صفحه اصلی | anis | مصاحبه | سخنگوی وزارت دفاع ملی:9 حوت یک روز پر افتخار به نیروهای دفاعی و امنیتی کشور است

سخنگوی وزارت دفاع ملی:9 حوت یک روز پر افتخار به نیروهای دفاعی و امنیتی کشور است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
سخنگوی وزارت دفاع ملی:9 حوت یک روز پر افتخار به نیروهای دفاعی و امنیتی کشور است

روز نهم حوت مصادف به روز تجلیل از قهرمانی ها، جانبازی ها و رشادت فرزندان دلیر افغان در صفوف نیروهای شجاع امنیتی کشور است که با سپر ساختن سینه ها در مقابل تیر دشمن و دادن قربانی نگذاشتند دشمنان به اهداف شوم وجنگ طلبانه شان برسندجادارد تا این قهرمانان را پاس داشت وحمایت شان کرد . خبرنگار روزنامة ملی انیس در این مورد مصاحبه یی دارد با تورن جنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی که نشر می گردد.

موصوف در ابتدا چنین گفت: در 11 ماه فعالیت های دشمن خیلی زیاد بوده کوشش داشتند چندین ولایت، ولسوالی ها و شاهراه ها را تسخیر نمایند و شورای خویش را از پاکستان به افغانستان انتقال بدهند، ولی قوت های دفاعی اردوی ملی افغانستان توانستند این پلان ها و اهداف دشمنان را ناکام بسازند و نتوانستند هیچ ولایت را تحت تسلط خود در آورند.

همینگونه ولسوالی ها و شاهراه ها را مسدود بسازند. با آنهم از نظر امنیتی سال 1396 سال پرچالش برای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بود، مگر اینکه اهداف خود را بدست آوردیم و دشمن را ناکام ساختیم، موفقیت بزرگ قوای مسلح افغانستان بود.

در طی 9 ماه 738 عملیات محاربوی پلان شده را انجام دادیم در پهلوی آن قطعات کوماندوی ما 2278 عملیات را اجرا و قطعات هوایی ما 3781 ضربه هوایی را هم اجرا کردند که در تاریخ کشور ما بی سابقه است. عملیات شبانه ما هم 265 عملیات اجرا که هزاران تن از افراد دشمن کشته و 8557 تن زخمی 1107 تن بازداشت و 9168حلقه ماین دشمن را خنثی به ده ها میل سلاح ثقیله و صدها میل سلاح های خفیفه دشمن به دست نیروهای دلیر امنیتی ما افتاده 102 پایه مخابره 275 موتر و وسایط مختلف دشمن را به دست آوردیم 778 موتر سایکل در میدان محاربه از دشمن گرفتیم، همچنان به هزاران کیلوگرام مواد منفجره را انفجار 20 واسکت انتحاری را بدست آورده خنثی ساختیم حدود 280 سرگروپ دشمن کشته 1628 داعشی در طی عملیات ها کشته 192 تن زخمی 61 قوماندان بزرگ داعش از بین برده شدند و به مقادیر زیاد مواد مخدر نیز از بین برده شده است، در قسمت تجهیز قوت های هوایی پیشرفت های خوبی داشتیم، در طی همین سال طیارات بلک هاک را بدست آورده هلیکوپتر های (25-35-17-Mi) هلیکوپتر های هندی 235، طیارات کشفی 12-BC طیارات بال ثابت 29-A طیارات و ترانسپورتی (208)(130-C) همینگونه طیارات کشفی بی‏سرنشین در هلمند قندهار و مزار شریف فعال شده است.

برعلاوه در قسمت تخصیصات توانستیم 80 درصد بودجه انکشافی وزارت را به مصرف برسانیم و 85 درصد بودجه عادی مصرف شده است.

در معاش افسران و منسوبین اردو 5 درصد افزایش به عمل آمده و معاش مامورین اردو صددرصد افزوده شده.

توانستیم در طی همین سال دومیلیارد و9 صدو 95 میلیون افغانی را صرفه جویی کنیم.

سخنگوی وزارت دفاع ملی در رابطه پیشرفتها در آموزش تجهیز و تمویل نیروهای اردوی ملی اظهار داشت: در قسمت تعلیم و تربیه نیز دستاوردهای داشتیم از اکادمی ملی نظامی 1035 تن افسران جوان فارغ 1346 تن از کورس عالی افسران جوان فراغت حاصل کرده به همین ترتیب از مکتب نظامی ملالی پوهنتون هوایی محصلین داشتیم در قسمت جلب و جذب 31217 تن جلب در استخدام افسران و سربازان اناث در اکادمی ملی مصروف تحصیل وتعداد زیادی دختران جوان در مکتب نظامی ملالی مصروف آموزش اند و اضافه از 1600 تن افسران و سربازان اناث به سویه جنرال ایفای خدمت کرده در بخش کمک های حالات اضطراری و در هنگام وقوع سیلاب ها کمک شده به مقدار 45106 کیلوگرام مواد مختلف شامل خیمه و مواد خوراکی به مردم آسیب دیده کمک نمودیم.

همین سان در قسمت کشف و استخبارات پیشرفت های خوبی داشتیم 1228 دوسیه را که یا افراد شان کشته و یا به نیروهای امنیتی سپرده شده اند داریم در قسمت عقیدتی و فرهنگی در قطعات اردوی ملی افغانستان حدود 396 محراب مسجد و اضافه از 400 عالم دینی توظیف است.

در مبارزه با فساد اداری پیشرفت هایی که داشتیم حدود 1600 تن کسانیکه آغشته به فساد بودند بازداشت بجای شان افراد جدید گماشته شدند. در سال 1395 اضافه از شش میلیارد افغانی صرفه جویی و امسال نیز اضافه از 2 میلیارد صرفه جویی داشتیم.

وی در رابطه به رقم قوماندانان کشته شده مخالفان دولت گفت: به قوماندانان طالبان که کشته شدند صرف در ولایت هلمند 56 تن میرسد در تخار 2 تن در سمنگان 6 تن در ولایت ننگرهار 48 قوماندان در کنر  13تن در لوگر 2 تن در کل سال 1396 برای نیروهای ما همراه با چالشها و موفقیت های زیادی بوده است.

وزیری در رابطه به تجهیز قوتها و واگذاری پولیس سرحدی از وزارت امور داخله به وزارت دفاع ملی گفت: گفته میتوانیم قوای هوایی ما به صورت کامل در حال اکمال شدن است و پولیس سرحدی که در همین سال به وزارت دفاع ملی انتقال شد به قوای سرحدی در بخش مخابره همه قطعات ما تجهیز و اکمال شدند در چند ماه اخیر اضافه از 1500 وسایط زرهی جدید از سوی کشور امریکا به این وزارت تسلیم داده شده است. برای لوای سرحدی لوای کاماندو یک پلان دوساله ترتیب تا کاملاً تجهیز گردند.

همینگونه قطعه کوماندو به لوا ارتقا یافت به همین ترتیب در بخش قوتهای هوایی پلان 4 ساله ترتیب شده قطعات و جزوتام های در کل یا بازسازی و یا در تشکیلات شان تغییرات رونما شده است.

وزیری در رابطه حمایت های مردمی از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور افزود: در طی یازده ماه حمایت ها نهایت قوی بود، زیرا اردو از مردم و فرزندانشان تشکیل یافته است تا امروز که اردو به پا ایستاده شده است. به اساس همین حمایت ها بود پس از اخذ مسئولیت های امنیتی حمایت های وسیع از سوی مردم و از طریق رسانه ها اعلام شده است.

سخنگوی وزارت دفاع ملی با قدردانی از گنجانیدن هفتة تقدیر از نیروهای شجاع دفاعی و امنیتی افغان در تقویم سال گفت: این تقدیر و قدردانی در روحیه پذیری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نهایت اثر گذار است. زیرا در برابر سرسپردگی ها و قربانی های شان ارج قایل شده روحیة شان در دفاع از خاک، مادر وطن تقویت نموده از حمایت رئیس جمهوری افغانستان تا رئیس اجرائیه و مردم عزیز خویش تشکر می‏کنیم.

توجه دولت و مردم بوده که ما را قوت می دهد. نهم حوت یک روز واقعاً پر افتخار به همه نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است. روزانه ده ها سازمان نهادهای جامعه مدنی به ما تیلفون کرده با تدویر محافل و جلسات حمایت شانرا از نیروهای امنیتی اعلام می‎نمایند.

در تمام قطعات از این روز تجلیل شاندار به عمل خواهد آمد، تعهد ما به مردم افغانستان این است همه می دانند که اردو متشکل از فرزندان شان و در خدمت شان در تأمین امنیت شب و روز تلاش دارند، باید باور کامل به فرزندان شان داشته باشند اردو از مردم و مردم از اردو است. خواست ما این است که به حمایت خود ادامه بدهند به نیرو و توان فرزندان شان افتخار کرده اطمینان می دهیم همه در خدمت مردم حفظ جان سرو مال و وطن خود قرار داشته و داریم.    

         حامده صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha