صفحه اصلی | anis | مصاحبه | عارفه پیکار: پروسة امتحان کانکور شمولیت در پوهنتون ها از ولایات آغاز می گردد

عارفه پیکار: پروسة امتحان کانکور شمولیت در پوهنتون ها از ولایات آغاز می گردد

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
عارفه پیکار: پروسة امتحان کانکور شمولیت در پوهنتون ها از ولایات آغاز می گردد

وزارت تحصیلات عالی با ثبت نام ۲۰۰ هزار داوطلب از آمادگی ها برای برگزاری امتحان کانکورجهت شمولیت فارغین صنوف دوزادهم در پوهنتون ها خبر می دهد، خبرنگار روزنامة ملی انیس روی این موضوع صحبتی را با عارفه پیکار سخنگوی این وزارت انجام داده که نشر می گردد.

 در نخست عارفه پیکار در ارتباط به آمادگی های امتحان کانکور سالجاری در کشور گفت: در حال حاضر ثبت نام پروسه امتحان کانکور ۱۳۹۶ تکمیل گردیده و بیش از ۲۰۰ هزار تن داوطلب برای این امتحان ثبت نام کرده اند.

خانم پیکار افزود: امسال تفاوت اندکی در برگزاری امتحان کانکور بوجود آمده و آن اینست که در گذشته امتحان کانکور از کابل شروع می شد اما امسال امتحان از ولایات کشور آغاز می گردد و الی اخیر ماه جوزای 1397 ادامه خواهد داشت و بعد از سپری شدن امتحان کانکور در سطح ولایات کشور امتحان کانکور در کابل آغاز می گردد.

وی به ارتباط امتحان کانکور شبانه و اختصاصی گفت:این وزارت در نظر دارد تا امسال امتحان کانکور شبانه واختصاصی را در جریان امتحان عمومی اخذ نماید به این معنی زمانی که امتحان کانکور در هر ولایتی که شروع می شود ابتدا امتحان کانکور عمومی اخذ می گردد و بعداً امتحان اختصاصی شبانه نیز اخذ می شود و نیاز نیست جوانان ولایات جهت سپری نمودن امتحان به مرکز کشور بیایند.

موصوف اضافه نمود:این وزارت تلاش دارد تا ظرفیت شمولیت در امتحان کانکور را بیشتر نماید و یا هم  کوشش می کنیم که در وضعیت موجود حداقل ظرفیت سال قبل را حفظ کنیم که در روز نخست برگزاری امتحان کانکور آمار دقیق  محصلین اعلام خواهد شد.

سال گذشته حدود
 
۶۰ هزار  تن در نهاد های تحصیلات عالی دولتی ، ۵۰ هزار تن در موسسات تحصیلات عالی خصوصی و ۳۰ هزار تن دیگر در موسسات نیمه عالی جذب گردیده بودند .

وی به ارتباط توزیع دیپلوم برای محصلین پوهنتون های خصوصی گفت: در حال حاضر در این راستا هیچگونه مشکلی وجود ندارد کمیته ای به منظور بررسی اسناد پوهنتون های خصوصی ایجاد گردیده و ما توزیع دیپلوم را مرحله به مرحله آغاز میکنیم.در حال حاضر برای شش پوهنتون خصوصی از جمله پوهنتون سلام و خاتم النبین، کاردان، رنا، کاروان و مشعل دپیلوم توزیع گردید.

وی گفت:به تازگی تفاهمنامة اولین کتابخانه الکترونیکی میان وزارت های تحصیلات عالی و تکنالوجی معلوماتی  به امضا رسید و تا چهار ماه آینده این  کتابخانه در پوهنتون کابل ایجاد خواهد شد. قرار است در آینده کار ایجاد کتاب‌خانههای الکترونیکی در پوهنتونهای ولایتهای دیگر افغانستان نیز آغاز شود و با این اقدام وزارت تحصیلات عالی محصلین میتوانند به صورت آنلاین از کتابها استفاده نمایند.

وی به ارتباط نظارت و کنترول پوهنتون ها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی گفت:از دو هفته به این سو تیم های نظارتی این وزارت از تمام موسسات تحصیلات عالی خصوصی نظارت می کنند پس از ختم پروسه نظارت در قسمت  ایجاد پوهنتون ها تصمیم خواهیم گرفت. در حال حاضر  بیش از ۱۷۶ هزار محصل در ۱۰۳ نهاد خصوصی  در کشور مصروف تحصیل اند .

موصوف در مورد برنامه و پلان های وزارت تحصیلات عالی در سال جدید تحصیلی چنین گفت: این وزارت شش اولویت کاری را بمنظور  بهبود در نظام تحصیلی کشور روی دست گرفته است که شامل بازنگری و انکشاف نصاب تحصیلی، ایجاد اداره مستقل تضمین کیفیت و اعتبار دهی ریفورم سیستم اداری، بازنگری و انکشاف اسناد تقنینی ، هماهنگ سازی و تقویت برنامه های ارتقای ظرفیت، معیاری سازی و کاربردی سازی تحقیقات و بهبود خدمات محصلین می باشد که از جمله برنامه و پلان های اساسی سال پیش روی این وزارت به شمار می رود.وی در اخیر از مردم به ویژه از محصلین خواست با وزارت تحصیلات عالی که یک از نهاد مردمی و علمی است همکاری نمایند تا خدمات بهتر ارائه گردد.  

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha