توزیع گردیده است

ادارة مرکزی ثبت احوال نفوس مرجع اصلی تثبیت کنندة هویت اتباع داخلی کشور میباشد که به مردم تذکره تابعیت توزیع می نمایند. خبرنگار روزنامة ملی انیس مصاحبه را با روح الله احمدزی مشاور ارشد و سخنگوی ادارة مرکزی ثبت احوال نفوس انجام داده که توجه خوانندگان را به خوانش آن معطوف میداریم.

روح الله احمدزی مشاور ارشد و سخنگوی ادارة مرکزی ثبت احوال نفوس در مورد توزیع تذکره به رأی دهندگان انتخابات گفت:  تقربیاً در اوسط سال ۱۳۹۶ میخواستیم کمپاین توزیع تذکره های برقی را راه اندازی نماییم چون یک امر معمول است که در هر کشور هر ده سال بعد کمپاین ملی تذکره راه اندازی شود. زمانیکه کمیسیون مستقل انتخابات کارت های رأی دهی را باطل اعلان نمود و پروسه انتخابات بر اساس تذکره های کاغذی اعلام گردید تفاهمنامه ای را با کمیسیون مستقل انتخابات به امضا رسانیدیم به اساس آن تفاهم نامه به تاریخ ۲ ماه حوت سال ۱۳۹۶ عملاً کمپاین ملی توزیع تذکره های ورقیرا در حدود بیشتر  از ۴۰۰ واحد اداری در سراسر افغانستان آغاز نمودیم. در مراکز ولایات و تمام ولسوالی ها مراکز ثبت احوال نفوس حضور فعال  دارند و تیم های سیار هم در بعضی نقاط که ایجاب میکند آماده است. در مجموع در مرکز کابل یک مرکز ثبت احوال نفوس وجود داشت سه مرکز دیگر نیزافزوده شده است در گولای حصه اول خیرخانه، دشت برچی، استگاه مهتاب قلعه و چهارراهی محبس احمد شاه بابا مینه است شهروندان میتوانند در مراکز یادشده مراجعه نموده تذکره اخذ نمایند روز های قبل حضور مردم خیلی کم رنگ بود ولی با ادارت مربوطه همآهنگی صورت گرفته است حتی با ملا امامان مساجد هم در ارتباط هستیم تا برای مردم آگاهی دهند که کسانی که تذکره ندارند یا تذکره شان مفقود یا فرسوده شده بیایند تذکره جدیداخذنماینددرغیرآن شانس اشتراک درانتخابات نخواهند داشت و در کابل پروسة ثبت نام سه هفته وقت دارد کسانی که درهر یک از مراکز ثبت نام کرده اند صرف همان جا حق رأی دادن دارند وبس چنانچه رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و رئیس اجرائیه چندروز قبل درمرکز کابل رفته برای انتخابات آینده ثبت نام کردند.

روح الله احمدزی در ادامه افزود: ارقامی که ادارة ثبت احوال نفوس در دست دارد حدود بیش
 از ده میلیون نفوس افغانستان تا هنوز تذکره تابعیت ندارد. اما برای اطفال تازه تولد الی شش سال کارت تصدیق تولد داده میشود. زمانیکه به سن هفت سالگی رسید برای شان تذکره داده خواهد شد. پروسیجردرتوزیع تذکره های کاغذی طوری است که افراد واجد شرایط رأی دهی ابتدا بامراجعه به مرکز توزیع   تذکره خود را اخذ نمایند برای تأییدی تذکره سه مرجع خیلی ضروری است، تصدیق وکیل گذر یا ملک قریه و یا یک کارمند دولت اگر دومرجع  هم تأیید نماید قابل قبول است. چرا که بدون تأیید این سه مرجع تقلب صورت میگیرد و افراد خارجی بنام افغان تذکره بدست میآورند که ما شاهد تخطی در این روند بودیم و افراد بیرونی با تابعیت افغانی در خارج دستگیر شدند که بعداً معلوم گردید که اتباع ایران است.

سخنگوی ادارة ثبت احوال نفوس در ادامه صحبت هایش افزود: در تثبیت هویت پروسیجر خاص را در نظر گرفته ایم تا اجنبی ها نتوانند تذکره دریافت نمایند هم چنان در شکل تذکره ما تغییرات آوردیم بخاطر محفوظ ساختن تذکره بعضی از راز های امنیتی و در آن گنجانیده شده است. اگر تذکره فعلی را با گذشته  مقایسه نمایید متفاوت تر خواهد بود، زیرا با  اسکن نمودن آن واضح میشود که در تذکره جهل و تقلب صورت نمی گیرد. در تذکره های سابقه مشکلات زیادی وجود داشت مثلاً  یک فرد چند تذکره بدست میآورد و سیستم کمپیوتری نبود اما حالا سیستم کاملاً تغییرکرده است و بیش از ۹۰ فیصد کتاب های اساس کمپیوتری شده اند  ده فیصد باقی مانده تا یک ماه دیگر تمام میشود.

احمدزی در رابطه به تعدادی تذکره های توزیع شده چنین گفت: در روزهای اول حضور مردم کم رنگ بود اما اکنون مراجعین زیاد شده و با علاقه خاص  تذکره اخذ مینمایند حدود بیش از هفت صد هزار تذکره تا اکنون در سراسر کشور توزیع نموده ایم. هیچ گاه ما تضمین کرده نمیتوانیم که یک فرد دارای دو تذکره باشد چون سیستم ما کمپیوتری نبوده این مشکل وجود داشته است، اما زمانی راحت تر میشویم که توزیع تذکره های الکترونیک عملی گردد. هم چنان در مورد تأمین شفافیت رأی دهی برمیگردد به کمیسیون مستقل انتخابات که تا چه حدی میتوانند جلو تقلب را بگیرند، اما در توزیع تذکره شفافیت در نظر گرفته شده است ما برای کسانیکه تا هنوز تذکره نداشته اند  سهولت هایی را فراهم نمودیم مردم میتوانند سند تابعیت خود را اخذ نمایند وظیفه ما توزیع تذکره ورقی برای اشخاص واجد شرایط رأی دهی است.

مشارو ارشد ثبت احوال نفوس  در ادامه  بیان داشت: خواست ما از مردم اینست که به زودترین فرصت به نزدیکترین مرکز توزیع تذکره مراجعه نموده تذکره اخذ نمایند و بعد درمراکز ثبت نام رأی دهندگان ثبت نام کنند تا بتوانند از حق رأی برای آینده بهتر و خوبتر استفاده نمایند درغیر این صورت از حق رأی دادن محروم خواهند ماند فرصت اندک است نباید بی توجه : Post on Facebook Facebook Add to your del.icio.us del.icio.us Digg this story Digg StumbleUpon StumbleUpon Twitter Twitter

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha