صفحه اصلی | anis | مصاحبه | وسیمه بادغیسی: انتخابات شورای ملی و شورای ولسوالی ها در ماه میزان سال جاری برگزار خواهد شد

وسیمه بادغیسی: انتخابات شورای ملی و شورای ولسوالی ها در ماه میزان سال جاری برگزار خواهد شد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
وسیمه بادغیسی: انتخابات شورای ملی و شورای ولسوالی ها در ماه میزان سال جاری برگزار خواهد شد

قرار بود انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ها به تاریخ ۱۶ سرطان ۱۳۹۷ در کشور برگزار شود، اما به تازگی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که این انتخابات به دلیل از دست دادن وقت در ماه میزان سال روان برگزار خواهد شد، خبرنگار روزنامة ملی انیس در این زمینه مصاحبة با وسیمه بادغیسی معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات انجام داده که نشر می گردد.

در نخست وسیمه بادغیسی در ارتباط به تأخیر برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ها گفت:  تلاش های کمیسیون انتخابات مبتنی بر این بود که انتخابات پیش روی به صورت الکترونیکی برگزار شود، ولی متاًسفانه نتوانست که بودجه انتخابات را به شکل بایو متریک یا برقی فراهم کند چون در این عرصه کمک بیشتر توسط شرکای این کمیسیون صورت نگرفت.

به همین دلیل کمیسیون انتخابات کارت های قبلی رأی دهی را باطل اعلام کرد و به خاطر تهیه فهرست رأی دهندگان شیوة دیگر را روی دست گرفت که به اساس تذکره ورقی فهرست یاد شده آماده خواهد شد این کار از جمله دلایلی است که کمیسیون یک مقدار وقت‏را از دست داد و باعث تأخیر در انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ها در کشور گردید اما قرار پیشبینی ها این انتخابات در ماه میزان سال جاری برگزاری خواهد شد.

موصوف در ارتباط به روند ثبت نام رأی دهندگان افزود:  در حال حاضر کار به خوبی پیش میرود ما در سراسر افغانستان حدود ۳۴ هزار کارمند موقت عملیاتی  و انتخاباتی استخدام میکنیم که تاکنون حدود ۱۱ هزار  تن استخدام شده است.

هم چنان مواد مربوط به ثبت نام رأی دهندگان تهیه و از کشور های چین و امارات متحده عربی به افغانستان انتقال یافته است انشاء الله روند ثبت نام در اواخر ماه حمل امسال آغاز خواهد شد.

خانم بادغیسی می گوید: در واقع یکی از راه های که می تواند تقلب را کاهش دهد و شفافیت را تأمین کند تهیه فهرست رأی دهندگان میباشد که مطابق فهرست مذکور کمیسیون مستقل انتخابات خواهد دانست که چه تعداد رأی دهنده در افغانستان دارد.

همچنان باطل شدن کارت های قبلی رأی دهی قدم دیگر است که مردم بالای کمیسیون مستقل انتخابات اعتماد کنند.

خانم بادغیسی ارزیابی مراکز رأی دهی را در شفاف سازی انتخابات پیش رو مهم خوانده گفت:طی یک سال گذشته مراکز رأی دهی در سراسر کشور مورد ارزیابی قرار گرفته و حدود ۷۲۵۵ مرکز  شناسایی شده است .

مراکز انتخاباتی که در اماکن و ملکیت های شخصی قرار داشت  در اماکن عمومی انتقال پیدا کرده است  که این اقدام کمیسیون گام دیگری در راستای شفافیت انتخابات می باشد.هم چنان به اساس قانون انتخابات، معلمین و استادان دانشگاه ها در روند و برگزاری انتخابات کمیسیون مستقل انتخابات را کمک خواهند کرد تا افراد کارمند دولت و افراد مسئول عهده دار مسایل مربوط به انتخابات در مراکز انتخابات باشند که می تواند در شفافیت انتخابات کمک کند.

تاکنون تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مبتنی بر این است که تمام مراکز رأی دهی که تیم های انتخابات نتوانستند به آن مراکز  مراجعه و  مرکز رأی دهی را  تثبیت کنند. همان مراکزی که در مناطق ناامن است حدود ۳۲ ولسوالی را دربر می گیرد به عنوان مراکز تثبیت شدة کمیسیون در نظر گرفته شود.

 ولی این مسئله بستگی به این دارد که پلان امنیتی مراکز رأی‏دهی از طرف نهاد های امنیتی برای کمیسیون مستقل انتخابات راجع شود بعداْ این کمیسیون در زمینه تصمیم خواهد گرفت.

وی به ارتباط تأمین امنیت برگزاری انتخابات شورای ملی و ولسوالی های کشور گفت: ما برنامه های مختلفی با نهاد های امنیتی کشور داشتیم ازجمله این که ما یک گروپ حمایت از انتخابات‏را ایجاد کردیم که به اساس آن نهادهای امنیتی در مجالس انتخابات شرکت می کنند آنان وعده سپرده‎اند که درارتباط به تأمین امنیت مراکز رأی دهی و روند ثبت نام رأی دهندگان، کمیسیون مستقل انتخابات را کمک خواهند
 کرد.

موصوف گفت:این بارشیوة  برگزاری انتخابات خیلی متفاوت خواهد بود معیار، داشتن تذکره تابعیت افغانستان  می باشد که مردم این کشور به اساس تذکره تابعیت در زمان ثبت نام می توانند در مراکز رأی دهی مراجعه و نام خود را در کتاب ثبت نام ثبت نماید همچنین در پشت تذکره های ورقی اشتراک کننده یک نشان امنیتی ثبت می شود و در روز انتخابات میتواند شرکت کند.

معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات از مردم افغانستان خواست که در روند ثبت نام رأی دهندگان به طور گسترده شرکت کنند تا انشاء‏الله بتوانیم در روز رأی دهی آمار بلندی از مشارکت سیاسی مردم را در انتخابات داشته باشیم.

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (1 نوشته شد)

avatar
رضا 16/04/2018 12:03:07
با عرض سلام!
به امید یک انتخابات آزاد و عادلانه!
مردم افغانستان در ادوار نه چندان دور تا بحال نسبت به کمسیون انتخاباتی بی باور بوده و دایم الوقت آرای مردم به بازی گرفته شده و در تعیین سرنوشت سیاسی شان توسط فساد پیشه گان ناکام بوده است.
امید که بار دیگر این تکرار نشود
مجموعه نتایج: 1 | نمایش: 1 - 1

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha