صفحه اصلی | anis | مصاحبه | رئیس کمیسیون مستقل انتخابات: ارگانهای امنیتی اطمینان داده اند که در تمام مراحل انتخابات با این کمیسیون همکاری می کنند

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات: ارگانهای امنیتی اطمینان داده اند که در تمام مراحل انتخابات با این کمیسیون همکاری می کنند

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
رئیس کمیسیون مستقل انتخابات: ارگانهای امنیتی اطمینان داده اند که در تمام مراحل انتخابات با این کمیسیون همکاری می کنند

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که احتمال می رود انتخابات سال پیش رو از زمان تعیین شده به دلیل از دست دادن وقت تا دو ماه دیگر به تعویق بیفتد خبرنگار روزنامه ملی انیس صحبتی را در این رابطه با عبدالبدیع صیاد رئیس جدید کمیسیون مستقل انتخابات و سخنگوی این کمیسیون انجام داده که نشر می گردد.

در نخست آقای صیاد به ارتباط این که احتمالاً انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی در زمان اعلان شده برگزار نگردد گفت: تا اکنون کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد بطور صد در صدی تصمیم نگرفته است اما احتمال می رود انتخابات با دو ماه تاخیر برگزار شود.

موصوف گفت: دلیل برگزار نشدن احتمالی انتخابات در ۱۶ سرطان سال آینده عدم موجودیت روسای کمیسیون مستقل انتخابات و دار الانشای این کمیسیون، برگزار شدن دوباره کمیته گزینش به خاطر معرفی عضو جدید و اعضای این کمیسیون و به پایان رسیدن مدت کار هیئت اداری این کمیسیون می باشد که این کار ها باعث شد تا وقت را از دست بدهیم.

زیرا تایم این کمیسیون مطابق وقت و زمان بصورت دقیق آماده شده بود طبعاً این مشکلات بالای تایم لاین ما تاثیر دارد.

اما کمیسیون انتخابات در نهایت کوشش می‎کند کار و فعالیت های خویش را سرعت ببخشد و کارمندان خود را افزایش دهد تا این که وقت از دست داده را جبران نماید و انتخابات را در تاریخ تعیین شده برگزار  کند.

اگر چنین کار نشد انشاء الله بعد از مشوره با دولت، نهاد های مدنی، احزاب سیاسی  متخصصین انتخابات، نهاد های ذیربط و دونرهای بین المللی در این راستا تجدید نظر می کنیم انتخابات با دو ماه تاخیر برگزار گردد.

موصوف به ارتباط کارهایی که انجام خواهد داد گفت: در قدم نخست همان کار و فعالیت هایی که در مدت یک و نیم ماه در عدم موجودیت رئیس کمیسیون مسقل انتخابات و رئیس دارلانشای این کمیسیون عقب مانده بود آن را سرعت
می بخشیم.

در کنار آن این کمیسیون تصمیم دارد تا پروسه استخدام را که معلق مانده بود به زود ترین فرصت کمیته های را تشکل نماید و  اسناد واجدین شرایط را در مرکز و ولایات کشور دریافت کرده بود شارت لست نماید.

همچنین به خاطر انتخاب رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات به زودی تصمیم گرفته خواهد شد.

کمیسیون مستقل انتخابات با کمیسیون شکایات انتخاباتی در ارتباط است و شکایاتی را که در مورد ارزیابی مراکز رای دهی دریافت کرده به زودی مورد بررسی قرار می دهیم تا بتوانیم شمارش نهایی مراکز رای‎دهی را با مردم کشور شریک سازیم.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات میگوید: در حال حاضر کار در بخش ثبت نام رأی دهندگان به سرعت ادامه دارد.

هم چنان چاپ اوراق ثبت نام در بیرون از کشور آغاز گردیده و به زودترین فرصت به افغانستان انتقال داده می شود .

زمانی که اوراق ثبت نام در افغانستان رسید ثبت نام رای دهندگان در مراکزی رای دهی آغاز خواهد شد.

صیاد افزود: این کمیسیون در قسمت استخدام و آموزش کارمندان کار می کند و عنقریب این کارمندان در مرکز و ولایات کشور استخدام شده و آموزش برای شان داده می شود.

وی اظهار امید واری کرد که توافقنامه ای که میان کمیسیون مستقل انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس به امضا رسیده است مطابق آن به زودترین فرصت توزیع تذکره‎را برای واجدین شرایطی که تذکره تابعیت ندارند، آغاز نماید.

این همه اولویت های کاری رهبری جدید کمیسیون مستقل انتخابات می باشد تا بتواند این پروسه ملی را به کامیابی به پیش ببرد.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به ارتباط مراکز رای دهی معلومات داده گفت: این کمیسیون طی پنج جلسه علنی به شکل ابتدایی ۷۷۴۵ مرکز رای دهی را تثبیت کرده است.

این کمیسیون حدود چهار صد شکایت را دریافت کرده و آن را بررسی می کند زمانی که نتایج بررسی آن با کمیسیون انتخابات شریک ساخته شود ما تعداد نهایی مراکز رای دهی را اعلام می کنیم.

وی به ارتباط این که آوازه هایی وجود دارد که دولت امریکا و جامعه جهانی به دلیل ناامنی مانع برگزاری انتخابات شده و از طریق تدویر شورا عمر حکومت وحدت ملی را برای پنج سال تمدید خواهد نمود واقعیت و یا غیر واقعی است گفت: با تمام سفرا و دونر های بین المللی ملاقات داشتیم اینقسم بحث صورت نگرفته بلکه آنها تاکید نمودند که انتخابات پارلمانی وشوراهای ولسوالی در سال ۲۰۱۸ و انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۹ میلادی باید برگزار شود.

فعلاً ایالات متحده امریکا و جامعه جهانی از طریق یوناما و یوان دی پی با کمیسیون انتخابات همکاری دارند و ۹۰ در صد مصارف انتخابات را به دوش گرفته اند و باقی ۱۰ در صد دیگر رادولت افغانستان می‎پردازد.

دولت ، کمیسیون مستقل انتخابات و دونرهای بین المللی مصمم هستند تا انتخابات در زمان اش برگزار شود.

از سویی هم عملاْ همه روزه کارمندان تخنیکی آنها با کمیسیون انتخابات کار می‎کند و در این مورد هیچ مشکلی وجود ندارد.

موصوف نبود امنیت را یک چالش بزرگ فرا راه انتخابات خوانده افزود: تا اکنون نگرانی کمیسیون مستقل انتخابات دراین زمینه وجود دارد.

تفاهمنامه ای میان کمیسیون انتخابات و ارگان های امنیتی کشور صورت گرفته است ارگان های امنیتی افغانستان اطمینان داده اند که در تمام مراحل انتخابات همکاری می کنند.

وی در  اخیر صحبتهایش گفت: انتخابات از کمیسیون دولت و دونر های بین المللی می‎خواهد که پروسه انتخابات را در اولویت های کاری خود قرار دهند.

کمیسیون انتخابات متعهد است تا انتخابات سال آینده را به طور شفاف، عادلانه دور از تقلب و تخلف برگزار کند  مردم این کشور باید برای کاندیدای رأی بدهند که نمایندة واقعی مردم باشند همچنین باید در قسمت جلوگیری از تقلب و فساد نیز همکاری نمایند.

از سوی هم احزاب سیاسی کشور که اعضای خود را به سوی انتخابات بسیج می کنند صادقانه نظارت دقیق خود را با کمیسیون انتخابات انجام دهند تا ما بتوانیم یک انتخابات عادلانه و  شفاف را برگزار کنیم.

خواجه نصیر احمد صدیقی

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha