صفحه اصلی | anis | مصاحبه | فریدون آژند: به تعداد ۱۴۸۹ پروژة انکشافی در کشور تطبیق و تکمیل گردیده است

فریدون آژند: به تعداد ۱۴۸۹ پروژة انکشافی در کشور تطبیق و تکمیل گردیده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
فریدون آژند: به تعداد ۱۴۸۹ پروژة انکشافی در کشور تطبیق و تکمیل گردیده است

مسئولان وزارت احیا و انکشاف دهات می گویند که در جریان سال مالی گذشته به طور مجموعی ۱۴۸۹ پروژه انکشافی در سطح افغانستان تطبیق و تکمیل گردیده و به تعداد ۱۳۷۰ پروژه انکشافی دیگر در حال اجرا در کشور می باشد. خبرنگار روزنامة ملی انیس صحبتی را در این زمینه با فریدون آژند سخنگوی این وزارت انجام داده که نشر می گردد.

در نخست فریدون آژند در رابطه به کارکرد ها و فعالیت های وزارت احیا و انکشاف دهات معلومات داده گفت: این وزارت در بخش انکشاف متوازن و پایدار دهات کشور تمرکز دارد بر همین اساس روی چهار سکتور (راه سازی روستایی ، آب رسانی ، انکشاف صنایع روستایی و میثاق شهروندی) را در اولویت اصلی خویش قرار داده است .

وزارت احیا و انکشاف دهات در همین سکتور ها توانسته در طول سال گذشته مالی که از اول ماه جدی سال ۱۳۹۵ شروع می شود الی آخرماه قوس سال ۱۳۹۶ به طور مجموعی ۱۴۸۹ پروژه انکشافی را در سراسر کشور تطبیق و تکمیل کند .

ارزش مجموعی این پروژه ها حدود ۱۵۱ میلیون دالر امریکایی می باشد که نزدیک به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن مستفید شده اند.

از سویی هم به تعداد ۱۳۷۰ پروژه انکشافی به ارزش نزدیک به ۱۸۲میلیون دالر امریکایی در کشور در حال اجرا می باشد که با تطبیق آن نزدیک به ۳ میلیون تن مستفید خواهد شد.

سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات در رابطه به برنامه میثاق شهروندی در کشور چنین گفت: برنامه میثاق شهروندی یک برنامه بین الوزارتی است می تواند نقش اساسی در توسعه و انکشاف قرا و دهات کشور داشته باشد .

از چند ماه به این سو برنامه ملی میثاق شهروندی در کشور به شدت جریان دارد  ما توانسته ایم در بیشتر بخش های مورد نظر شورا های انکشافی را ایجاد کرده  وپروژه ها را سروی و دیزاین نماییم و به زودی نخستین پروژه های این برنامه ملی به بهره برداری سپرده خواهد شد.

این برنامه یکی از موفق ترین برنامه های حکومت افغانستان می باشد زیرا استقبال عامه از آن بیش از حد بوده مردم در تطبیق این پروژه ها دخیل و شریک هستند .

 با توجه به وضعیت موجود ایجاد مشکل در روند تطبیق این برنامه پیش بینی می شد، ولی خوشبختانه تا اکنون هیچ گونه مشکلی در این راستا به وجود نیامده است . 

موصوف افزود: یکی از اولویت های اساسی در سطح تمام ادارات دولتی مبارزه جدی با فساد می باشد که خوشبختانه این وزارت با اتخاذ پلان های اصولی جلو گسترش این پدیده را تا حد زیادی گرفته است .

به طور قطعی می توان گفت وزارت احیای و انکشاف دهات با ایجاد شفافیت در عمل کرد پروژه ها تاحد زیادی از فساد در اجرای پروژه های انکشافی جلوگیری نموده است .

زیرا نظارت مداوم و دقیق از پروژه ها و درخواست گزارش مستمر از چگونگی وضعیت پروژه ها در مقاطع مختلف زمینه را برای فساد و ارتشا تا حد زیادی از بین برده است . 

وزارت احیا و انکشاف دهات یکی از اهداف عمده دیگر خویش را برای اشتغال زایی متمرکز کرده است  که با توجه به نرخ بیکاری بلند موجود در میان نسل جوان ، تلاش رهبری این وزارت تولید شغل می باشد و اکثریت پروژه های انکشافی بر مبنای ستراتیژی تولید شغل استوار می باشد و در این راستا گام های مفید برداشته شده است .

آقای آژند در رابطه به برنامة
 (سی بی آر) در سطح وزارت احیا و انکشاف دهات چنین گفت:
این برنامه مثل دیگر  برنامه های ملی در بخش های مختلف این وزارت تطبیق گردیده و یا هم در حال تطبیق می باشد .

 با استفاده از این برنامه تا حد زیادی سن اشتغال در وزارت احیا و انکشاف دهات را کاهش دادیم و به نحوی جوان گرایی را رشد دادیم در کنار آن تخصص و شایستگی از عمده ترین شعار های ما برای استخدام  می باشد .

وی با اشاره به کمک های تمویل کنندگان و مؤسسات خارجی برای پروژه های انکشافی در کشور گفت:بیشتر برنامه ها و پروژه های این وزارت از سوی نهاد های خارجی تمویل و حمایت می شود وزارت احیا و انکشاف دهات با بانک جهانی ، بانک آسیایی ، یوسایدی و دیگر نهاد های بین المللی قرار داد های طویل المدت همکاری دارد و ما از همکاری و حمایت تمویل کنندگان خارجی در بخش برنامه های انکشافی این وزارت راضی
 می باشیم.
 این وزارت همچنان با سایر ادارات ذیربط همکاری و هماهنگی دارد و برنامه بزرگی میثاق شهروندی یک برنامه بین الوزارتی است .لازمه اصلی این برنامه همآهنگی و همکاری میان چندین وزارت خانه است .

از سوی دیگر به دلیل اجرای پروژه های متعددی رابطه بسیار نزدیک در عالی ترین سطح آن با وزارت مالیه داریم با همآهنگی بسیار دقیق فعالیت های انکشافی را همزمان به پیش میبریم . 

وی در اخیر صحبتهایش به ارتباط پلان و برنامه های سال ۱۳۹۷ این وزارت معلومات داده گفت: پلان اساسی وزارت احیا و انکشاف دهات بر پایه بودجه ملی کشور و ستراتیژی انکشافی افغانستان، محو فقر ،  رشد و انکشاف روستا ها به شکل پایدار ، تقویت نهاد های کوچک و متوسط متشبثین خصوصی ، اشتغال زایی و مهم تر از همه تطبیق برنامه ملی میثاق شهروندی در سراسر کشور است  که در سال پیش روی عملی خواهد شد.

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha