صفحه اصلی | anis | مصاحبه | حفیظ احمد میاخیل: کشور های میزبان مسایل حقوق بشری پناهندگان افغان را در نظر بگیرند

حفیظ احمد میاخیل: کشور های میزبان مسایل حقوق بشری پناهندگان افغان را در نظر بگیرند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
حفیظ احمد میاخیل: کشور های میزبان مسایل حقوق بشری پناهندگان افغان را در نظر بگیرند

مشکلات و چالش های فرا روی مهاجرین وعودت کنندگان یکی از مسایلی است که حکومت وحدت ملی باید در حل آن بپردازد زیرا روزانه ده ها مهاجر افغان ازکشور های همسایه به گونه اجباری اخراج شده و با انواع مشکلات روبرو می شوند. خبرنگار روزنامةملی انیس در رابطه به موضوع مصاحبه ای را با مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان انجام داده که توجه خوانندگان را به آن معطوف میداریم.

 حفیظ احمد میاخیل مشاورمطبوعاتی وزارت مهاجرین وعودت کنندگان گفت: وزارت مهاجرین به اساس هدایت رئیس جمهور و درهمکاری با نهاد های ملی وبین المللی روی یک طرح و پلان بخاطر بازگشت مهاجرین از کشور های همسایه (پاکستان و ایران) کار می کند. برگشت داوطلبانه، با عزت و مصون مهاجرین افغان از اولویت کاری رهبری حکومت است. به همین منظور در پلان، طی یک سال برای  ۷۰۰ هزار عودت کننده از پاکستان و دیگر کشور ها فراهم  سازی زمینه برگشت و بودجه در نظر گرفته شده است که بعد از تصویب از سوی رئیس جمهور کارهای عملی آن آغاز می گردد.

میاخیل در ادامه افزود: در این پلان مسایل انتقال، ارائه خدمات بشری، کمک های نقدی وغیرنقدی  احداث کمپ های موقت برای پنج‎ماه و زمینه استقرار پایدار عودت کنندگان  درمحلات اصلی شان در نظر گرفته شده است. وزارت مهاجرین برای تطبیق این پلان حدود ۶۰۰ میلیون دالر نیاز دارد. در همآهنگی با نهادهای بین المللی  و جامعة جهانی روی این مساله کارشده که نزدیک به ۲۰۰ میلیون دالر را پرداخت میکنند و متباقی از طرف حکومت تمویل میگردد. حدود ۱۵۰ هزار هموطن ما ازآغاز سال روان میلادی به کشور عودت نمودند که برای بهبود امنیت واقتصاد مؤثر است. برای افرادی که اسناد مهاجرت داشتند مبلغ ۲۰۰ دالر امریکایی کمک نقدی شده است و برای  افراد بدون مدرک از طرف سازمان بین المللی مهاجرت کمک صورت می گیرد.

حفیظ احمد میاخیل درباره توزیع زمین برای مهاجرین گفت: اکنون این مشکل حل گردیده است. تسهیلات در توزیع زمین بوجود آمده وبرای خانواده های مستحق یک نمره زمین توزیع
می گردد. همین حالا در بیش
 از۱۴ ولایت حدود ۷۰۰ هزار نمره زمین توزیع گردیده است.

مشاورمطبوعاتی وزارت مهاجرین درمورد اخراج اجباری مهاجرین گفت: فعلاً ما از پاکستان اخراج اجباری نداریم اما از ایران روزانه ده ها تن بطور اجباری اخراج میشوند که حدود ۳۰ الی ۴۰ درصدرا در برمی گیرد. یکی از دلایل اخراج، نداشتن مدرک قانونی  اقامت است. مدت اقامت پناهندگان افغان در پاکستان ۳ ماه دیگر تمدید شده است. با ایران نیز مذاکرات انجام شده اقامت شان تمدید می گردد. ما از اروپا در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۸۰ تن اخراج شده داشته ایم. در این زمینه نشست هایی صورت گرفته و یک سند به امضا رسیده که برای گروه های آسیب پذیر توجه خاص صورت می گیرد و از اخراج کتلوی جلوگیری شده است.

میاخیل در رابطه بیجاشده های داخلی افزود: براساس پالیسی ملی بیجاشدگان داخلی با نهاد های
 بین المللی کار جریان دارد. درقدم نخست ارائه کمک های بشری و کمک غذایی به بیجاشدگان داخلی است. درولایات کمیته های ایجاد شده که زمینه استقرار به محلات اصلی شان را فراهم نماید و طرح  سرپناه در مناطق دور دست کشور گزینه دیگر است. در سال گذشته بیشتربیجاشده های داخلی از ولایات شمالی  هلمند وننگرهار بود که به بیش از یک میلیون تن میرسید.  با توجه به حجم بزرگ بیجا شده های داخلی و عودت کنندگان از کشور های همسایه، نیاز به توجه جدی جامعه جهانی و سازمان مهاجرین دربرنامه های انکشافی است.

حفیظ احمد میاخیل در ادامه افزود: انتظار ما از کشور های میزبان اینست که مسایل حقوق بشری پناهنده گان افغان را درنظر بگیرند. و سهولت های لازم را برای شان فراهم نمایند تا به یک بحران بشری مواجه نشویم. حکومت افغانستان متعهد به بازگشت داوطلبانه مهاجرین افغان به وطن شان است. ما درسال ۲۰۱۸ برنامه های مختلف را روی دست گرفتیم که از پروسه سروی بیجاشده های داخلی تمدید میعاد اقامت مهاجرین در کشور های همسایه و زمینه بازگشت با عزت افغان ها و ارائه خدمات مؤثر برای شان بود. هم چنان بازگشت مهاجرین از اروپا براساس توافق نامه امضا شده صورت
می گیرد و آنعده افغانهای که  شرایط کنوانسیون های بین المللی را  تکمیل  نکرده اند عودت داده میشود.

وی گفت: چندی پیش یک نشست ۴ جانبه در استانبول ترکیه داشتیم توافق نامه امضا شد که براساس این توافق نامه نباید با مهاجرین برخورد سیاسی صورت  گیرد و زمینه باز گشت مصون شان فراهم شود. در کل حدود ۵.۶ میلیون تن مهاجر در بیرون از کشور داریم.

مشاور مطبوعاتی این وزارت در مورد سایر دستاوردهای وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان  گفت: ما زمینه بازگشت حدود ۶۳۰ هزار تن از هموطنان را فراهم نمودیم هم چنان با کشور ایران در زمینه تسهیلات در بخش آموزش به توافق رسیدیم حدود ۷۰۰ هزار تن در ایران ثبت و راجستر شدند، یک صد هزار آن افغان های فاقد مدرک بودند که شامل مکاتب گردیده اند، در کشور ایران بیش از ۳۶۰ هزار تن در حال آموزش هستند. ضمانت های پولی که در حدود ۳۰۰ یورو رفت و باز گشت ویزه بود برداشته شده است. افغان‎ها برای اولین بار از طرف ایران و پاکستان به حج فرستاده شدند پروژه های انکشافی شهرک مهاجرین، امکانات  سرک سازی آب رسانی، پل، پلچک و سایرخدمات عملی گردیده است.

میاخیل درمورد چالش ها و مشکلات شان گفت: نبود بودجه کافی یکی از مشکلات عمده است وزارت مهاجرین باید از شکل پالیسی ساز و همآهنگ کننده به شکل اجرائیوی مبدل گردد. تامستقیم عرضه خدمات کند در بخش تطبیق پالیسی بیجاشده های داخلی، نهادهای ملی باید مطابق به مسئولیت هایی که برای شان سپرده شده است کارنمایند.

                       گزارشگر: ایمان 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha