صفحه اصلی | anis | مصاحبه | صديق مخترع: شمار اختراعاتم به 344 رسيده است

صديق مخترع: شمار اختراعاتم به 344 رسيده است

بروز شده
اندازه حروف Decrease font Enlarge font
صديق مخترع: شمار اختراعاتم به 344 رسيده است

غلام صديق مخترع از مدت 40 سال به اينطرف دست به اختراعات زيادي زده که از طرف اکادمي علوم افغانستان، پوهنتون کابل، پولي تخنيک، فاکولته انجنيري، پوهنځي زراعت پوهنځي طب، پوهنځي ساينس و يک تعداد فابريکات کشور تأیيد و تصديق گرديده است. اما نه از طرف دولت و نه از طريق کدام تاجر جهت تکثیر اختراعات اش کمک شده است. خبرنگار روزنامه ملي انيس مصاحبه يي با اين مخترع مشهور کشور انجام داده که به نشر مي رسد.

صديق مخترع در ابتداي سخنهايش مي گويد: من به انسانها و جهان مي انديشم و مخترعي هستم که در آتش غم مي سوزم. من به خاطر نام افغانستان رهبري يک فابريکه خارجي را رها نمودم.

من به خاطر اين مأيوس نيستم که چرا تشويق نشدم چرا صاحب پول و خانه نشدم بلکه به خاطر اين رنج مي برم که چرا از غريبي و تنگدستي نتوانستم با اختراعاتيکه در ذهن دارم به انسانها، به وطنم و به جهانيان خدمت کنم.

وي مي گويد: من به خود فکر نمي کنم من به خوشبختي انسانها حتا به سعادت آناني فکر مي کنم که تا هنوز تولد نشده اند. ميخواهم پيش از تولد نسل های بعدی خدمات بزرگ به آنها انجام داده باشم، اما گناه عظیمی دارم و آنهم غريبي است. پول ندارم تا تمامي اختراعاتم را عملي نمايم و انسانهاي جهان را خوشبخت سازم.

غلام صديق مخترع در رابطه به اختراعات خويش گفت: در چهار دهه گذشته نظربه شرايط و نيازمندي جامعه بيشتر از سه صد اختراع را به نام خود ثبت نموده‌ام که از سوي پوهنتون وساير نهادهاي اکادميک مهرتاييد بر آن گذاشته شد و لقب نابغة افغان از سوي کانون هاي علمي به من داده
 شد.

وي مي گويد: هرچند با دشواری هاي زياد روزگار دست و پنجه نرم کردم اما هرگز درب دولت، سرمايه دار، کشور خارجي را به خاطر منافع شخصي خود نکوبيدم هدف من تنها خدمت به مردمم بود که متأسفانه هيچ کسي صداي مرا نشنيد پس از بسته شدن هر دروازه برويم، براي تحقق آرمانهايم و به حقيقت تبديل نمودن ادعاهايم حتا از فروش زمين پدر تالوازم منزلم صرفه نکردم و به تحقق آرزوهايم تلاش کردم.

مخترع اضافه نموده گفت: من تلاش کردم تا در شرايط مختلف زندگي با درنظرداشت مشکلات عيني جامعه دست به اختراعات ساده ولي ارزنده بزنم.

در ماده 47 قانون اساسي افغانستان آمده است که به هر مخترع تمام ضروريات زندگي آماده شود تا به آساني بتواند تجربه های خود را به اثبات برساند و طوريکه قبلاً گفتم من تمام زمين خانه که داشتم فروختم و از پول آن از سال 1338 تابه امروز به خاطر اثبات تجربه هايم استفاده نمودم در گذشته ها يک مجلس از طرف رياست فکري مخترعين که در آن مخترعين داخلي و خارجي اشتراک نموده بودند داير شده بود که بعد از گفتگوي زياد اينجانب به صفت  اولين مخترع در افغانستان شناخته شدم.  وي علاوه نمود فعلاً توان و قدرت هيچ چيز را ندارم مي خواهم همانطوريکه در ماده 47 قانون اساسي افغانستان آمده است از حقوق خود بهره‎مند شوم تا در آخرين لحظات از عمرم اختراعات خود را درکتابي تحت عنوان ابتکارات و اختراعات غلام صديق مخترع طرح و درج نموده و از خود بجابگذارم.

 

آقاي غلام صديق مخترع در ادامه سخنهايش گفت: از مجموع 344 اختراعاتم از سال 1350 که اولين آن چپرکت دزدگير و راديوي بدون برق و بالتي بوده در قرن 21 آخرين اختراع واترپمپ بدون تيل و برق بود که شب و روز بدون وقفه اتومات فعال بوده از ارتفاع 80 متر انچ آب از سطح دريا و نهر مي تواند بيرون نمايد و براي صدجريب زمين کافي ميباشد. اختراع ديگرم آبدان دستشوي اتومات است که از نشر مکروب جلوگيري مينمايد و از طرف فاکولته طب و وزارت صحت عامه تأييد شده است.

وي افزود: در زمان حکومت داوودخان در فابريکه جنگلک سابق دستگاهي را ساختم که قبل از وقوع سيلاب در محل خبر ميداد.

وي گفت: ميتوانم که يک نوع تخته درسي را اختراع نمایم که بدون معلم شاگردان را درس بدهد و به هر قسم سوالات آنها پاسخ دهد ولي امکانات به دسترس ندارم تا آنرا عملي نمايم.

غلام صديق وردک، مخترع معروف افغانستان مي گويد تا اکنون شمار اختراعات من به 344 رسيده اما يکي از آنها هم توليد نشده است.

او مي گويد اگر چه زمينه توليد اختراعات اش در کشور مساعد نشده است، اما حداقل در کتابي بايد گنجانيده شود تا نسل آينده از آن استفاده کنند.

نعيم نوابي

نظرات (0 نوشته شد)

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha