صفحه اصلی | anis | مصاحبه | رئیس نشرات وزارت معارف: اصلاحات در معارف افغانستان به وجود خواهد آمد

رئیس نشرات وزارت معارف: اصلاحات در معارف افغانستان به وجود خواهد آمد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس نشرات وزارت معارف: اصلاحات در معارف افغانستان به وجود خواهد آمد

علم و دانش پایه های اساسی ترقی و شگوفایی یک جامعه مرفه و باثبات میباشد به این لحاظ معارف از لحاظ مادی و معنوی دارای جایگاه والایی است، خبرنگار روزنامة ملی انیس مصاحبه یی را با رئیس نشرات وزارت معارف انجام داده که توجه خوانندگان را به آن معطوف میداریم.

محمد کبیر حقمل رئیس نشرات وزارت معارف در مورد تغییرات اساسی درساختار نظام تعلیمی کشور گفت: سال ۱۳۹۷ سال خوبی خواهد بود زیرا اصلاحات و تغییرات در معارف افغانستان بوجود خواهد آمد طرحی به ریاست جمهوری اسلامی افغانستان  سپرده شده و منتظر تأیید آن میباشیم. در این طرح روی ساختار تشکیلات ریفورم اصلاحات، روش درسی ارزیابی در سیستم تعلیمی کشور توضیحات داده شده است. ارزیابی اساتید بخش تخنیکی و مسلکی را آغاز نمودیم. ما در صدد معیاری ساختن یک سیستم با کیفیت و کمیت تعلیمی که همه نیاز مندی های جامعه را دربرگیرد هستیم تا نتیجه محسوس بدست آمده .

قناعت و رضایت ملت و مردم را در پی داشته باشد، در ساختار تشکیلاتی ما در بعضی ریاست ها تغییرات آمده و یک تعداد بست نظر به ضرورت و شرایط لازم دروزارت معارف کم و زیاد شده است. اصل اساسی ریفورم نصاب تعلیمی میباشد باید از لحاظ حجم، محتویات و ترکیب متون و.... تغییر نماید ما در این زمینه با مشکلات متعدد مواجه هستیم ولی چارچوب نصاب تعلیمی ساخته شده است. در نصاب جدید تعداد مضامین کم شده، محتویات تغییریافته و یک نصاب کاملاً استندرد با معیار های جهانی مبیاشد. که تا حدی جواب گوی تمام نیاز مندی های فعلی مردم کشور خواهد بود. نصاب جدید تعلیمی یک روزنه امید برای اطفال وجوانان علاقه مند علم و دانش و متفاوت تر از نصاب سال های قبل خواهد بود.

 حقمل در رابطه به چاپ کتاب در سال جدید گفت: تدارکات ملی و نماینده وزارت معارف پروژه قرار داد کتاب های سال جدید را بررسی نموده اند حدود ۵۰ میلیون جلد کتاب جدید که بیش از ۱۲.۲ میلیون جلد آن در مطابع در داخل افغانستان و حدود 7.37 میلیون دیگر در بیرون از کشور چاپ خواهد شد با چاپ این تعداد کتب مشکل نبود کتاب درسی حل میشود.

رئیس نشرات وزارت معارف در مورد بسته بودن بعضی مکاتب در سال 1396 در کشور گفت:

 نسبت جنگ و ناامنی که در بعضی مناطق کشور وجود داشت بیش از ۱۰۷۵ مکتب مسدود گردیده است که یک نگرانی جدی را برای معارف کشور به بار آورده است و امیدواریم که این رقم در سال جدید کاهش یابد تا تمام مردم ما در هر گوشه و کنار افغانستان از نعمت علم و دانش محروم
 نمانند.

محمدکبیر حقمل در رابطه به  شیوه استخدام معلمین چنین گفت: استخدام معلمین متفاوت تر از سال های قبل میباشد مسئولیت اخذ  امتحان استخدام از وزارت معارف به کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی سپرده شده که با شفافیت از طریق کمیسیون با در نظر داشت اهلیت و شایستگی اخذ میگردد ما خواهان سرعت بخشیدن پروسه امتحان هشت هزار بست معلمین خود هستیم و ما با کمبود معلم روبه رو میباشیم وزارت معارف به ۴۵ هزار معلم ضرورت دارد. خوشبختانه با سعی و تلاش وزارت معارف با و عده همکاری رئیس جمهوری ۱۳ هزار بست جدید در آینده نزدیک به اعلان گذاشته میشود تا مشکلات و کمبود معلمین برطرف گردد. نظر به پلان، این وزارت تا پنج سال آینده با کمبود معلمین، کتاب و تعمیر مکتب روبرو نخواهیم شد.

حقمل در ادامه افزود: فساد وجود دارد ولی روی کاهش آن کاربا نهاد های بین المللی جریان دارد رهبری وزارت خواهان از بین بردن فساد در تمام بخش های این وزارت میباشد. فرصت ها که زمینه ساز فساد بود بررسی گردیده است.

رئیس نشرات وزارت معارف در رابطه موجودیت مکاتب خیالی در کشور گفت: تا هنوز هیچ گزارش مبتنی براین که مکتب خیالی وجود داشته باشد در دسترس نیست ادعا را که مکاتب خیالی در وزارت معارف وجود دارد بارها رد نمودیم. مطالعاتی که ما در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ انجام داده ایم هیچ مکتب خیالی در کشور وجود ندارد.

حقمل  در ادامه گفت: رئیس صاحب جمهور و رهبری وزارت معارف مشتاق آموزش های حرفوی در بخش های تعلیمات تخنیکی و مسلکی اند تا نیاز مندی امروزی جامعه مرفوع گردد تا با فراغت متعلمین در بازار کار زمینه اشتغال شان فراهم شود.

رئیس نشرات وزارت معارف درمورد معیشت معلمین گفت: تمام معلمین تابع قانون خدمات ملکی اند خوشبختانه در سال جدید برای معلمین خبر خوش وجود دارد اینکه همیشه شکایت از نبود ارتقا و ترفیع در یک بست که به پنج قدم خلاصه مشید نظر به کوشش رهبری وزارت معارف قانون تغییرنموده و هر معلم بعد از سپری کردن پنج قدم در بست به بست، بالاترهمین قسم تا بست اول ارتقا میکند هم چنان در سال آینده در مناطق دور دست و ناامن برای معلمین معاش منطقوی در نظرگرفته شده است و معاش شان دو چند میشود خصوصاً برای خانم ها، معاش برای یک محرم شرعی را برای شان فراهم نموده ایم.

محمد کبیر حقمل در رابطه جذب دانش آموزان در سال جدید گفت: در سال جدید ما بیش از یک میلیون دانش آموز را جذب میکنیم و تا ۲ الی ۳ میلیون هم ظرفیت و امکانات وجود دارد. امسال در حدود ۳۰۰ هزار دانش آموز فارغ داشته ایم اما مشکل که در جذب شاگردان که ازبیرون به کشور عودت کرده اند داریم که نبود سند تأیید شده از طرف قونسلگری و وزارت مهاجرین است منبعد کسی که عودت میکند باید اسناد شان تصدیق شده سفارت یا مکتب شان باشد. به همین اساس ما امتحان سویه را اخذ کرده تا مشکل موجوده حل گردد.

حقمل در ادامه گفت: ما فعلا در حدود ۸.۲۴ میلیون دانش آموز در سرتاسر افغانستان داریم و هم چنان بیش از 5.3 میلیون طفل از رفتن به مکتب محروم مانده اند. دیگر اینکه یونیفورم  مکاتب تا هنوز تغییر نکرده است و کدام برنامه در این مورد روی دست نیست و آغاز سال جدید از امروز ۴ ماه حمل شروع میشود.

گزارشگر: حبیب الله ایمان

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha