صفحه اصلی | anis | مصاحبه | پروژۀ تاپی فراتر از یک پروژه

پروژۀ تاپی فراتر از یک پروژه

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
پروژۀ تاپی فراتر از یک پروژه

پرسش: لطف نموده در مورد پروژة تاپی معلومات ارائه بدارید.

    پاسخ: خط لوله انتقال گاز کشور ترکمنستان به کشورهای افغانستان پاکستان و هندوستان که هزینه پروژه 7.5 میلیارد دالر میباشد و مجموعاً طول این خط لوله گاز به 1814 کیلومتر میرسد و در حدود 840 کیلومتر داخل خاک افغانستان تعیین شده است و کشورهای ذی ‌نفع این پایپ لاین ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند میباشندو تطبیق کننده این پروژه شرکت تاپی لمیتد میباشد که به تاریخ 2015 کار این پروژه شروع شده و در اواخر سال 2019 تکمیل خواهد شد.

  پرسش: چند کیلو متر این پایپ لاین از خاک افغانستان عبور میکند و کدام ولایات را طی خواهد کرد؟

   پاسخ: خط لوله انتقال گاز کشور ترکمنستان به کشورهای افغانستان، هند و پاکستان، 1814 کیلومتر طول دارد که 840 کیلومتر آن از خاک افغانستان که از ولایت ‌های هرات، فراه، نیمروز هلمند و قندهار می ‌گذرد و سپس به پاکستان و در نهایت به شهر فاضیلکای کشور هند ختم می‌ گردد.

   پرسش: تطبیق کننده گان لوله گاز تاپی را کدام شرکت ها به عهده دارند؟

  پاسخ: شرکت لوله گاز تاپی لیمتد با همکاری چهار کشورعضو با هدف ساخت، مالکیت و فعالیت لوله گاز تاپی ایجاد شده است. شرکت دولتی ترکمن گاز، تصدی افغان گاز، شرکت خصوصی گازISGS و گیل، سهامداران شرکت لوله گاز تاپی لیمتد می‌باشند.

مراحل مختلف مطالعات، دیزاین و ساخت با شرکت‌ های مختلف قرارداد می‌شود. به عنوان مثال، قرارداد دیزاین این پروژه در داخل افغانستان در ماه فبروری 2017 بین TPCLو شرکت بین‌المللی انجینری (آی.ال.ف ILF- ) امضا شد.

 پرسش: در پروژة تاپی، افغانستان سالانه چند فیصد سهیم خواهد بود؟

   پاسخ: این خط لوله، سالانه ظرفیت انتقال 33 بیلیون کیوبیک متر گاز به کشورهای افغانستان، پاکستان و هند را دارد و هر کشور مقدار مشخص از این گاز را خریداری میکند که از این میان، سهم افغانستان در ده سال اول، 500 میلیون متر مکعب گاز  در ده سال دوم 1 بیلیون متر مکعب گاز و در ده سال سوم، 1.5 بیلیون مترمکعب گاز می‌باشد.

در طول مسیر خط لوله گاز تاپی دوازده پمپ فشار نصب می‌شود که از این میان، پنج عدد آن به ارزش یک میلیارد دالر، در داخل افغانستان نصب می‌گردد.

  پرسش: تأثیر پروژة تاپی بالای روابط کشورهایی که پایپ لاین از آن میگذرد چگونه خواهد بود؟

      پاسخ: خط لوله گازتاپی دارای فواید و دستاوردهای بزرگ اجتماعی اقتصادی، امنیتی، فرهنگی برای منطقه و چهار کشور عضوخواهد داشت و خاصتاً برای افغانستان قرار آتی اند:

-سالانه در حدود 400  میلیون دالر حق‌العبور اخذ میگردد.

-ایجاد هزاران فرصت شغلی به شکل مستقیم و غیر مستقیم به مردم

-ایجاد سب استیشن های برق

-رشد اقتصادی و افزایش قدرت خرید گاز به مردم

-افزایش عواید حکومت

-انکشاف صنایع

-تأمین بخشی از انرژی مورد نیاز کشور بشکل حرارتی، صنعتی.

-بالا رفتن اهمیت اقتصادی و ستراتیژیک افغانستان در کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی.

- همکاری در بخش امنیت: گذشته از فواید اقتصادی که انتقال انرژی برای کشور‌های منطقه دارد، مسئله‌ ای که برای کشورهای منطقه مهم و حیاتی است همانا تأمین امنیت می‌باشد.. زمانی ‌که خط لولة گاز از خاک افغانستان عبور کند، به‌ دلیل این‌ که برای تمام کشورهای منطقه سود اقتصادی به بار می‌ آورد، کشورها را وا می‌ دارد تا امنیت خط لوله را تأمین نمایند.

 پرسش: پروژة تاپی از چه اهمیتی برخوردار است؟

    پاسخ: به نقل قولی از محمداشرفغنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ((آسیای مرکزی، مرکزثقل تولید انرژی جهان است و آسیای جنوبی نقطه ‌ای است که زیاد ترین ضرورت را به انرژی دارد و در وسطش افغانستان واقع است.

 این پروژه و پروژه‌ های مثل آن  انشاءا‏لله تعالی ثابت خواهد کرد که موقعیت ما از مهم‌ ترین دارایی‌ های ما است. هدف ما این است که افغانستان به چهار راه منطقه تبدیل شود و این پروژه نمایانگر آن است.))

 تاپی تنها یک خط برای عبور لوله گاز نیست؛ بلکه در چارچوب طرح دهلیز اقتصادی