صفحه اصلی | anis | مصاحبه | سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ: تجلیل از جشن نوروز نمونة وحدت و یکپارچگی مردمان کشور ما است

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ: تجلیل از جشن نوروز نمونة وحدت و یکپارچگی مردمان کشور ما است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ: تجلیل از جشن نوروز نمونة وحدت و یکپارچگی مردمان کشور ما است

وزارت اطلاعات و فرهنگ به خاطر استقبال از نو روز ابتکار عمل به خرج داده با ترتیب کمیسیون آمادگی برای برگزاری جشن باستانی نو روز قرار است برنامه های ویژه را طی سه روز اول سال در مکان های تاریخی با میله های عنعنوی برگزار نماید. خبرنگار روزنامة ملی انیس در رابطه به موضوع، مصاحبه ویژه را با پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ انجام داده است که تقدیم خوانندگان می گردد.

پوهاند باوری در رابطه به قدامت تاریخی و عنعنوی جشن نو روز و تجلیل از آن گفت:

خوشبختانه جشن نو روز به حیث میراث فرهنگی جهان ثبت و راجستر میراث های فرهنگی یونسکو شده است. حالانکه مهد این جشن تاریخی و عنعنوی که در حال حاضر صبغه بین المللی نیز کسب نموده است افغانستان است  و آریاییان نخستین اساس گذاران این سرزمین، تغییرات بوجود آمده در طبیعت را درک کرده اساس چنین جشن عنعنوی و ملی
 را پایه گذاری کردند که امروزه نو روز را حتا جهانیان نیز به حیث جشن اعتدال، تغییر و تحول در طبیعت میدانند. مردمان سرزمین ما با رسوم و عنعنات خاص همه سال
ه از آغاز سال جدید خورشیدی از این روزتجلیل به عمل می آورند و با آرمان ها و خواست های نو، سال را آغاز می کنند.سال های قبل نیز کمیسیونی تحت رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ ترتیب می گردید، ولی در چند سال گذشته وقفه های ایجاد شد خوشبختانه امسال جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان بنابر پیشنهاد وزارت اطلاعات و فرهنگ، ایجاد کمیسیون ملی را به رهبری این وزارت هدایت فرمودند. بناءً طی یک ماه اخیر جلسات متواتر دایر گردید تا تجلیل شایسته از نو روز و آغاز سال جدید نسبت به سال های قبل داشته باشیم. چنانچه در پیشنهاد متذکر شده بودیم که می خواهیم بر علاوه تجلیل در پنج ساحه تفریحی شهر کابل و در سایر ولایات نیز از نوروز تجلیل شایسته صورت گیرد تا سال پار را به سال شایسته با آرزوهای نو تحویل دهیم. پنج ساحه مدنظر گرفته شده که  شامل ساحات تفریحی در نواحی احمدشاه بابامینه، چمن حضوری مکروریان اول، پارک شهر نو و پارک تفریحی حصه اول خیرخانه مینه می باشد و محل بزرگ دیگر قصرپغمان است.

 پیشنهاد خوشبختانه منظور شد. اعضای کمیسیون توظیف گردیدند تا در ساحات یاد شده ترتیبات برای برگزاری جشن های مردمی را آماده سازند. همراه با وزارت اطلاعات و فرهنگ در کمیسیون آمادگی برای برگزاری جشن نوروز وزارت و نهادها دیگر اشتراک دارند. ولی آنچه که دربرگزاری شایسته از جشن نو روز قابل تمرکز است برپایی برنامه های بزرگ در سه روز اول سال جدید خورشیدی 1397 است روز اول در باغ تاریخی بابر با اشتراک مقامات عالیرتبه حکومتی که توسط وزارت اطلاعات و فرهنگ گردانندگی خواهد شد، نو روز تجلیل
 می گردد. در روز دوم محل برگزاری جشن بادام باغ کابل است زیرا طبق معمول در دوم ماه حمل جشن یا میله دهقان اکثراً در ساحه بادام باغ کابل راه اندازی می شود از سوی کمیسیون برنامه های متنوع در نظر گرفته شده است که جشن‎را با شکوه تر خواهد ساخت. در روز سوم نیز جشن خواهیم داشت جشن معارف و آغاز سال جدید تعلیمی در مناطق سردسیر کشور است  که زنگ مکتب نواخته می شود. در پایتخت زنگ مکتب توسط رهبری کشور ممکن در لیسه امانی و یا
نواخته شود که برنامه های ترتیب شده آنرا با شکوه تر خواهد ساخت.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در رابطه به برنامه های مشخص و تنظیم شده گفت:

در روز اول، جشن درباغ بابر علاوه بر اجرای برنامه  های شعبده بازی، سخنرانی ها از رهبران و مسئولان حکومتی، همچنان فرهنگیان و شهروندان کابل خواهیم داشت و در پهلوی آن برنامه های زیبا و دیدنی تیاتر که مرتبط به جشن نوروز می باشد نیز اجرا می گردد، همچنان محافل موسیقی نیز تنظیم شده است، برنامه های شعبده بازی،  تیاتر و موسیقی در پارک های تفریحی تجلیل از جشن  نو روز در ساحات قبلاً ذکر شده نیز به نمایش گذاشته می شود. همینگونه اجرای نمایشات سپورتی و جمناستیک نیز در نظر گرفته شده است. یک موضوع دیگر را که قابل ذکر میدانم در شهر کابل بر افراشتن جهنده زیارت سخی و مندوی شهر کابل می باشد که مردم در برپایی این مراسم همه ساله سهم فعال می گیرند. کمیسیون در راه اندازی نمایشگاه محصولات تولیدی زراعتی و صنعتی سهم گرفته است در کنار آن، محفل های سخنرانی افتتاحیه را در بادام باغ کابل نیز ترتیب و تنظیم نموده ایم.

پوهاند محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ هدف عمده برنامه های تنظیم شده در جشن نو روز را حفظ اصالت جشن های عنعنوی و ملی مردمان این سرزمین بیان کرده افزود:

جشن نوروز نمونة وحدت و یکپارچگی مردمان و اقوام مختلف افغانستان است که همه به شیوه های مختلف از آن تجلیل به عمل میآورند. سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افزود: به تمام ریاست های وزارت اطلاعات و فرهنگ هدایت دادیم تا در ولایات مربوط مطابق به رسم و عنعنات از جشن نوروز با شکوه تجلیل به عمل آورند. کمیسیون های ولایتی نیز ایجاد شده برنامه ها و فعالیت های
 مربوط را سازماندهی می نمایند.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در رابطه به تجلیل
 بین المللی از جشن نو روز در کشور ترکمنستان نیز خبر داده گفت:

هر سال یکی از کشور های منطقه، پیش کسوت تجلیل از روز بین المللی جشن نو روز می شوند که خوشبختانه امسال کشور ترکمنستان میزبان این جشن منطقوی است. مؤسسات فرهنگی و یونسکو در زمینه همکار هستند افغانستان نیز برای اشتراک در این جشن هیئت ده نفری هنرمندان را اعزام می نماید.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ به ارتباط تأمین امنیت محلات برگزاری جشن نو روز در مرکز و ولایات گفت:

وزارت ها و نهادهای امنیتی و دفاعی در کمیسیون عضویت داشته در تأمین امنیت مراسم، فعالانه سهم خواهند داشت، با استفاده از فرصت از طریق روزنامه ملی انیس از تلاشهای تمامی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تشکر کرده جان فشانی و سربازی شان را قدردانی می کنیم.

پوهاند باوری در اخیر صحبت هایش اظهار داشت:

نو روز به حیث میراث فرهنگی مردمان سرزمین ما اکنون در جهان ثبت و راجستر شده با توجه به این میراث گران بهای فرهنگی کشور از مردم عزیز خود می خواهم به خاطر حفظ میراث های فرهنگی و ملی، کوشا بوده و در مراقبت و نگهداری آن توجه جدی نمایند.

دیگر اینکه توجه به سرسبزی و آبادی کشور از لازمه های فرهنگی ما محسوب می شود. بناءً  هر شهروند باید توجه لازم نموده یک نهال برای خود و یک نهال برای افغانستان غرس نمایند.

حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha