صفحه اصلی | anis | مصاحبه | سخنگوی وزارت امورداخله: بدون حمایت مردم نمی توانیم به نتیجه مطلوب دست یابیم

سخنگوی وزارت امورداخله: بدون حمایت مردم نمی توانیم به نتیجه مطلوب دست یابیم

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی وزارت امورداخله: بدون حمایت مردم نمی توانیم به نتیجه مطلوب دست یابیم

رشادت، ایثار و قهرمانی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بخاطر دفاع از تمامیت ارضی، تامین امنیت، صلح و ثبات در کشور قابل قدر و شایسته تقدیر میباشد چنانچه به خاطر سپاسگزاری از نیروهای امنیتی ۹ حوت در تقویم افغانستان، بنام روزملی نیروهای امنیتی کشور ثبت گردیده است به همین مناسبت خبرنگار روزنامة ملی انیس مصاحبه یی با نجیب دانش سخنگوی وزارت امورداخله انجام داده که تقدیم خوانندگان میگردد.

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله به جواب سوالی که طی ۱۱ ماه وضعیت امنیتی خصوصا برای نیروهای پولیس ملی چگونه بود گفت:  واضح و روشن است که سال ۱۳۹۶ سال خوبی برای مردم و نیروهای امنیتی افغانستان نبود، مشکلات و چالش ها نسبت به سال گذشته بیشتر وجود داشت. در مقایسه با سال ۱۳۹۵ امنیت بهبود نیافته و متاسفانه شاهد تلفات زیادی اعم از افراد ملکی شامل زنان، اطفال جوانان و نیروهای امنیتی و نظامی که تخریبات نیز در پی داشت بودیم. چندی پیش شاهد حمله بر هوتل کانتینینتال و چهاراهی صدارت و ... بودیم. اما، ما بالاتر از ۴۵۰۰ عملیات مستقل و مشترک را در سرتاسر افغانستان انجام داده ایم  که  در جریان این عملیات ها حدود ۹۸۰۰ تن از گروه‎های تروریستی و دشمنان مردم افغانستان کشته و ۱۳۰۰ تن شان بازداشت و بیش از ۴ هزارتن  دیگر شان مجروح شده اند همچنان مهمات و وسایل جنگی از میادین جنگ بدست نیروهای امنیتی و پولیس ملی افتاده است.

دانش به ارتباط مبارزه با فساد، گرفتاری قاچاقچیان مواد مخدر ومحو مزارع کشت کوکنار گفت: دستاورد های چشمگیری در امر مبارزه با مواد مخدر که جزء  وظایف معینیت مبارزه با موادمخدر میباشد داریم. بیشتر از ۳۶ لابراتوار در نقاط مختلف منهدم و از بین برده شد و ده ها قاچاقچی مواد مخدر گرفتار گردیده اند. یک نکته را که خاطر نشان سازم. بیشترین کشت و تولید مواد مخدر در ساحاتی که ناامن است صورت می گیرد که متاسفانه افزایش را نسبت به سال گذشته نشان میدهد نابودسازی  آن تنها مسئولیت وزارت امور داخله نیست، بلکه نهادهای دیگر هم در این راستا مسئولیت دارند وباید روی بدیل های معیشتی آن کار صورت بگیرد. برای از بین بردن این پدیده وزارت امور داخله درمناطقی که موادمخدر کشت و تولید می‎شود عملیات های خاص محو مزارع را انجام داده است. در امر مبارزه با فساد ریاست عمومی تفتیش وزارت امور داخله کارهای خوبی را انجام داده است بالاتر از ۱۲۵ دوسیه ، بررسی و در پیوند به این دوسیه ها ۴ جنرال، ۵۶ ساتنمن، ۹۰ افسر و ۶ کارمند بخش ملکی که مهتم به قضایای مختلف فساد بودند به  لوی څارنوالی معرفی گردیده اند.

نجیب دانش در رابطه به ستراتیژی های جدید ساختاری آن وزارت  گفت: در بخش ساختارهای اساسی وزارت امور داخله ستراتیژی ۵ ساله ساخته شده که اصلاحات هم در سیستم و هم در بخش کادری است که با تکمیل آن میتوانیم به اهداف مورد نظر مطابق ستراتیژی دست پیدا نماییم. یک بخش اساسی پلان ستراتیژیک اینست که پولیس را به وظیفه اصلی شان برگردانیم و اینکه نسبت به  نقش جنگی بیشتر تمرکز شان روی وظایف اصلی شان باشد. به همین اساس پولیس سرحدی که مربوط وزارت امور داخله بود تحت نام قوای سرحدی به وزارت دفاع ملی انتقال یافت و یک بخش دیگر، نیروهای شامل پولیس امن و نظم عامه میباشد و قرار است در طی یک یا دوسال آینده با وزارت دفاع ملی یکجا شوند و یک بخش ازاین پولیس بخاطر مهار کردن آشوب ها و موارد دیگر که نیاز جدی است تحت نام کندک نظم عامه در چوکات وزارت امور داخله باقی خواهد ماند. هم چنان دربخش ملکی سازی وزارت امور داخله، باید یک قسمت وزارت امور داخله ملکی شود بخاطری که بیتشر با مردم سروکار دارند و در بخش تامینات لوژستیکی، مالی و تدارکات همه شان به بخش ملکی انتقال گردیده اند بعضی معینیت ها جای شان را برای بخش ملکی عوض نموده اند. هم چنان رهبری وزارت پلان امنیتی کابل را تنطیم نموده است و به تعیقب، آن پلان ولایات هرات و ننگرهار  وبه مرور زمان به سایر ولایت های دیگر گسترش پیدا خواهدکرد. با تطبیق درست پلان، وضعیت امنیتی کاملاً تغییر می کند یک نکته باید واضح شود، اینکه راه بندان موجود در داخل شهر کابل به پلان امنیتی ربطی ندارد و ما می خواهیم راه بندان ها برطرف گردد و پوسته های داخل شهر برداشته شود تمرکز مابه اطراف ولسوالی های کابل است. کمر بند ها را با همکاری وزارت دفاع ملی تقویت نموده، وبیشترین مسئولیت متوجه نهادهای کشفی و استخباراتی است ویک بخش کابل مربوط پولیس و یک بخش دیگر آن مربوط امنیت ملی میشود. در سال پیشرو عملیات تحت نام  نصرت در نظر گرفته  شده که قرار است به همکاری وزارت دفاع ملی و امنیت ملی عملی گردد و هم چنان  بازرسی خانه ها درکابل جزء پلان امنیتی ماست که به زودی آغاز میشود.

سخنگوی وزارت امور داخله در تجلیل از روز نیروهای امنیتی ازمردم کشور خواست: دقیقا بدون همکاری وحمایت مردم ما نمیتوانیم به یک نتیجه مطلوب و مثبت دست پیدا نماییم پس توقع ما از ملت عزیز اینست که با ما همکار و در ارتباط باشند و خط تماس با وزیر امور داخله ایجاد شده به تماس های آن ها پاسخ داده میشود تا در تامین امنیت و ثبات کمک گردد هویت و شهرت اشخاص تماس گیرنده محفوظ میباشد، همچنان در تغییر و تبدیلی آمرین حوزه‎ها میزان رضایت مردم شرط اساسی است در صورت نارضایتی آمرین جدید تعین و به کار گماشته میشوند. در تجلیل از 9 حوت برای تقدیر از جانبازی ها و فداکاری های نیروهای پولیس ملی برنامه هایی را روی دست داریم از جمله عیادت از زخمیان پولیس و دلجویی، از خانواده های شهدا دیدن میکنیم و برای بعضی شان که شایسته مدال و تقدیر باشند آنان را تقدیر و مورد تشویق قرار میدهیم.

دانش درمورد چالش ها ومشکلات فرا روی پولیس ملی افزود: چالش ها ومشکلات جدی نیست، اما هنوزهم به تجهیزات لازم دسترسی نداریم امید داریم در زمینه دولت و دوستان بین المللی توجه و کمک نمایند تا پولیس با امکانات لازم تجهیز و تمویل گردد.

حبیب الله ایمان

 

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha