صفحه اصلی | anis | مصاحبه | سخنگوی وزارت معادن و پترولیم: پروژة تاپی منبع بزرگ عایداتی برای افغانستان خواهد بود

سخنگوی وزارت معادن و پترولیم: پروژة تاپی منبع بزرگ عایداتی برای افغانستان خواهد بود

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی وزارت معادن و پترولیم:  پروژة تاپی منبع بزرگ عایداتی برای افغانستان خواهد بود

اخیراً کار عملی لوله گاز پروژة تاپی در شهر هرات افتتاح گردید، خبرنگار روزنامه ملی انیس به این ارتباط مصاحبة با عبدالقدیر مطفی سخنگو و رئیس اطلاعات و ارتباطات عامه وزارت معادن و پترولیم انجام داده که توجه خوانندگان را به آن معطوف میداریم.

عبدالقدیر مطفی سخنگو و رئیس اطلاعات و ارتباطات عامه وزارت معادن و پترولیم درمورد نظم کاری و سازماندهی پروسة لوله گاز تاپی گفت: پروژه تاپی که 1814 کیلومتر را احتوا می نماید 7.5 میلیارد دالر هزینه برمیدارد که کشور های ذی نفع آن ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان می باشد. تاریخ تکمیل این پروژه اواخر سال 2019 میلادی بوده که تطبیق کننده آن شرکت تاپی لمتد می باشد. باید گفت که پروژه تاپی از ترکمنستان تا هندوستان 1800 کیلومتر طول دارد که 735 کیلومتر آن از افغانستان عبور می‏کند و افغانستان سالانه از آن پنجصد میلیون دالر سود خواهد داشت.

وی گفت: در داخل افغانستان تلاش صورت می گیرد تالوله گاز، لین برق، خط آهن، جاده و فایبرنوری از یک مسیر و درچارچوب یک کریدور اقتصادی واحد عبور نماید، که این امر باعث شریک ساختن منابع موجود برای پروژه های مختلف وصرفه جویی در مصارف و منابع مالی می شود.

مطفی افزود: پروژه جدید لین انتقال برق 500 کیلوولت بین ترکمنستان، افغانستان ازهمین مسیرتاپی خواهد گذشت. یادداشت تفاهم این پروژه در دسامبر 2015 بین رؤسای جمهور ترکمنستان، افغانستان و صدراعظم پاکستان امضا شد و بخش غربی فایبرنوری حلقوی افغانستان از مسیر تاپی خواهد گذشت به همین دلیل همآهنگی وپلانگذاری مشترک بین سکتور های مربوطه از جمله وزارت خانه های معادن وپترولیم، انرژی و آب فواید عامه، مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و د افغانستان برشنا شرکت در این زمینه از اهمیت زیادی برخور دار است.

عبدالقدیر مطفی گفت: شرکت دولتی ترکمن گاز، تصدی افغان گاز شرکت خصوصی گاز SGS او وگیل سهمداران شرکت لوله گازی تاپی لمتد می باشند. که مراحل مختلف مطالعات دیزاین و ساخت آن با شرکت های مختلف قرار داد می شود. به عنوان مثال قرار داد دیزاین این پروژه در داخل افغانستان در ماه فبروری 2017 بین TPCL و شرکت بین‏المللی انجنیری ILF امضا شد.

عبدالقدیر مطفی گفت: این خط سالانه ظرفیت 33 بیلیون کیوبیک مترگاز به کشور های افغانستان، پاکستان و هندوستان را دارد و هر کشور مقدار مشخص از این گاز را خریداری
 می کند که ازین میان، سهم افغانستان در ده سال اول 500 میلیون متر مکعب گاز سالانه، در ده سال دوم، 1 بیلیون سالانه و در ده سال سوم 1.5 بیلون متر مکعب گاز، سالانه می باشد.

آقای مطفی در ادامه صحبت هایش گفت: در طول خط لوله گاز تاپی دوازده پمپ فشار نصب می شود که از این میان پنج عدد آن به ارزش یک میلیارد دالر، در داخل افغانستان نصب می گردد.

این خط لولة گاز کشور ترکمنستان از ولایت های هرات، فراه، نیمروز هلمند و قندهار می‏گذر دو سپس به پاکستان و در نهایت به شهر فاضلیکای کشور هند ختم می گردد.

آقای عبدالقدیر مطفی در مورد مزایایی تاپی گفت: خط لوله گاز تاپی دارای فواید بزرگ اجتماعی
 اقتصادی، امنیتی فرهنگی و... برای منطقه وچهار کشور عضو و خاصتاً برای افغانستان است که به بعضی از آن ها اشاره می گردد.

 در حدود 400 الی 500 میلیون دالر حق العبور سالانه
 ایجاد هزاران فرصت شغلی به شکل مستقیم و غیر مستقیم، ایجاد سب استیشن های برق، رشد اقتصدی و افزایش قدرت خرید مردم، افزایش عواید حکومت و انکشاف صنایع، تأمین بخشی از انرژی مورد نیاز کشور بالا رفتن اهمیت اقتصادی و ستراتیژیک افغانستان در کشور های آسیای میانه و آسیای جنوبی از مزیت های این پروژه می باشد.

آقای مطفی در ادامه گفت: از آنجایی که فرایند رو به رشد جهانی شدن اقتصاد امروزه به عنوان یک پدیدة غیر قابل انکار نقش بسته و از طرف دیگر، مسئله نیاز برای همکاری های اقتصادی منطقوی درمیان کشورها رشد گسترده پیدا نموده است که اجرای این پروژه حیاتی گذشته از همه مزایای دیگر آن میتواند روزنه های خوبی را برای ثبات دوامدار سیاسی افغانستان در پی داشته باشد این پروژه شانس قطعی آنرا برای افغانستان میدهد تا بتواند از این فرصت پیش آمده به طور درست به نفع خود استفاده نموده و به عنوان اولین گامها جهت احیای هویت تاریخی و نقش اساسی اش منحیث چهار راه اقتصادی منطقه ایفا نماید و تلاش و جدیت حکومت وحدت ملی در قبال به انجام رسانیدن آن، نوید روشنی برای فردای بهتر افغانستان است.

عبدالقدیر مطفی در رابطه براینکه آیا ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان بیکار مساعد خواهد شد یا خیر گفت: بنابر برآورد های انجام شده با اجرای پروژة مذکور برای هزاران کارگر افغان زمینه کاری فراهم خواهد گردید که جلب و جذب این مقدار نیروی کار، نه تنها از میزان مهاجرت های اجباری جوانان خواهد کاست بلکه به طور قابل ملاحظه به میزان گاهش نرخ بیکاری در کشور نیز تأثیر گذار خواهد بود.

محمد نعیم نوابی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha